UMJETNOST

Predstavljen je hrvatski nastup na nadolazećem Bijenalu arhitekture u Veneciji. Evo o čemu je riječ

Togetherness / Togetherless naziv je hrvatskog projekta koji nastupa na 17. Venecijanskom bijenalu - međunarodnoj izložbi arhitekture

FOTO: PR

Togetherness / Togetherless naziv je hrvatskog projekta koji nastupa na 17. Venecijanskom bijenalu – međunarodnoj izložbi arhitekture

U Zagrebu je javnosti premijerno predstavljen projekt Togetherness / Togetherless – hrvatskog nastupa na 17. Venecijanskom bijenalu – međunarodnoj izložbi arhitekture koje će biti otvoreno u Veneciji 22. svibnja. Povjerenik ovogodišnjeg nastupa je arhitekt Idis Turato, a multidisciplinarni autorski tim koji je koncipirao i realizirao spomenuti projekt čine arhitektica Ida Križaj Leko, povjesničarka umjetnosti Morana Matković, arhitekt i fotograf Ivan Dorotić, sociolog Davor Mišković, dizajneri Maša Poljanec i Leo Kirinčić, arhitektica Jana Horvat te kulturolog Renato Stanković

Kako dozanjemo, paviljon Togetherness / Togetherless tematizira suvremene izazove zajedništva, položaj pojedinca u društvu i mogućnost arhitekture da svojim pristupom analizira krizu gradova nastalu razvojem novih tehnologija, digitalizacijom, promjenom uvjeta rada i stanovanja te različitim shvaćanjima načina korištenja, planiranja i gradnje javnog prostora. “Referirajući se na temu 17. Venecijanskog bijenala – međunarodne izložbe arhitekture How will we live together kustosa Hashima Sarkisa, posebno je značajan doprinos specijaliziranih lokalnih obrtnika, majstora i radnika brodogradilišta, koji su svojim iskustvima i vještinama dodatno naglasili lokalni kontekst paviljona. Povijest, reference i kontekst upisani u koncept paviljona svoje ishodište nalaze u iskustvu grada Rijeke – Europske prijestolnice kulture 2020. te višegodišnjih istraživačkih i izložbenih aktivnosti u sklopu programskih pravaca projekta” objašnjava autorski tim koji stoji iza projekta hrvatskog paviljona.

Dodaju uzbuđeno i kako je paviljon Togetherness / Togetherless već postavljen u venecijanskim Arsenalima i čeka svoje službeno otvorenje. Nadalje, autori ga opisuju kao prostornu kompoziciju, asamblaž aktera koji sugerira kako se svakodnevnim, bazičnim elementima može stvoriti specifični ambijent, prostor trenutne zajednice. Definiraju ga tri univerzalna izvanvremenska elementa arhitekture – pod, stup i krov, koji su materijalizirani kao spomenuti asamblaž gotovih elemenata korištenjem resursa masovne proizvodnje industrijskog naslijeđa grada Rijeke.

Tako bunker stogodišnje povijesti postaje stup i soba za pojedinca te konstrukcijski povezuje bazu, odnosno podni element i krov. Podni element izveden je pak od brodskog trupa, konstrukcije brodogradilišnih ostataka, a element krova je od oplate stakloplastičnog laminata. Što se pak tiče samog naziva, objašnjavaju da je nastao kao novotvorenica na engleskom jeziku, istovremeno označavajući potrebu za bliskošću i suživotom individualaca, ali i nemogućnost potpunog postizanja zajedništva.

“Pojavnost paviljona Togetherness / Togetherless definiraju tri univerzalna elementa arhitekture: pod, stup i krov, materijalizirani korištenjem resursa masovne proizvodnje i industrijskog nasljeđa grada Rijeke. Grad je u ovom konkretnom slučaju shvaćen kao laboratorij i arhiv elemenata koji se istražuju, biraju, prikupljaju, okupljaju te konačno izmještaju u sasvim novo okruženje kako bi im se upisala potpuno nova značenja i drugačiji prostorni odnosi” poručuju autori.

S obzirom na pandemiju koronavirusa i epidemioloških mjera izgledna je manja posjećenost ovogodišnjeg Bijenala u Veneciji nego ranijih godina, pa je znatno veći fokus na online sadržaju. Fokus komunikacije bit će na vidljivosti i diseminaciji čitavog projekta kroz službene web stranice te sustavnu komunikaciju paviljona kroz društvene mreže. Sve o hrvatskom paviljonu, procesu izrade, zanimljivostima i recentnim zbivanjima pratite na službenom webu, Instagramu i Facebooku.