GASTRO

Poznate gastro blogere smo pitali koje začine uvijek imaju u kuhinji. Neki odgovori su nas baš iznenadili

Od kurkume i đumbira, preko bosiljka, pa sve do cimeta i dimljene paprike, evo bez čega teško mogu zamisliti kuhanje

FOTO: Aleksandar Selak/Pexels

Od kurkume i đumbira, preko bosiljka, pa sve do cimeta i dimljene paprike, evo bez čega teško mogu zamisliti kuhanje

Nije nam se jednom dogodilo da pregledavamo Instagram feed i naiđemo na objavu nekog od istaknutih gastro blogera, koji predstavljaju svoju najnoviju spontanu kreaciju, nastalu od onog što su u tom trenutku našli u hladnjaku ili smočnici. Ne treba posebno naglašavati kako njihova jela izgledaju, i kako nam se čini da od onog što mi imamo u hladnjaku ne bismo mogli napraviti ništa slično. Ne bi li naše kuhanje barem dijelom počelo podsjećati na njihovo, odlučili smo doznati koje začine smatraju temeljem svojih jela, odnosno koje začine baš uvijek moraju imati pri ruci. Njihove odgovore pogledajte u nastavku.

DARKO DEBIĆ, @SAMO_JEDAN_GRIZ

Od svježeg začinskog bilja izdvojio bih timijan ili majčinu dušicu. To je trajnica sitnih listića, koja se udomaćila kako u svakodnevnoj domaćoj kuhinji tako i u fine diningu. Svježe začinsko bilje osim što daje okus jelima, koristim i za ukrašavanje gotovog jela na tanjuru. Moji pratitelji bloga i Instagram profila dobro znaju da volim koristiti začinsko bilje, mikrozelenje i jestivo cvijeće za ukrašavanje. Budući da volim azijsku kuhinju, ne mogu ne spomenuti đumbir i kardamom.

Đumbir je gomolj istoimene biljke. Karakterističnog, intenzivnog i slatkasto-ljutkastog je okusa. Koristim ga svježeg u slanim jelima i čaju, a osušenog u obliku praha za slastice. Neke vrste medenjaka i božićnih kolača nezamislivi su bez dodatka đumbira. Kardamom je toplog, limunastog i aromatičnog okusa s karakterističnom notom eukaliptusa. Koristim ga u slanim i slatkim jelima, a za kraj bih naveo tonku koja sve više osvaja naše krajeve. To je osušena sjemenka stabla iz južne Amerike koja se riba poput muškatnog oraščića i idealna je za deserte, dok okusom podsjeća na kombinaciju vanilije, badema i trešnje.

NATAŠA RAJČEVIĆ, @BURBONIBOROVNICE

Začini su jako bitni u mojoj kuhinji. Jako puno vremena sam provela istražujući razne začine, i još imam toliko toga za istražiti. Drugačija kombinacija začina svakom jelu može dati potpuno novi okus. Svakih par mjeseci zapnem na nekom začinu pa ga koristim doslovno u svemu, a trenutno su ovo moji omiljeni. Sojin umak, za početak. Ne bih ga baš strogo svrstala među začine, ali meni svakom jelu da bogatiji okus. Kad sam ga otkrila prije petnaestak godina držala sam se samo azijskih jela, sad ga već stavljam i u varivo s grahom ili kiseli kupus. Svježi bosiljak uvijek imam doma, ne mogu zamisliti salatu ili tjesteninu bez njega. Origano sam nekada davno stavljala samo na pizzu, sad ga obavezno stavljam i u razne umake i dresinge za salate. Cimet mi je u ovo doba godine posebno drag. Osim što ga koristim klasično u slasticama, uvijek ga dodajem i pri kuhanju bolonjeza i raznih orijentalnih jela, a posebno volim dodati mali prstohvat u jutarnju kavu.

Nadalje, svježi ili chilli u listićima. Doslovno se ne sjećam kada sam zadnji puta napravila jelo u koje na početku nisam dodala svježi chilli (ili bilo koju ljutu papričicu) ili chilli u listićima na kraju jela. A jako često i oboje! Tu je i đumbir, preferiram svježi. Najčešće ga jedem ribanoga u dresingu za salatu ili u jutarnjem hladno prešanom soku. Kardamom dodajem i slanim i slatkim jelima, pečenom voću, čaju, riži, curryju – otkad sam ga otkrila, uvijek ga moram imati doma. Također jako često koristim i razne mješavine začine. Neke od najdražih su mi garam masala, ras el hanout, za’atar, začini za wok.

MATEJKA BUČA, @LIKECHOCOLATE

Osim soli i papra, za kuhanje koristim razmjerno mali izbor ostalih začina jer nitko u obitelji nije ljubitelj previše začinjene hrane. Koristim i svježe i suhe začine koje u prvom redu nabavljam u supermarketima. Ipak, za neke je začine potrebno malo dublje prekopati po trgovinama zdravom hranom ili na webu. Od svježih začina kod kuće uvijek imam ružmarin, bosiljak, vlasac, peršin i timijan, a od sušenih koristim origano, korijandar, curry prah, timijan, lovor, kopar (koji je puno bolji svjež, ako vam je dostupan), češnjak u prahu, slatku i dimljenu crvenu papriku te muškatni oraščić.

MILE BUTORAC, @HUNGRYMILE

Neka osnovna paleta bez koje ne mogu su sol, papar i maslinovo ulje. Kad to imaš onda možeš sve, od sirovog do pečenog. Možda bih još dodao i šećer jer mi je i njegova primjena zapravo dosta široka, od slatkih do slanih jela u kojima mi je regulator kiselosti ili mi pomaže pri bržoj karamelizaciji. Apsolutno obožavam šareni papar, držim ga u mlincu i onda gotovo svako jelo prije serviranja prođem s malo tako svježe mljevenog papra. Kada bi me netko pitao koji su mi baš – baš najdraži začini onda bi rekao cimet, tonka i vanilija. Koliko je iz ovoga jasno da obožavam slatko!? Cimet volim od smoothieja do kolača, tonka je divna i tako mirisna i obožavam ju uz mak, šljive, čokoladu, kruške i bobičasto voće. A vanilija, nju bi valjda stavljao uz sve, ali ipak mi je najdraže kad ju osjetim u nekim finim mirisnim tijestima bilo prhkim ili dizanim.

KRISTINA ŠTRIGA, @CELLULITE_FACTORY

Začini koje najčešće koristim u pripremi slanih jela su papar, češnjak, timijan, dimljena paprika, čili i kopar. Svaki od navedenih začina koristim u različitim jelima. Na primjer, timijan dodajte u umak od šampinjona ili pečeni krumpir, dok je kopar izuzetno dobar u kombinaciji s grčkim jogurtom i omletom. Kod slastica volim vaniliju, cimet, tonku i kardamom. Tonku koristim kao zamjenu za vaniliju, a kardamom dodajem u citrusne deserte ili kremaste slastice s kavom. Sol sam izostavila namjerno jer je ona za mene namirnica koja je na vrhu liste najdražih namirnica.

IRENA GAVRAN, @PREGACHA

Kad pričamo o začinima bez kojih ne mogu, moram reći da imam pozamašnu kolekciju začina, jer su začini, u globalu, nešto bez čega gotovo da ni ne znam skuhati jelo. Stoga sad pišem o ‘Jednostavnim’i ‘klasičnim’ začinima koje, zaista, koristim bez iznimke u slanim jelima. Dimljena mljevena (ljuta) crvena paprika kod mene u kuhinji završi skoro u svakom slanom jelu. Bilo za začiniti meso, pojačati okuse varivu ili kad pravim obične krumpiriće – bar žličica paprike se uvijek nađe. To je valjda taj utjecaj Baranje na mene. Drugi začin je češnjak – i to u svim oblicima. Svježi, granule, prah – baš volim kad se osjeti i kad miriši. Pa čak i kad drugi ne vole kad se osjeti oko mene (smijeh). Na kraju slane priče bih rekla – svježi peršinov list.

Što se tiče slatkih začina, mahuna vanilija mi je broj jedan. Krema od vanilije mi je omiljena i u svakoj kombinaciji odgovara, nebitno koje je doba godine. I na kraju, nezaobilazni mirisi jeseni i zime; cimet, anis, klinčići i kora naranče. Nadam se da osjećate sve mirise kroz ekran

TIHANA LOHINSKI, @STRAWBERRYSOUP

Obožavam cimet! Ni mirisu ni okusu cimeta ne mogu odoljeti pa ga najčešće stavljam i više nego što to napišem u svojim receptima. Kako vrlo često pečem prhke pite, cimet tu dodajem često jer se super slaže s raznim voćem, ali i s čokoladnim okusima. Neizbježan je kod jesenskih deserata s bundevom, ali i kod božićnih deserata, no ja ga dodajem i u neke ‘običnije’ kekse i slastice, često njime aromatiziram prhka tijesta i zobene kaše, čajeve, kuhano vino. Kurkuma u prahu je još jedan začin kojeg obavezno imam u svojoj kuhinji i koristim jako često. Stavljam je u čajeve, variva, juhe, marinade za meso, smoothieje, rižota i umake za salatu. Jako je volim dodavati jelima jer je jako zdrava, daje prekrasnu žutu boju jelu, a kad se koristi u manjim količinama, ne mijenja mu okus kao što to čini, primjerice, curry.

Mljevena slatka crvena paprika idući je začin koji obavezno imam na svojoj polici, i to je najčešće domaća baranjska paprika. Kako sam podrijetlom iz Slavonije, kod mene doma se često mljevena paprika koristila u maminoj kuhinji, a nastavila sam ju koristiti i ja. Dodajem ju u skoro sva variva u manjim količinama, koristim ju kao dodatak marinadama za meso, pečenim krumpirima iz pećnice. Koristim i ljutu mljevenu papriku, no ipak dosta rjeđe nego ovu slatku.

Svježi đumbir svaku večer narežem na kockice i od njega kuham čaj, dok mljeveni đumbir koristim u mnogim jesenskim i zimskim desertima, kao npr. u piti od bundeve, gingerbread keksima i slično. Odlično se slaže i s limunom i medom pa takva kombinacija može biti super i u nekom ljetnom desertu. Naravno, tu su i slana jela pa je đumbir neizbježan u azijskoj kuhinji (npr. wok). Kad želim prirodan lijek za prehladu, naribam svježi đumbir i pomiješam ga s medom i limunom. Svaki dan pojedem jednu žličicu te smjese jer odlično djeluje u borbama protiv prehlade.

A onda su tu i razni mediteranski začini. Bosiljak, kopar, peršin, majčina dušica, origano, ružmarin. Teško mi je izdvojiti jedan koji najviše koristim pa sam ih ovdje nabrojala sve! Najviše volim imati svježe začinsko bilje, no kako živim u stanu bez balkona, to mi ne uspije baš često. Zato svježe začinsko bilje često narežem na sitno i zamrznem, a na policama uvijek imam i sušenu verziju. Jako volim mediteransku prehranu, a sve nabrojano začinsko bilje se super slaže s većinom povrća, umacima od rajčica, mesnim i ribljim jelima, juhama.