Gastro ideje

Sada se roštilja diljem svijeta. Evo kako to rade Kinezi, Argentinci, Hrvati i Amerikanci

FOTO: pixabay

Ako vam je dosadio roštilj menu, vodimo vas u potragu za novim idejama: idemo roštiljadom oko svijeta

Popuštanje mjera stožera Civilne zaštite, sunčano vrijeme i ugodna temperatura zraka, naprosto mame na izlazak u prirodu, šetnje, bicikliranje, rolanje, izležavanje na travi… No od svih tih aktivnosti na otvorenom, ima jedna koju naprosto svi obožavaju, u svakom kutku svijeta – roštiljanje. Ako ste i vi jedna od tih koji jedva čekaju trenutak da izvade roštilj na sunce, sada je pravi trenutak da se pripremite za novu sezonu te u supermarketu Plodine nabavite sve što treba – od hrane i pića pa do ugljena, roštilja i gastro pomagača.

pixabay

Ukoliko vam je već dosadio godinama isti menu, donosimo vam neke nove ideje inspirirane običajima i navikama stanovnika zemalja u kojima se roštiljenje smatra vrlo ozbiljnim poslom. Jer meso, povrće i riba na vatri je mnogo više od same hrane – to su trenuci za pamćenje. Da bi roštilj uistinu bio zabavan i opušten, prije ipak svratite u kupovinu u supermarket Plodine gdje ćete baš sve za roštiljanje pronaći na jednom mjestu. Uostalom zašto ne biste među prvima bacili pogled na aktualni Plodine katalog

Argentina

Jednakom strašću kojom obožavaju nogomet, tango i asado, Argentinci vole još jednu društvenu aktivnost koja podrazumijeva okupljanje rodbine i prijatelja, a zove se El Asado (riječ asar znači ispeći). Argentinski roštilj traje satima, a na vatri – na ugljenu ili drvima- se najčešće peče junetina, iznutrice, kobasice, svinjska rebarca, janjetina i kozletina.
Marinada za meso se priprema od češnjaka, peršina, crvenog luka, čili papričice i origana te soka od limuna i naranče, maslinovog ulja, vinskog octa, soli i papra.

Sjedinjene Američke Države

Za razliku od mnogih, Amerikanci meso ne mariniraju već ga samo bace na vatru. Toliko je snimljeno filmova sa scenama grilanja da nam se čini kako Amerikanci roštiljaju svaki dan. No, to zapravo nije tako. Roštiljade su, kao i u većini kultura, vezane za neke ipak posebnije trenutke, uz slobodno vrijeme i praznike. Zvijezde roštilja su isključivo iz mesne domene: svinjska rebrica, goveđe pljeskavice iliti hamburgeri i piletina, a sve su dostupne, kao i pivo, sokovi i vino, u supermarketu Plodine.

Kina

Nešto slično našim ražnjičima priprema se diljem Kine i to čak na ulicama – kao brzi zalogaji. Naime, sitno se narežu komadi mesa, najčešće junetine, pa se tako pripremljeni stavljaju na drvo ili ugljen. Uz komadiće odimljene junetine, servira se i razno povrće pečeno na vatri. Za razliku od većine zemalja, roštiljanje u Kini ne podrazumijeva okupljanje većeg broja ljudi niti dugosatno druženje uz vatru, hranu i ledeno piće.

Hrvatska

pixabay

Okej, svi smo bili na roštiljadi – spontanoj, vrlo organiziranoj, na balkonu, ispred kleti, na livadi uz rijeku… Neki od nas bi rekli da roštiljada nije ako nema šiš ćevapa, drugi ako nema mariniranih pilećih krilaca, treći ako nema kobasica, četvrti ako nema pečenih patlidžana i tikvica, peti ako nema brancina i škampa…mogli bismo tako u nedogled. Ukratko, Hrvati vole roštiljane i za njega se posebno opremaju. U supermerkatu Plodine dostupno je baš sve što treba: roštilj na ugljen, roštilj na plin, metalni hvatači, velika vilica, kocke za vatru, sredstva za čišćenje roštilja, somuni, različito meso i povrće, riba, sve za marinade…i opet možemo nabrajati tako u nedogled. Uglavnom, sve za roštiljadu naći ćete u Plodinama.

S obzirom na to da smo aposolutno svi roštilj majstori i svatko od nas točno zna što voli, priznajemo da nam ponekad roštilj menu i dosadi. Ako je i vama tako, u nastavku donosimo malo drugačije ideje koje bi vam se mogle svidjeti. Sretno vam roštiljanje!

  • Voće na grillu

Najlakši i najbrži način da si zasladite roštiljanje, jest da bacite voće na rešetku ili lim grilla. Što se, pak, vrste voća tiče, roštilj jako vole: banane, breskve, marelice, jabuke, smokve, ali i jagode. Toplina će karamelizirati šećer, dim dati poseban štih, a vi ćete na tanjuru – uz meso i ribu- imati niskokaloričan, visokovitaminski i iznenađujuće ukusan prilog.

  • Neke nove marinade

Za dobar roštilj važna je marinada jer se namirnice pečene na roštilju brzo suše, a ona to sprečava. Svaki roštilj-majstor ima neki svoj provjereni recept, ali možda je i vrijeme da se isprobaju neki novi pristupi.

Premaz od marelica

Izmiješajte dvije žlice pekmeza od marelica, dvije žlice konjaka, prstohvat soli i žlicu ulja. Ovaj je premaz osobito dobar dodatak istočnjačkim začinima za pureće ili pileće ražnjiće s paprikom ili mladim lukom.

Pikantna marinada

U blenderu izmiksajte 1/2 žličice šećera, žlicu ulja, 2 ljutike, komad svježeg đumbira veličine oraha, češanj češnjaka, malo limunske trave te zelene čili papričice. Ova je marinada izvrsna s purećim i svinjskim mesom.

pixabay

Marinada za rebrica

Svinjska rebra bit će još ukusnija ako ih prethodno marinirate u mješavini od 2 sjeckana češnja češnjaka, žlice slatke ili ljute dimljene paprike, 2 žlice smeđeg šećera, 1/4 šalice meda ili javorova sirupa, žlice octa, žlice maslinova ulja i 2 žlice umaka za roštilj. Rebarca ostavite u marinadi preko noći.

Sve za savršenu roštiljadu pronaći ćete u Plodine katalogu te u obližnjem supermarketu Plodine.

Sadržaj nastao u suradnji s Plodinama