TATE ZA TATE

Razgovarali smo s dermatologom i pedijatrom. Njihovi savjeti koristit će baš svim roditeljima

FOTO: TMG CREATIVE

Tata dermatolog i tata pedijatar komentirali su rezultate ankete u kampanji Tate za tate i dali nekoliko bitnih savjeta

Kako bi pružili podršku novopečenim tatama, ali i drugim roditeljima, La Roche-Posay i Super1 u kampanji Tate za tate proveli su istraživanje u kojemu su roditelji odgovarali na pitanja vezana za odgoj i brigu o djeci te su imali priliku postaviti pitanje koje ih muči stručnjacima. Anketa je trajala od 29. listopada do 18. studenoga te je u njoj sudjelovalo 335 ispitanika, od toga 221 žena (66%) i 114 muškaraca (34%). Dobili smo zanimljive rezultate, a stručnjaci su ih prokomentirali.

Savjete najčešće traže od prijatelja, najmanje na internetu

Više od polovice ispitanika, kad je riječ o oba spola, odgovorila je da savjete o brizi i odgoju djeteta najčešće razmjenjuju s prijateljicama (57% žena), odnosno prijateljima (54% muškaraca). Zatim slijede roditelji (21%), stručnjaci (19%) i na kraju – internet.

Pedijatar Silvije Šegulja ovom prilikom objašnjava da kod bilo kakvog informiranja i razmjene savjeta, roditelji uvijek trebaju imati na umu tri stvari: “Prva je da je svako dijete individua i da reagira drugačije, druga je da sve što piše na internetu nije činjenica niti istina, a treće je – ako je dobro za susjeda ili njegovo dijete, ne znači da je dobro za vas i vaše” objašnjava te dodaje: “Istraživanje ukazuje na običaje našeg društva, dobro je da je internet na posljednjem mjestu, dobro je da su drugi roditelji izvor informacija, ali treba imati na umu da sve dobivene informacije ipak treba provjeriti sa stručnjacima i onda donijeti zaključak za svoje dijete,” poručuje pedijatar.

SHUTTERSTOCK

“Najbolje je obratiti se pedijatru s konkretnim pitanjima i idejama koje imaju i kritički saslušati što im ima za reći, pa odlučiti. Pedijatar daje informacije na temelju svog znanja i iskustva, a odluka je na roditeljima jer je dijete njihovo” kaže pedijatar, a s njime se slaže i dermatolog Domagoj Ćužić koji dodaje: “glavna preporuka roditeljima je da slušaju savjete stručnjaka, primjerice, dermatologa koji će im objasniti kako i na koji način njegovati kožu. Neka ne slušaju rekla-kazala,” zaključuje.

Dermatolog Ćužić objašnjava i kako su liječnici ti koji mogu umiriti novopečene roditelje i u detalje im objasniti kako pristupiti svom djetetu: “svaki pacijent je slučaj za sebe i svakom pacijentu treba s punom pažnjom pristupiti i sve do najmanje pojedinosti objasniti roditeljima. Primjerice, koju terapiju i kako primijeniti, pa ponoviti i pet puta ako treba jer roditelji, posebno s prvim djetetom, su u strahu za budućnost djeteta i treba im pomoći na taj način te ih umiriti da imaju sigurnost da će ono što govorite pomoći djetetu.”

Upitali smo ga i primjećuje li da među roditeljima kolaju neke dezinformacije, a on kaže da se najčešće događaju kad su u pitanju kortikosteroidi: “roditelji dolaze najčešće s pitanjima vezano za primjenu koritkosteroida u terapiji atopijskog dermatitisa. Naime, svi u startu kad im se kaže terapija kortikosteroidi, odmah navode kako su im rekli u ljekarnama ne više od dva dana. A čitanja s interneta dodatno navode na pogrešno razmišljanja”, upozorava dermatolog.

Najučestalije pitanje – kako s bebom tijekom zime?

S obzirom da smo duboko zašli u zimski period, među najčešćim pitanjima u anketi bilo je: kako zaštiti bebe i mlađu djecu zimi na niskim temperaturama. Savjet smo potražili kod pedijatra Šegulje, a on je spremno odgovorio: “redovito čišćenje nosa fiziološkom otopinom, ili morskim otopinama, te uobičajene mjere prevencije, pranje ruku i higijena općenito, uz zdravu prehranu, trebale bi biti dovoljne da ako se i dogodi prehlada, dijete ju uspješno prebrodi.”

SHUTTERSTOCK

A kad je riječ o samom boravku na otvorenom, ključ je u umjerenosti: “dobro obučeno dijete može boraviti do sat vremena na suncu i pri hladnom vremenu, bitno je da nema vjetra i oborina, i bitno je ne pretjerati. Biti umjeren u svemu je ključ”, poručuje pedijatar.

Od kožnih bolesti najzastupljeniji je atopijski dermatitis

Kad je riječ o kožnim bolestima, 70% ispitanika u anketi odgovorilo je da dijete nikada nije imalo kožnu bolest, dok je 30% njih izjavilo da je imalo ili još uvijek ima. No, zanimljivo je da je na pitanje o kojoj je kožnoj bolesti riječ, najveći broj ispitanika odgovorio da je to atopijski dermatitis, dok se manji broj odgovora odnosio na (upalne) akne, dermatitis i neurodermatitis.

Studije provedene u pojedinim europskim zemljama, primjerice u Norveškoj, potvrdile su da je broj mlađe djece s atopijskim dermatitisom u porastu. Riječ je o kožnoj bolesti kod koje u ovom zimskom periodu može doći do pogoršanja, a dermatolog Ćužić objašnjava kako ona zapravo nastaje.

“10-15 % populacije boluje od atopijskog dermatitisa. Bolest je jedna od zastupljenijih kožnih bolesti zato jer dosta faktora uvjetuje nastanak bolesti. Za pojavu bolesti je odgovoran genetski, dakle nasljedni faktor, faktori okoline, to jest izloženost različitim alergenima iz prirode, kontaktu s različitim materijalima, iritansima, a također i utjecaju klimatskih faktora kao i psihološki stres”, objašnjava dermatolog i otkriva koji su njegovi prvi simptomi kod beba.

SHUTTERSTOCK

“Novopečeni roditelji mogu posumnjati da se kod beba pojavio atopijski dermatitis tako što je kod djece do dvije godine života karakteristično zahvaćanje lica i ekstenzornih strana ekstremiteta. Promjene se ponovno javljaju u kratkim intervalima i nakon primijenjene terapije, a često je prati svrbež. Koža je izrazito ekcematizirana, uz moguću pojavu i eritematoznih papula, kao i ekskorijacija od češanja, uz erozije i vlaženje kože, što posljedično može dovesti i do bakterijske infekcije koju zovemo impetigo” objašnjava te daje roditeljima savjet kako djetetu pomoći, odnosno koje preparate koristiti.

“Treba održavati kožu vlažnom primjenom emolijensa za njegu kože, primjerice, Lipikar Baume AP+M balzam i Syndet Lipikar AP+ kremasti gel ili Lipikar ulje za kupanje, koje treba primijeniti i kod izlaska van kuće za vrijeme zimskih mjeseci, jer hladnoća dodatno djeluje u pogoršanju kože tako da je dodatno isušuje” poručuje dermatolog.

Ako ste u potrazi sa savjetima kako brinuti o bebi od prvog dana života, pratite stranicu Tate za tate jer uskoro objavljujemo Lipikar Baby shower video sa stručnjacima u kojem tata pedijatar i tata dermatolog odgovaraju na sva ostala najučestalija pitanja roditelja.

Sadržaj je nastao u suradnji s La Roche-Posay