KNJIGA

Bruna Bajić izdala je knjigu za sve klince koji se moraju nositi s rastankom, a pomoći će i roditeljima

FOTO: Doris Živalj

Hrvatska umjetnica i redateljica dokumentarnih filmova izdala je knjigu za djecu koja se moraju suočiti s odsustvom roditelja

Mnogi možda nisu imali takvu situaciju u životu da znaju kako je to biti dijete s roditeljem koji ponekad je, a ponekad nije tu. Na Jadranu je to sasvim uobičajena životna priča jer mnogi očevi i djedovi rade upravo na moru. Takvu priču imala je i Bruna Bajić koja se morala pomiriti s time da joj je otac često odsutan. Ispričala nam je kako je došlo do ideje stvaranja knjige i o čemu ona zapravo govori.

Modri horizonti i njihovi čuvari

Ilustracija: Doris Živalj

Bruna je inače prva magistrica filma, medijske umjetnosti i animacije u Hrvatskoj te je već poznata po dokumentarnom filmu Modri kavez i o Maksimu Mrvici. Uz film je izdana i knjiga Redateljski memoari put u Modri kavez. Modri kavez prijavljen je na brojne svjetske festivale, a bavi se strukom i emotivnim životom ljudi koji su život proveli na moru.

“Film Modri kavez jedna je topla obiteljska priča koja je krenula iz moje ideje u jednom trenutku života kad sam shvatila da mi se sviđa ta forma. Nakon toga, nakon što je film osvojio publiku i pokazao ono čemu sam se nadala, stvorio se komunikacijski kanal među ljudima koji pripadaju pomoračkoj zajednici. Također je cilj bio da malo osvijestimo što znači takav način života.”, rekla nam je Bruna.

Kao nastavak serija o moru napisala je i knjigu Modri horizonti i njihovi čuvari koja je zamišljena kao uputstvo za uporabu svoj djeci i roditeljima koji se moraju nositi s rastankom. “Već dvije godine se bavim idejom da jedan dio mene, koji kad je još bio dijete bi volio da je imao takav jedan prostor u kojem se shvaća emocija koju dijete prilikom rastanka proživljava. Zapravo sam pomno i nježno radila na ovoj knjizi kako bi doprijela do djece, a kroz glazbu smo to dodano pocrtali jer ona ipak daje poseban doživljaj stvarnosti.”, dodala je.

12 priča i 24 ilustracije

Ilustracija: Doris Živalj

Kako nam kaže autorica, uz film Modri kavez je po prvi puta dobila osjećaj da su osjećaji koje je imala kao dijete bili legitimni te da život u pomoračkoj obitelji nije tako izoliran pojam. “Kada bi ja rekla da mi je tata otišao, rijetko tko bi to razumio. Imala sam osjećaj da imam jako velik spektar emocija jer sam kao osoba koja je prošla kroz sve to, imala mogućnost to vrlo lako komunicirati. Od početka do kraja je izrada svih segmenata trajala polako. I priče, ilustracija i glazbe pa je jako velika sinergija u čitavoj izradi.”

Radi se o knjizi u kojoj se na djeci blizak način objašnjava rastanak i emocije vezane uz to, a uključuje 12 priča, 24 ilustracije sa USB-om na kojem se nalazi instrumentalna glazba te audiovizualna inačica knjige koju je čitala upravo Bruna.

Knjiga će pomoći i majkama koje ostaju same

Ova knjiga uvelike pomaže i roditeljima, pa čak i počinje s uputstvom za njih. “Svi izazovi odrastanja su precijenjeno jednostavni i nitko nas na vrijeme ne upozorava da ono što dolazi može biti najljepše, ali i pakao osobnog života. U pomoračkim obiteljima majkama nije jednostavno jer svi kutovi kuće su njena odgovornost. Ona ostaju sa svojom tugom i osjećajem nedostatka te s velikim pritiskom.

Jako je dobro da im se da priznanje da to jest težak zadatak, ali i da postoji način kako se to može ublažiti. Ovu knjigu sam od početka smatrala mostom između roditelja i djece koji ne trebaju lažirati svoje emocije, već o njima pričati. Poznato vam je da trauma, kad se verbalizira, više nije trauma.” zaključila je.

Za ilustracije u knjizi je zaslužna Doris Živalj, Brunina sestra, a za glazbu Ozren K. Glasser. Knjiga je sada već prevedena na engleski jezik, a čeka se i prijevod na španjolski jezik jer, kako Bruna navodi, postoje upiti iz cijeloga svijeta.

Knjiga Modri horizonti i njihovi čuvari će u slijedećih dva tjedna krenuti u prodaju uz svečano predstavljanje.