Nekad je nužno odabrati stranu
ZDRAVLJE

Pitali smo 12 djevojaka što im je glavni kriterij pri kupnji menstrualnih potrepština

Većina ih prvo gleda na cijenu, što nadalje upućuje na problem menstrualnog siromaštva

FOTO: Shutterstock

Većina prvo gleda na cijenu, što upućuje na problem menstrualnog siromaštva

Menstruacija se od davnina smatrala jednom od tabu tema u društvu, a iako se u novije vrijeme o njoj nastoji govoriti što otvorenije, neugodnost kod mnogih djevojaka i žena kada se spomenu ti dani u mjesecu i dalje postoji. To je pokazalo i istraživanje koje govori da više od 20 posto žena skriva menstrualne potrepštine kada ih idu promijeniti u toalet, a gotovo 14 posto njih u razgovoru o menstruaciji koristi druge termine poput ‘imam stvari’, ‘došla tetka iz Rusije’, ‘crvenkapica’ i slično. Kako bismo ipak potaknuli razgovor o pojavi s kojom se svaka žena susretne tijekom života, s 12 djevojaka smo popričali o tome kako one gledaju na menstruaciju, ali i na kupovanje menstrualnih potrepština. Unatoč tome što većini djevojaka to ne uzrokuje sram, o njima ipak nerado javno raspravljaju, posebice kada je riječ o menstrualnom siromaštvu, stoga su nas i zamolile da njihovi identiteti ostanu zaštićeni. Evo što su nam rekle.

Ženske potrebe koštaju kao suho zlato

“U jednom periodu, u kući nas je živjelo pet žena – baka, mama, dvije sestre i ja. Između mene i sestara su male razlike u godinama, pa smo se s prvom menstruacijom suočavale doslovno jedna za drugom. Baka i mama su je također imale, pa zamislite taj, mogu reći kaos, kad svih pet žena u istom domaćinstvu ima menstruaciju jednom mjesečno”, prisjeća se 26-godišnja Josipa. Osim hormonalnih promjena, oscilacija u raspoloženju i svađa kojih je bilo na pretek, glavni problem bila je i kupovina tolike količine menstrualnih potrepština.

“Većinom su ih kupovale mama ili baka, jer smo sestre i ja još bile školarke. Bilo nam je potrebno otprilike 10 do 12 velikih paketa uložaka mjesečno, ovisno o trajanju menstruacije svake od nas. Sva sreća imali smo dobra primanja pa smo si mogle priuštiti brendove koji su nam najbolje odgovarali”, govori Josipa te dodaje da im se tata često znao našaliti da ženske potrebe koštaju kao suho zlato. Danas je situacija u njihovom domu nešto drugačija – baka je ušla u menopauzu, a sestre su se raselile svaka na svoju stranu.

Gleda se kvaliteta, ali i cijena

Slično iskustvo danas proživljava i 18-godišnja Vita koja svoje ženske probleme dijeli sa šest godina starijom sestrom Kristinom i majkom. “Kada sam dobila prvu menstruaciju, mama mi je rekla da nju zadužim za kupovanje uložaka, posebice jer je znala da se ja u tim danima borim s velikom nelagodom i sramom. Međutim, sada si uloške sama kupujem, i moram priznati, uvijek prvo gledam na cijenu i kupujem one jeftinije. Nekako mi je žao dati novac za nešto što ću doslovno baciti u smeće, bitno mi je da samo posluži svrsi”, kaže Vita.

Njena starija sestra pak na prvo mjesto stavlja kvalitetu i uvijek kupuje isključivo uloške i tampone omiljenog brenda, koji je uglavnom skuplji od konkurencije. “Menstruacija je nešto na što svaka žena mora jednom mjesečno odvojiti određenu svotu novca, a budući da nisam u škripcu, volim si omogućiti da mi bude ugodno u tim danima. Svaki si mjesec mogu priuštiti dovoljnu količinu potrepština, a uloške mijenjam svaka tri do četiri sata, ovisno o situaciji, ali i tome koji dan ‘curim'”, objašnjava Kristina.

Matei koja ima 29 godina, glavni kriterij pri kupnji uložaka je pak da su meki i nježni, a ne oni plastični. “Svaki si mjesec mogu priuštiti potreban broj uložaka i do sada još nisam bila u situaciji da ne mogu. Ovisno o jačini menstruacije, uloške mijenjam otprilike svaka tri sata, osim noću kada spavam. Ponekad se znalo dogoditi da ih nisam mogla promijeniti u tom roku, ali najčešće zato što nisam imala toalet u blizini ili sam jednostavno zaboravila uložak ubaciti u torbicu”, govori.

Za obnovu zaliha love se popusti

Libresse

S kupnjom menstrualnih potrepština pretjeranih problema nema ni 21-godišnja Iva koja pak češće koristi tampone od uložaka. “Jesu malo skuplji, ali nekako su mi skroz praktičniji. Iako je većini djevojaka i žena to gadljivo, meni je skroz okej. Ne kupujem uvijek isti brend, a cijena mi ne igra preveliku ulogu tako da uvijek kupim one koji su u pojedinom dućanu dostupni. Uloške pak koristim samo pri spavanju pa mi ni njihova cijena i kvaliteta nisu baš prebitne. Sva sreća, svaki si mjesec mogu priuštiti sve što mi treba kako bih provodila kvalitetnu intimnu higijenu”, priznaje Iva.

Za razliku od Ive, popusti i akcijske cijene uvijek su glavni kriterij pri kupovini 23-godišnjoj Melisi. “Kad su ulošci u pitanju, uvijek kupujem isti brend, ali moram priznati da često pratim akcije pa obnavljam zalihe onda kada ih negdje mogu pronaći po sniženim cijenama. Uloške mijenjam redovito i svaki si mjesec mogu priuštiti dovoljno njih. Tampone baš i ne preferiram, koristim ih samo ako se potrefi da sam na moru u vrijeme kad imam mengu ili ako pak idem na neku svečanost pa se moram srediti, a haljina ili hlače mi ne dozvoljavaju da mi se uložak i gaće ocrtavaju”, iskreno će.

Neke djevojke si ih ne mogu priuštiti

Međutim, Ivona, Marija i Martina, zbog izrazito teške financijske situacije, na cijene menstrualnih potrepština moraju paziti. Sve tri su u ranim dvadesetima i s nelagodom nam priznaju da si ponekad ni ne mogu priuštiti onoliko uložaka koliko bi im bilo dovoljno za pet do šest dana menstruacije mjesečno. “Najviše uložaka uvijek odvojim za drugi i treći dan menstruacije jer mi je tih dana najgore, dok za prvi i one dane pred kraj, uloške štedim pa ih pokušavam što rjeđe mijenjati. Znam da to higijenski nije dobro, a ponekad se gadim i sama sebi, ali što da radim kad je situacija takva kakva je. Nije mi nimalo lagodno”, s teškoćom prepričava Marija.

S istim problemom suočava se i Ivona. “Iako radim studentski posao, često se zna dogoditi da roditelje moram žicati da mi posude novac za higijenske potrepštine kao što su šamponi za tuširanje, toalet papir, vlažne maramice i ulošci. Svemu tome pogoduje i rast cijena svega navedenog, koje su, moram priznati, baš otišle u nebo. A vjerujem da nisam jedina kojoj takvo ‘bacanje novca u vjetar’ nije baš omiljena svakodnevna aktivnost”, kaže. S time se složila i Martina koja uloške ne može mijenjati redovito, kako kaže, po propisu, jer ih jednostavno nema dovoljno. “Nekad krpam kraj s krajem i u tim danima pokušavam štedjeti na drugim stvarima, samo kako bih si omogućila da u vrijeme menstruacije živim koliko toliko ugodnije”, priznaje.

Mnoge su prisiljene kupovati nekvalitetne potrepštine

Da nisu jedine, svjedoče i poražavajući podaci istraživanja o menstrualnom siromaštvu koje je 2020. godine provedeno u sklopu projekta Tetka Perioda, koji provodi Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter u suradnji s Tiiiit! Inc., a financiran je od strane Frida – Young Feminist Fundation. Prema njima, čak 33 posto žena u Hrvatskoj prisiljeno je štedjeti na ulošcima, 36,4 posto njih mora kupovati manje kvalitetne menstrualne potrepštine zbog njihove cijene, a oko 10 posto žena nije u mogućnosti kupiti dovoljno uložaka kako bi ih redovito mijenjale.

Podjednak postotak njih uopće si ni ne može priuštiti uloške ili neki drugi oblik menstrualnih potrepština. Također, oko 10 posto ispitanica bilo je u situaciji da si ne može priuštiti lijekove za smanjenje boli tijekom menstruacije, dok je 8,8 posto njih navelo da uložak ili tampon ne promijene duže od šest do osam sati zato što si ih ne mogu osigurati dovoljno.

Potrebno je pričati o menstrualnom siromaštvu

Libresse

Ponukan rezultatima ovog istraživanja, brend Libresse tijekom travnja ove godine pokrenuo je kampanju ‘V za vaginu’ kako bi podigao svijest javnosti o problemu menstrualnog siromaštva o kojem se premalo govori. U sklopu kampanje Libresse je nedavno donirao i besplatne uloškomate i menstrualne uloške učeničkim domovima iz 14 županija te Grada Zagreba, u kojima boravi više od 2500 učenica.

S kampanjom je dobro upoznata 24-godišnja Mihaela koja ju u potpunosti podržava. “I sama se ponekad znam naći u situaciji da uloške koje koristim na neki način štedim jer su mi preskupi, ali s druge sam strane svjesna činjenice da za to žene moraju izdvajati novac svakog mjeseca ako misle provoditi higijenu na ispravan način. Međutim, znam i da si dosta njih to jednostavno ne može priuštiti što me jako ljuti i žalosti. Pa nismo mi krive što nam je menstruacija sastavni dio života”, ističe.

Menstruacija je prava tlaka

Da bi se menstruacije vrlo lako s velikim zadovoljstvom odrekle, tvrde i 20-godišnja Karla te 22-godišnja Jelena koje veže dugogodišnje prijateljstvo zbog kojeg su kroz menstruacijske probleme često zajedno prolazile. “Ti dani u mjesecu su gadna stvar, mogu čak reći da ih naprosto prezirem. Kad si sav nikakav i boriš se sa sto problema, još moraš i razmišljati o redovitom mijenjaju uložaka ili tampona i paziti da ti slučajno nešto ne procuri sa strane. Iako si ih mogu mjesečno priuštiti koliko mi treba te nove stavljati okvirno svakih četiri do pet sati, a ponekad i svaka dva, ovisno o slučaju, moram reći da mi je izdvajanje novca za njih prava tlaka. Pogotovo zato što završavaju u otpadu”, kaže Karla.

Jelena je pak odmah na početku izjavila kako smatra da higijenske potrepštine ženama trebaju biti besplatne te lako dostupne, kako se nijedna od njih ne bi morala suočavati s problemima o kojima govori navedeno istraživanje. “Podaci su stvarno žalosni. Ne mogu ni zamisliti kako se osjećaju te žene i djevojke, a pogotovo djevojčice koje se s menstruacijom susreću po prvi put, a pritom se moraju boriti s nestašicom uložaka, što definitivno dovodi do još većeg srama”, zaključuje.

Sadržaj nastao u suradnji s brendom Libresse.