KNJIGE

Pronašli smo idealno ljetno štivo. Ovaj fotoputopis domaće autorice nas je oduševio

Autorica Riana Petanjek ovom je knjigom predstavila priču o boravku u Južnoj Americi

FOTO: TMG CREATIVE

Autorica Riana Petanjek ovom je knjigom predstavila priču o boravku u Južnoj Americi

Od svih godišnjih doba, ljeto je možda najkontradiktornije – većinu nas zatekne u iščekivanju godišnjeg odmora, u nekom nemirnom osjećaju između potrebe za opuštanjem i želje za istraživanjem, negdje na pola puta između nužnog odmora i žudnje za savladavanjem novih sadržaja.

Za takve među nama, koji ljeto, između ostalog, žele iskoristiti i za popravljanje čitalačkog prosjeka, u pravi je čas u nakladničkoj kući Iris Illyrica nedavno izašao fotoputopis Riane Petanjek ‘Do kraja svijeta i natrag’. Onima koji su čitali njezinu posljednju knjigu ‘Slane banane’, ne treba suviše objašnjenja zašto je ovaj naslov dobar odabir. Onima koji se prvi put susreću s autoricom, nekoliko rečenica nagovora na dar.

Otkrijte južnoameričke zemlje

“Reći ću vam da im se šum, po mom mišljenju, čuje do svemira. Sva silina i ljepota prirode spojena u jedno. Nakon ovih slapova, svi vam drugi nekako postanu slapići” (Slapovi Iguazu; tromeđe Argentina-Brazil-Paragvaj)

Najkraće rečeno, ovaj putopis pripovijeda priču o Južnoj Americi u kojoj je autorica provela dva mjeseca. Poglavlja knjige podijeljena su logikom nacionalnog, na dijelove o Brazilu, Argentini, Čileu, Peruu, Boliviji i Urugvaju, a sve je popraćeno zavidnim brojem sjajnih fotografija koje prate priču onako kako se ona odvija.

Kvaliteta i ljepota tekstualnog dijela knjige proizlaze iz činjenice da je napisana kao poticajan križanac između vodiča za putovanje i beletrističkog štiva. To, s jedne strane, znači da u sebi sadrži mnoštvo korisnih informacija o južnoameričkim zemljama koje će svakom putniku inspiriranom ovom knjigom biti od neprocjenjive važnosti jednom kad se i sam odluči uputiti “na kraj svijeta”.

Korisni savjeti i informacije

“S ulice u kojoj se zgrada nalazi ne dobivate dojam da se radi o nekom posebnom mjestu iako ono i danas izgleda kao prekrasno kazalište, osim što na pozornici možete popiti kavu i pojesti kolač, dok na mjestu sjedišta i balkona hodate među izloženim knjigama” (Knjižara El Ataneo, Buenos Aires, Argentina)

Tako o svakoj od navedenih zemalja možemo saznati sve što se tiče cjenovnog i estetskog ranga smještaja i hrane, mogućnosti prometne povezanosti između geografskih točaka, ali i kako se pripremiti na borbu za zrak na nadmorskim visinama. Također, autorica otkriva kada posjetiti koji nacionalni park i koje se prirodne ljepote, a koja čuda arhitekture nikako ne smiju zaobići. Uz to, navodi i povijesne činjenice i promjene iz prošlosti koje su važne za današnji kontekst pojedine države.

S druge strane, ali nimalo manje važno, narativni aspekt ovog putopisa rezultirat će osjećajima znatiželje koja ne dopušta da se čitanje lako prekine i knjiga ispusti iz ruku. Glavni nedostatak mnogih suhoparnih putopisa tako je ovdje izbjegnut, prvenstveno zato što se autorski glas ne zanosi idejom da samo opisuje viđene ljepote ili naprosto kvantitativno pobroji sve podatke nužne za put.

Brojna zapažanja o načinu života

“Ta večernja vožnja kapsulom u oblacima ostala mi je najbolja uspomena na taj grad. Nije me uopće čudilo kad sam saznala da mnogi svjetski poznati časopisi i vodiči njihov sustav žičara opisuju kao najspektakularniji sustav javnog prijevoza na planetu” (Mi Teleférico, La Paz, Bolivija)

Takvim motivima za pisanje, uz želju da čitateljima ispriča svoje vlastite avanture i nepredviđene zaplete u situacijama koje često iskaču od onih svakodnevnih, a koje su poslije vrijedne pamćenja i prepričavanja, autorica Riana uspijeva ostvariti puninu teksta i podcrtati njegovu sadržajnost i zanimljivost. Potpuna iskrenost autorice, k tome, na mjestima čak neočekivana, uspijeva u čitatelju ugasiti strah od autoritativne figure svjetskog putnika koji tako često u tiskanim, televizijskim ili radijskim formama kao sjena prestrogog profesora stoji nad putnikom i govori mu što i kako valja činiti.

No, kao možda najvrjedniji produkt knjige mogle bi se izdvojiti brojne opservacije o karakteristikama i načinima života pojedinih društava s kojima se, putujući Južnom Amerikom, autorica susretala. Od gotovo agresivno ljubaznih, nasmiješenih i eksplozivnih naroda sve do onih suzdržanijih i manje susretljivih, na zabavan se način skicira duh različitih ljudi na cijelom kontinentu.

Očaravajuće fotografije

“Bez obzira na sve prijeđene kilometre u istom danu, to je gotovo sigurno bilo jedno od najljepših planinarenja ikad” (Torres Del Paine, Čile)

Bez obzira na jezike, religije, mitologije i običaje, bez obzira na klime i podneblja kojima se kreće, autorica svugdje i svima pristupa otvorenog uma i neprestano preispituje svoja vlastita znanja, ali i dojmove. Sve o čemu je dosad bilo riječi u stopu prate i izvrsne fotografije koje je autorica Riana samostalno zabilježila svojim objektivom. Tako ćete naići na urbane i ruralne lokacije, impresivne ljepote nastale neumoljivim djelovanjem prirode ili ljudskih ruku te na lica Indijanaca i došljaka iz svih kutaka planete.

Sve to zajedno – informativnost, naracija, promišljanja i fotografije, čini ovaj fotoputopis sjajnim odabirom za ljetno štivo. Bez obzira na to nalazite li se na moru, u planinama ili kod kuće te planirate li i sami ovakve pothvate ili im se tek divite iz daljine, nećete požaliti ako odlučite ovu knjigu uzeti u svoje ruke.

Sadržaj nastao u suradnji s nakladničkom kućom Iris Illyrica.