Vikend izlet

Prvom prilikom se zaputite u magični Kanjon Kamačnik. Pogledajte samo ove fotografije prirode

Kanjon Kamačnik, osim uživanja u prirodi, nudi i poučne botaničke priče

23.04.2018., Vrbovsko - Izletiste i kanjon Kamacnik kraj grada Vrbovskog u Gorskom Kotaru. "n"nPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Pita li se nas, najbolje provedeni vikend jest onaj u prirodi, pa se tako redovito bacamo u potragu za novim mjestima koje bismo mogli posjetiti. Pri odabiru neke sljedeće destinacije, vodimo računa o tome da nije predaleko, i da nudi nešto drugačije, do čega se isplati putovati. Sve smo to ovaj put, kao i mnogo puta dosad, pronašli u Gorskom kotaru. Danas vas tako vodimo u kanjon Kamačnik, u koji smo se pomalo zaljubili već preko fotografija i krenuli o njemu istraživati više. Pa, evo i gdje se nalazi, odnosno kako ga pronaći.

Vrbovsko – kanjon Kamačnik – izvor Kamačnik

Nakon otprilike sata vožnje od Zagreba, stiže se u Vrbovsko, gdje se nalaze putokazi za Kamačnik, prekrasni 3,2 kilometra dug desni pritok rijeke Dobre. Iskreno preporučujemo da prođete planinarskom stazom Vrbovsko – kanjon Kamačnik – izvor Kamačnik, za koju će vam trebati nešto više od sat vremena laganog hoda. Početak staze je kod bistroa Kamačnik, gdje možete parkirati automobil, a i popit piće ili ručati. Ako tražite mir, tišinu i netaknutu prirodu, preporučujemo vam da se uputite baš ondje.

Godina proglašenja kao značajni krajobraz: 2002.
Površina: 74,44 ha
Položaj: na području Grada Vrbovskog
Nadmorska visina: 370 – 600 m
Dužina vodenog toka: 3,2 km

Posebna zanimljivost: Kamačnik se ubraja u 5 najdubljih izvora u RH. Evidentirana dubina izvora trenutno je 118m. Kako se spiljski kanal nastavlja dalje planira se nastavak istraživanja.

Kanjon Kamačnik radno vrijeme

Ulaz u Kanjon Kamačnik plaća se 4 eur po osobi za starije od 5 godina. Radno vrijeme je od srijede do nedjelje od 09 do 17 sati, a na sam početak staze moguće je, osim autom, doći i željeznicom koji se nalazi blizu samog početka staze. Staza koju preporučamo prikladna je za sve uzraste, za nju nije potrebno posebno planinarsko predznanje ili kondicija.

kanjon kamačnik staza
Shutterstock

Staza za šetnju u kanjonu Kamačnik izgrađena je 1961. godine a sastoji se od drvenih mostića, šumskog puta i galerija koji su čarobni sami po sebi. Iako staza vodi do izvora Kamačnik on se u stvarnosti ne vidi, no bez obzira na to, priroda kojom je ovo područje okupano vrijedi posjetiti bez obzira što do izvora nije moguće doći. Zanimljivo je da se izvor Kamačnik ubraja među najdublje u Hrvatskoj od gotovo 118 metara.

Kanjon Kamačnik, osim uživanja u prirodi, nudi i poučne botaničke priče

Osim što je bogat prirodom, kanjon Kamačnik je i jedna od onih destinacija koje su neiscrpna inspiracija za učenje o prirodi. U njemu pronalazimo tako i poučnu botaničku stazu i Panovu stazu koja je pravi izvor inspiracije za djecu i odrasle. Kako je okupan bojama, mirisima i zvukovima, diljem kanjona postavljene su zvučne instalacije koje se mogu isprobati, a najpoznatije su potočne orgulje, Panov gong i jelenov rog.

Nakon šetnje kroz Kamačnik, u bistrou možete uživati u tradicionalnoj hrani

Na izlet u kanjon Kamačnik možete se uputit svaki dan od 10 do 16.30 sati, a na povratku sa staze za koju će vam trebati ukupno dva sata, možete predahnuti u Bistrou Kamačnik. Ugodan ambijent ove gastro destinacije koja se nalazi na samom ulazu u kanjon nudi raznovsnu hranu. Tako po izuzetno pristupačnim cijenama možete kušati tradicionalna jela Gorskog kotara od kojih su najpoznatiji specijaliteti sa pastrvama, raznovrsne štrudle, goranske plate, ukusnih jela sa divljači i jelima sa roštilja.