PUTOPIS

Posjetila sam Prag, vidjela najvažnije znamenitosti i saznala kako izgleda život u ovom češkom gradu

Posjetila sam Prag i izvukla nekoliko najzanimljivijih stvari koje možete vidjeti i isprobati u 48 sati

U Prag mnogi turisti navodno dolaze zbog velikog izbora dobrog piva i jeftinih cijena, no taj simpatičan grad nudi mnogo više od toga. Do sada sam posjetila brojne europske gradove i često sam funkcionirala baš kao tradicionalni turist, a ovaj je put izlet bio drugačiji jer mu je vrhunac bila proslava 150. rođendana Staropramena uz koncert Nilea Rodgersa. No, o tome ću malo kasnije. Uz veliku proslavu imala sam priliku pregledati znamenitosti, naučiti o češkoj povijesti i kulturi, ali i saznati kako izgleda život i svakodnevica u Pragu. Izvukla sam najvažnije stvari koje trebate znati ako odlučite otići na putovanje u Prag.

Simpatične adrese i dobra prometna povezanost

Prag je glavni i najveći grad Češke, a ujedno i njihovo glavno kulturno središte. Smješten je u samom centru države na rijeci Vltavi, a ima oko 1,4 milijuna stanovnika. Grad je podijeljen u kantone od broja jedan do četiri, s time da manji broj označava blizinu centra grada. Tako je sam centar broj jedan, a vinogradi i luksuzne kuće, koje se nalaze gotovo izvan grada, su broj četiri.

To obilježje prikazano je i na njihovim adresama uz još jedan zanimljiv dodatak; naime, svaki kućni broj sadrži ime ulice, broj kantona, kućni broj, ali i broj iz gruntovnice. Zato se hodajući praškim ulicama lako možete zbuniti brojkama, ali snalaženje u pravilu uopće nije teško zbog jako dobre prometne povezanosti tramvajima, metroima i autobusima, a taksiji i Uberi se nalaze na svakom koraku. Praški tramvajski sustav jedan je od većih u svijetu, a cijene i princip karata slični su kao i kod nas. Tako ćete za kartu od 90 minuta platiti 32 češke krune što je oko 9 kuna, a Uber ima iste cijene po kilometru kao i u Hrvatskoj.

U Pragu je službena valuta češka kruna, a mjenjačnice se nalaze na svakom koraku. Gdje god dođete imat ćete priliku plaćati i u eurima, no onda će cijena biti nešto viša zbog konverzije valute. 100 čeških kruna ima vrijednost oko 28 kuna što čini preračunavanje malo kompliciranim, ali brzo se snađete. Jedan od savjeta koji smo dobili, a koji je važno prenijeti je da je najpametnije kune zamijeniti u krune još u Hrvatskoj zbog povoljnije valute. U simpatičnom hotelu Falkenstein Maria Hotel u kojem smo odsjeli također možete izmijeniti novac, a čini se kao dosta dobar odabir ako želite biti u centru i blizu svih prijevoznih sredstava.

Ukusna hrana uz par tradicionalnih jela

Gastronomska ponuda Praga nije previše raznolika. Najčešće smo nailazili na talijanske pizzerije, libanonske restorane i tradicionalne restorane u kojima se ne nudi baš previše praških jela. Inače, njihovo najpoznatije jelo, koje smo ovih godina imali priliku isprobati i u Zagrebu, je trdelnik. Radi se o slatkom tijestu koje se priprema na drvenom valjku. Njih rade u brojnim varijantama, od onih sa sladoledom, onih posipanih bademima, šećerom ili samo punjenih čokoladom, a prodaju se uglavnom na štandovima.

Na svakom uglu naići ćete i na štandove s brzom hranom koji nude kobasice, burgere i vafle u raznim varijantama, ali i nama poznate restoranske lance poput McDonald’sa, KFC-ja i Burger Kinga. Kako nas nije zanimala brza hrana, ručak smo pojeli u restoranu KOGO Slovansky Dum. Nalazi se u samom centru grada, a glavna posebnost mu je terasa koja se nalazi između zgrada pa tako imate mir i tišinu od gradske vreve koja se odvija na samo par metara od vas. Ako ste ljubitelj ribljih jela, ovaj restoran je pravi odabir za vas. Moj odabir bila je crvena tuna uz dodatak povrća i sojin umak. Nije me nimalo razočaralo.

Brojne znamenitosti na svakom koraku

Slobodno vrijeme u Pragu odlučila sam iskoristiti za šetnju. Ako odlučite sami šetati centrom, kao što sam to ja činila, uzmite si dosta vremena. Grad je velik i u gotovo svako doba dana prepun ljudi pa ako volite brzo hodati i tako prolaziti gradom, ovdje to baš i nećete imati priliku činiti. Organizirana tura gradom započela je s ‘gornje strane’ grada u blizini vinograda s koje se od početka pružao predivan pogled na sve praške mostove i znamenitosti.

Jedan od veličanstvenih prizora koji bi bilo šteta propustiti je nevjerojatna gotička katedrala Svetog Vida čiji tornjevi dominiraju unutar praškog dvorca Hradčany. Ovaj dvorac jedan je od najvećih dvoraca u svijetu i dok je prije bio rezidencija čeških vladara, danas se tamo nalazi parlament i ostale političke prostorije. Zapravo se radi o kompleksu na lijevoj obali rijeke Vltave, a svaka od građevina koja je dio dvorca izgrađena je u drugačijem stilu.

Katedrala Sv. Vida koja oduzima dah čim je vidite, izgrađena je u 16. stoljeću, a oko nje su izgrađene šarene kućice. Gotovo svaka od zgrada u blizini u vlastitom je stilu jer, kako saznajemo od vodiča, upravo taj dio grada bio je pod opsadom Austrijanaca i ostalih naroda koji su željeli češku prijestolnicu pripisati sebi. Tako su mnoge velike crkve i stambeni objekti diljem grada bili spaljeni, a na njihovim mjestima su se gradile protestantske crkve i nove nastambe. Malo dalje od velike katedrale nalaze se brojne šarene kućice među kojima i jedna na broju N22 u kojoj je živio Franz Kafka i u kojoj je navodno napisao knjigu Preobražaj.

Prag je poseban zbog mostova na rijeci Vltavi koja teče kroz sam centar grada. Ne smijete propustiti pogled na Karlov most, kao ni pogled s njega. Karlov most jedan je od najposjećenijih mjesta u Pragu i rijetko ćete pronaći vrijeme u kojem po njemu ne šetaju brojni turisti ili ne izvode ulični svirači. Ovaj most povezuje Donji grad i Stari grad. Prvi put je izgrađen u 10. stoljeću od drveta pa i srušen zbog velike poplave koja ga je uništila. Današnja verzija mosta završena je početkom 15. stoljeća i dug je 515 metara, a krase ga brojne skulpture. Šetnja mostom uzet će vam 15-ak minuta, ako nema previše gužve, ali pogled s njega je spektakularan.

150 godina Staropramena uz koncert

Pivo je jedna od stvari zbog kojih mnogi turisti dolaze u Češku, a prema nekim zapisima se ono kod njih proizvodi od 9. stoljeća. Češka je svjetski najveći konzument piva pa čak niti naš vodič nije znao točnu informaciju koliko se različitih vrsta piva proizvodi. Najpoznatiji i najstariji proizvođači piva u Češkoj su Staropramen, Budweiser, Bernard i Pilsner Urquell. Pivo je tako među najjeftinijim proizvodima u Pragu, a u svakom kafiću i restoranu postoji ogroman izbor.

Ako se odlučite posjetiti Prag, ne bi bilo loše posjetiti tvornicu jednog od najstarijih piva u Češkoj u kojoj možete saznati kako se zapravo ono proizvodi te koje sve procese prolazi. Tako je vrhunac druženja u Pragu bila proslava 150. rođendana Staropramena uz koncert Nilea Rodgersa and Chicks koji su svirali svoje najveće hitove. Proslava se održala na prostoru tvornice Staropramena, a čitava večer bila je zaista za pamćenje.

Važne stvari o Pragu:

  • cijene nisu previše niske kako se vjeruje
  • konobari nikada neće varati, a na računu će najčešće biti uključena i napojnica
  • najpoznatije alkoholno piće je Beherovka koje smatraju biljnim likerom
  • promet je uvijek točan i nema kašnjenja
  • njihov najpoznatiji nakit je granat
  • odličan suvenir je i češko staklo po kojem su poznati

Dobre vijesti putuju brzo

Svatko od nas mašta o putovanju na kojem će vidjeti nove krajeve, upoznati novu kulturu i isprobati autohtone delicije, pa čak i šopingirati. Putovanja oplemenjuju živote, donose iskustva, bude emocije i prema svim istraživanjima jedno su od većih veselja. S putovanja se može donijeti mnogo toga što se vrlo lako može pretočiti u trajne uspomene.

Želite li i vi imati baš takve sjajne doživljaje, znamo najbrži način da dođete do njih i otputujete na destinaciju iz svojih snova. Kako? Vrlo lako: plaćajte Addiko Mastercard® karticama i osvojite putovanje po izboru u vrijednosti 30.000 kn i druge vrijedne nagrade. Više o nagradnoj igri Addiko banke saznajte OVDJE.

Powered by: