PUTOVANJA

Prisjetila sam se putovanja na prekrasnu Siciliju, a ovaj tjedan je okusima možete posjetiti i vi

FOTO: Mirna Marić

Sestra i ja smo na Siciliji bile nekoliko puta i uvijek se volimo prisjetiti njezinih ljepota, ali i hrane

Čini se da putovanja ponovno postaju opcija, a dok ne isplaniram neko novo, prisjetila sam se svojih posjeta Siciliji, na kojoj sam bila tri puta. Na Siciliji živi moja teta s obitelji pa mogu reći da je dašak Italije oduvijek u mojoj obitelji. Dva puta sa mnom je bila i sestra Martina, a s obzirom na to da se obje bavimo i fotografijom, odlučila sam podijeliti neke kadrove Sicilije koje smo snimile tijekom putovanja.

Osim toga, na maturalcu u srednjoj školi posjetili smo sjevernu Italiju, točnije Milano, Bolognu, Padovu, Rimini, Veronu i Veneciju, zbog čega sam stekla dojam o razlikama između sjevera i juga Italije. Cijela Italija je prekrasna i ima bogatu kulturu, no sjever pamtim po urednim gradovima, zelenilu i modno osviještenim ljudima koji voze svoje gradske bicikle na posao. A Sicilija? Ona je priča za sebe i ima poseban šarm.

Život ispod vulkana

Mirna Marić

Moj tetak i teta zbilja vole vožnje automobilom. Toliko da automobilom putuju sa Sicilije do Slavonije. Zbog toga sam prilikom prve posjete, još u osnovnoj školi, imala priliku preći cijelu Italiju u 22 sata vožnje do Sicilije. Prvo što se može primijetiti kako se bližite jugu zemlje je promjena krajolika. Od zelenih livada Padove, krajolik se na jugu mijenja u kamen, suhu travu, cvijeće i kaktuse. U zraku je velika afrička vrućina, a nije neobično da vjetar donese i afrički pijesak.

Teta živi u malom mjestu pored Catanije, dakle podno same Etne, a iz njezinog dvorišta taman se vidi vrh aktivnog kratera vulkana, iz kojeg povremeno izlazi dim, u gorim slučajevima i lava. Jedno jutro cijelo dvorište nam je bilo bijelo, kao da ga je prekrio mraz, a to je zapravo bio pepeo koji je Etna izbacila tijekom noći. Posjetili smo Etnu, što je kao da idete u planinu. Ne ide se do glavnog i aktivnog kratera, nego do manjih i neaktivnih. Gore zna puhati jak vjetar, a najzanimljivije mi je to što su posvuda bile bubamare, kojima očito odgovaraju takvi klimatski uvjeti.

Mediteranska klima

Mirna Marić

Prva očigledna razlika s obzirom na sjever zemlje je klima. Na Siciliji će vas dočekati prave afričke vrućine, posebno na jugozapadu otoka, no klima otoka zapravo je tipična mediteranska. Zime su tople, a ljeta iznimno vruća i suha. Ako vidite da netko na Siciliji ima zeleni travnjak, morate znati da mnogo truda, točnije vode, ulaže u njega. Otok je okružen s tri mora – Tirenskim, Sredozemnim i Jonskim. Mi smo odsjedali u Cataniji, što znači da smo se išli kupati na obale Jonskog mora, koje je ipak nešto hladnije od Jadrana.

Vjerujem da je vruća klima ostavila velik utjecaj na modni izričaj stanovnika pa se usuđujem reći da je omiljeni odjevni predmet ovdašnjih muškaraca bijela potkošulja. Uz nju će upariti papuče i sjesti na omiljeno prijevozno sredstvo – skuter. Tako dolazimo do druge razlike s obzirom na sjever zemlje, a to je promet, koji će vas pri prvom susretu šokirati, ali ubrzo se naviknete na to da je kaos koji vlada zapravo poprilično sinkroniziran. Ako ne voze skutere, onda biraju zbilja male automobile jer im je s njima najjednostavnije voziti uskim Sicilijanskim ulicama.

Martina Marić

Neodoljivi okusi Sicilije

Ono što mnogi poistovjećuju s Italijom je njezina gastronomska ponuda. I dok je cijela zemlja poznata po svojoj kuhinji, postoje razlike s obzirom na njezine regije. Tako i Sicilija ima svoja tradicionalna jela, ali i kulturu objedovanja. Na primjer, iznenadilo me to što vrlo kasno večeraju, najčešće tek oko 22 sata, a neki restorani će se otvoriti tek iz 20h. I to vjerojatno ima veze s velikim vrućinama, zbog kojih je teško jesti ranije. Kad dođe vrijeme za obrok, ne štedi se. Jede se u nekoliko slijedova, a gotovo svaki će sadržavati neko jelo od tjestenine.

Od tradicionalnih sicilijanskih jela svakako bih izdvojila sicilijanske arancine, koje su naziv dobile jer izgledom podsjećaju na naranče, no okusom nemaju veze sa slatkim. Riječ je o kuglicama koje su primarno punjene rižom, uz razne dodatke, kao što su mljeveno meso, sir ili povrće. Vrlo praktične arancine može se pronaći na svakom ćošku Sicilije – u restoranima, uličnim štandovima ili supermarketima. Super vijest za sve nas je ta što ove prefine kuglice možemo pronaći u Lidlu. Od 5.7. do 12.7. traje “Sicilijanski tjedan u Lidlu” i nudi zaista sve ono najbolje iz ovog čudesnog dijela Italije. Tako ćete pronaći nekoliko različitih okusa paniranih arancina koji se pripremaju na vrlo jednostavan način, ali su fantastičnog okusa.

Sicilijani su poznati po pastama kao i ostatak Italije, ali ono što nikako neće nedostajati na meniju, jest dobar sir, riba, sušene rajčice i inćuni. Ovi slasni i mali zalogajčići zapravo su dio gastro rituala koje ovo mjesto njeguje dugi niz godina. Bitno je naglasiti da sve mora biti svježe, domaće i naravno, ukusno. Ovi mediteranski okusi također se nalaze u Lidl ponudi pa predlažem da za sebe, svoju ekipu ili možda partnera ili partnericu pripremite malu sicilijansku platu. Trebat će vam sušena rajčica s kaparima i dvije vrste sira, dimljeni i sir s paprikom. Dodajte malo maslinovog ulja i soli te pripremite male kruh bruskete, predlažemo da ih zagrijete u pećnici na nekih 15 minuta. Da bi plata bila još sočnija predlažem da dodate i inćune s pistacijama. Da, zaista već sada sve miriše na ljeto i na Siciliju.

 

TMG Creative

S obzirom na vrućine, na Siciliji su jako važne i namirnice koje mogu pomoći u rashlađivanju. Osim što je na svakom ćošku dostupan ukusni gelato (sladoled), sicilijanski specijalitet je i tzv. granita. Riječ je o desertu voćnog okusa koji nalikuje na mljeveni led, zbog čega predstavlja ultimativno osvježenje. A kako je na Siciliji sve u znaku i mirisu naranče, nije ni čudo da je bitan dio tradicije i aperitiv od naranče te mnoge inačice raznih pića od ovog voća. Bitno je da se piće servira hladno i po mogućnosti u jako lijepim čašama. Starinskim, retro modelima, ali naravno bezvremenski lijepim. Zato bih vam predložila da na isti način nazdravite ljetu, ali ovog puta uz jedno poprilično zanimljivo, ali pravo ljetno piće, a to je gin od sicilijanske naranče. Orangin Siciliane, savršen je za rashladiti se, ali i uživati u tradicionalnim okusima Sicilije sa svog balkona ili recimo terase na moru.

No ritual koji nam je kao Hrvatima jako poznat, a Talijanima ipak skoro pa profesija, jest ritual ispijanja kave. Moj tetak tako ispije barem pet espresso kava u danu, a mogao bi i još. Zato kušajte Italiamo espresso kavu i provjerite možete li se mjeriti s pravim Sicilijancem kakav je moj tetak. Ovo je vrhunska kava, 100% arabica, poprilično jaka, koja će vam sigurno popraviti dan. Ako još niste posjetili Siciliju, uživanje u njihovoj raznolikoj hrani sigurno će vas dovesti korak bliže tome, a dobra stvar je što je većina te hrane dostupna i kod nas. Ja se uvijek rado sjetim tjestenine s kestenjem koju sam kušala, a svaki put kad vidim sladoled, u glavi automatski izgovaram “gelato!”.