Nekad je nužno odabrati stranu
INTERIJER

Preuređeno kino Urania danas je rezervirano za umjetnost, kulturu, arhitekturu i dizajn. Bile smo tamo

FOTO: Sandro Lendler

Jedno od onih kina u Zagrebu koje smo svi nekada redovito posjećivali sada je obnovljeno i opet otvoreno. U pitanju je multifunkcionalni kompleks

Staro kino Partizan/Urania jedno je od mnogih kina izgrađenih početkom 20. stoljeća koja se nalaze u urbanim blokovima zagrebačkog Donjeg grada. Već je općepoznata stvar kako je posljednjih godina otvaranje velikih multiplex kina dovelo do njihovog postupnog odumiranja i da je većina tih zgrada, točnije kino-dvorana postala zanemarena, prazna, otužna i u fazi je propadanja.

No, unatoč svojoj starosti, objekt starog kina Urania imao je dobre predispozicije za prilagodbu i jednu posve drugačiju, novu funkciju – da postane javni prostor različitih namjena, ali i uredski prostor. Na naše veliko oduševljene, to se i dogodilo prije nekoliko dana, a iskreno se nadamo i da tu cijela stvar u smislu obnova neće stati.

U značajnoj rekonstrukciji spomenutog kina zadržana su tako tri od četiri postojeća volumena: ulazni lobby, glavna dvorana, uredski prostori u koji se upravo smjestio i cijenjeni zagrebački arhitektonski studio 3LHD, a kroz nekoliko tjedana očekuje se i otvorenje popularnog Cogito Coffee shopa.

Dobrodošli u prostor kreacije zvan Urania

Sandro Lendler

Kako bismo među prvima vidjele novo ruho prostora Uranije i doznale što će nam ono sve u budućnosti ponuditi i omogućiti, razgovarale smo s Tenom Razumović Žmarom i Vanjom Daskalović, moćnim ženskim tandemom koji djeluju pod jedinstvenim imenom Golden.hr, a koji vodi projekt Urania.

“Osim što je Urania sada postala dom 3LHD ureda, novi prostor zamišljen je kao Urania – prostor kreacije koji je javno mjesto susreta, prostor za razmjenu ideja i iskustava, prostor druženja.” otkrivaju mi Tena i Vanja dok nas provode kroz stvarno impozantan i Zagrebu prijeko potreban prostor. Malo je reći da me već uz sam prilaz obnovljenoj zgradi kina, kao i ulazak u veliku dvoranu oduševio. Pitam ih odmah koja će joj biti namjena jer mi se čini kao stvorena i predviđena za doslovno sve.

“U dvorani će se organizirati predavanja, tribine, izložbe, razgovori različitih kreativaca, književne večeri, a naravno i prikazivanje filmova. Želja je da i programski, kao što se i prilikom prenamjene pazilo da ostanu izvorni elementi u prostoru koji podsjećaju na bivšu funkciju zgrade, Urania ima dio programa posvećen filmu kroz projekcije filmova i razgovore vezane uz filmsku kulturu. To je u biti prostor za interakcije u nekom drugom i novom formatu, posvećen i otvoren svim kreativnim strukama.”

Platforma za pomicanje i brisanje granica između struka

Sandro Lendler

Osim toga, obje naglašavaju i kako planiraju pogotovo u prvoj godini rada istraživati i pokretati interdisciplinarne suradnje, organizirati razgovore koji pomiču i brišu umjetno stvorene granice između kreativnih struka, primjerice onih umjetničkih i inženjerskih koje na prvu nikako ne idu zajedno, no u stvarnosti su iznimno povezane upravo kroz kreativnost koju sve zahtijevaju da bi se realizirale. Uz brisanje granica između kreativnih struka, Vanja i Tena veliki naglasak stavljat će i na edukaciju te približavanju kreativnih struka široj publici.

Inicijativa arhitektonskog studija 3LHD

Sandro Lendler

“Temeljna vrijednost Uranije zapravo je osnaživanje i stvaranje zajednice kroz integraciju raznih vidova kreativnog djelovanja, suradnju stručnjaka i publike te otvaranje mogućnosti za zajedničko stvaranje nove vrijednosti – moment kada Uranija postaje ujedno prostor kreacije. Interakcijom i povezivanjem te poticanjem edukacije, komunikacije i inovacije kao temeljnih načela u procesu kreativnog stvaranja, kao i poticanjem interdisciplinarnog načina rada i suradnje sa srodnim djelatnostima postiže se razvoj kulture i umjetničkog stvaralaštva, povezuje zajednica i aktivira društvena promjena.” dodaje Vanja.

Na moje pitanje kako je cijela ova priča krenula, kažu kako je sve proizašlo iz ideje i želje 3LHD-a za stvaranjem dodatne vrijednost i poticanju izvrsnosti u kreativnim strukama, pa su samim time tražili i partnere sa sličnim svjetonazorom i vrijednostima.

Otvaranje još jednog Cogito Coffee shopa

Sandro Lendler

Naime, posljednjih 16 godina arhitektonski studio 3LHD, koji su 1994. godine u Zagrebu osnovali Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović i Silvije Novak te partnerica Paula Kukuljica, bio je smješten na lokaciji u Božidarevićevoj. Nemogućnost daljnjeg rasta i želja za što kvalitetnijim prostorom za rad svih 3LHD-ovaca, potakli su na odluku za preseljenjem koja se igrom slučaja dogodila i na njihov 25. rođendan kada su službeno i otvorili vrata svog novog ureda u sklopu kina Urania.

Vrlo brzo im se u cijeloj priči priključio i Cogito, koji će kroz koji tjedan unutar prostora otvoriti jedan od svojih kafića i time dodatno prostor učiniti dostupnim javnosti. No, pitam Tenu i Vanju kako su se pak one našle u toj cijeloj priči, iako mi je poznato da produkcijski na kulturno-umjetničkoj sceni djeluju već skoro dva desetljeća.

Tena i Vanja te program Uranije

Sandro Lendler

“Da, iza nas su skoro dva desetljeća rada na kulturnoj sceni.” I dok je Vanja svoj profesionalni život započela u području ljudskih prava 1995. godine kada je postala aktivna članica Amnesty Internationala Hrvatske, kroz godine njen interes se iz društvenog aktivizma i zaštite ljudskih prava postepeno preusmjerio na kulturu i kulturne projekte, posebice one iz područja filmske kulture.

Tako je 2002. suosnovala Reviju Amaterskog Filma – RAF, međunarodni festival amaterskog filma koji je bio platforma za prikazivanje prvih filmova brojnih danas renomiranih hrvatskih i svjetskih autora. Sve to skupa učinilo ju je toliko raznovrsno kreativnom osobom i usmjerilo i u svijet kulturnog menadžmenta.

RAF je za Vanju bio prekretnica koja ju je u potpunosti usmjerila prema filmu te je uslijedio rad u timovima ZFF-a, ZagrebDox-a, Factuma, no i glazbenih festivala Terraneo, Outlook, Dimensions, sve dok zajedno obje nisu krenule u vode art managementa.

Jure Živković

“Ja sam, s druge strane, skupljala iskustvo najviše na suvremenoj domaćoj i regionalnoj likovnoj sceni i to na području logistike, organizacije i promocije radeći za domaće i strane firme, kao dio tima udruge Boonika koja je svojevremeno bila prvi (ili jedan od!) promotor street art i graffiti scene te umjetnika mlađe generacije.” objašnjava mi Tena svoj put sve do zajedničkog susreta s Vanjom.

Iako nam o pripremi budućih programa u Uraniji nisu baš željele previše otkrivati, odnosno cilj im je da sve do daljnjeg ostane obavijeno velom tajnom, daju nam hinteve kako će 2020. u Uraniji biti jedna kreativna i zanimljiva godina.

“Ovdje svi surađujemo u osmišljavanju i pripremi budućih programa, a po programskom otvorenju prostora Urania namjera nam je uključiti i našeg četvrtog, bitnog partnera – publiku.” poručuju obje za kraj, a mi već brojimo sitno do službenog početka raznovrsnih događanja u sklopu nove stare famozne Uranije koju ćemo sigurno redovito posjećivati.

Jure Živković
Jure Živković
Jure Živković
Jure Živković
Sandro Lendler
Sandro Lendler