S1 PUTOPIS

San Francisco je grad magle i održive mode u koji se opasno lako zaljubiti

FOTO: Matija Jureković

U travnju sam se otisnula na veliki put u trajanju od mjesec dana na kojem sam posjetila New York, Kubu i Yucatan, a posljednja je stanica bio predivan magloviti San Francisco

Nakon što smo preživjeli strah od činjenice da nas Amerikanci neće pustiti u svoju zemlju jer smo se upravo vratili s turističkog posjeta Kubi koji je za njih i dalje zabranjen, Kalifornija se činila kao obećana zemlja.

Dočekalo nas je ugodnih 19ºC, kao i sve blagodati Zapadne civilizacije koje smo, posebno nakon Kube, ponovno počeli cijeniti.

GRAD MAGLE

Magla u Golden Gate parku
Matija Jureković

U San Franciscu je zapravo gotovo uvijek 19ºC, ljeti temperatura naraste do 22ºC, a zimi padne do 14ºC. Zaljev u kojem se nalazi ima vrlo specifičnu klimu pa je temperatura otprilike uvijek ista i ima jako puno magle tijekom cijele godine.

No, upravo ta magla iznad Tihog oceana, iznad Golden Gate mosta i Alcatraza daje neku posebnu mistiku ovom gradu koji je toliko puta opjevan te su u njemu i o njemu snimljeni brojni filmovi.

Lokalci će se nerijetko požaliti na maglu i reći da su gore spomenuti simboli San Francisca precijenjeni jer, primjerice, da biste razgledali Alcatraz trebate izdvojiti 38 dolara. No, iako uz Alcatraz vežemo samo Clinta Eastwooda, taj neobičan otok ima i veliko značenje za Indijance, a danas je nacionalni park s brojnim vrstama bilja i ptica i doista ga vrijedi vidjeti.

Alcatraz
Matija Jureković
Pogled na Golden Gate s Alcatraza
Matija Jureković

Isto je i s mostom Golden Gate i ulicom Lombard koji su zbilja specifični i šteta ih je propustiti kad ste već tamo, a jedina doista precijenjena stvar koju ćete naći u svakom turističkom vodiču je Pier 39.

Most Golden Gate
Matija Jureković
Ulica Lombard
Matija Jureković

Osim toga, dok se gusta magla nadvija nad gradom vrijedi obići muzeje među kojima se posebno ističe SF Museum of Modern Art u kojem se nalaze djela Georgesa Braquea, Constantina Brancusija, Fride Kahlo, Paula Kleea, Henrija Matissea, Diega Rivere, Agnes Martin, Dorothee Lange i brojnih drugih velikih umjetnika i umjetnica.

Agnes Martin u MoMA San Francisco
Nives Bošnjak

KALIFORNIJSKA MODA VRIJEDNA PAŽNJE

Prije 15-ak godina, kalifornijsku modu smo vezali uz Juicy Couture i Paris Hilton, no ona je danas nešto sasvim drugo. Kalifornija je svjetsko središte za inovacije kako u digitalnom svijetu, tako i u modi.

Ona je kolijevka najpoznatijih i najuspješnijih brendova održive mode koji su primjer svima ostalima u modnoj industriji koji i dalje boje svoje tkanine toksičnim kemikalijama koje odlaze u kineske rijeke ili drže svoje radnike u nehumanim uvjetima za mizerne plaće.

Reformation
Matija Jureković

Neki od njih su Patagonia koja, iako prodaje samo sportsku odjeću i opremu, ovakav način rada njeguje još od 70-ih, a tu je onda i moderniji Reformation čija je vlasnica Yael Aflalo napravila pravu revoluciju kad je u pitanju suvremena održiva moda.

Dakako, ni ja na to nisam ostala imuna pa sam u brendu Everlane kupila jedan par traperica koje su izrađene u najčišćoj tvornici trapera u Vijetnamu gdje se ne koriste štetne kemikalije, a razina utrošene vode i struje je smanjena na minimum.

GASTRONOMIJA POD UTJECAJEM MEKSIKA

Juha u China Townu
Matija Jureković

Iako su ga osnovali Španjolci u 18. stoljeću, San Francisco je bio pod upravom Meksikanaca u 19. stoljeću sve dok ga u drugoj polovici stoljeća tijekom Američko-meksičkog rata, Amerikanci nisu ponovno osvojili kao i ostatak Kalifornije.

U San Franciscu i danas ima puno Meksikanaca, a na svakom koraku možete pronaći tacose i tortille. No, nakon previše limete i cochinite na Yucatanu, odlučili smo se držati zapadnjačke hrane. Ok, i malo azijske jer San Francisco ima najveću kinesku četvrt u Sjevernoj Americi, a ona je ujedno i najveća kineska enklava izvan Azije. (A pritom i dalje ima manje stanovnika od Zagreba.)

Ramen od patke u Mensho Tokyo
Matija Jureković

Tako smo jeli razne kineske juhe u restoranima kojima smo zaboravili imena, najbolji ramen koji smo ikad probali u restoranu Mensho Tokyo ispred kojeg se uvijek čeka barem sat vremena, kao i Beard Papa’s, japanski lanac slastičarnica koje je obožavao Anthony Bourdain, a koje pripremaju cream puffs s vanilijom što je zapravo vrsta princes krafni.

The Codmother Fish and Chips
Matija Jureković

Isprobali smo i izvorne bagelse i to u Suvremenom židovskom muzeju unutar kojeg postoji mali lokal nazvan Wise Sons Jewish Delicatessen, kao i fish’n’chips koji su u San Franciscu vrlo popularni budući da se ipak radi o jednom ribarskom gradu.

Wise Sons Jewis Delicatessen
Matija Jureković

Osim toga, nismo propustili ni četvrt Little Italy gdje smo probali savršenu Golden Boy pizzu koju možete pojesti s nogu uz hladno pivo (vratili smo joj se čak četiri puta za boravka u San Franciscu), kao i Molinari and Sons, trgovinu s talijanskim delikatesama koja u ponudi ima i odlične sendviče s pestom, sušenim rajčicama, talijanskim šunkama, sirevima i raznim drugim sastojcima. I nju smo otkrili zahvaljujući neprežaljenom Anthonyju Bourdainu.

Molinari and Sons
Matija Jureković

Otkrili smo i da stanovnici Little Italyja cijene hranu i izvan svojih granica (vidi fotografiju ispod) pa nas je nakon mjesec dana putovanja Sjevernom i Srednjom Amerikom uhvatila nostalgija za Hrvatskom (ili barem hrvatskom hranom).

Little Italy
Matija Jureković