DOM

Pet stvari koje radimo samo za proljetno čišćenje i zašto ih ne smijemo preskočiti

Neke stvari u svojim domovima čistimo svakodnevno, a neke dolaze na red tek nekoliko puta godišnje i važno je da na njih obratimo pažnju

FOTO: Unsplash/Samsung

Neke stvari u svojim domovima čistimo svakodnevno, a neke dolaze na red tek nekoliko puta godišnje. Ipak, važno je da na njih obratimo pažnju

Neki od vas možda spadaju u kategoriju ljudi od kojih bi mogle učiti Marie Kondo ili Joanna i Cleo iz The Home Edita kad je u pitanju čišćenje, no većina nas se temeljitom spremanju doma posvećuje tek nekoliko puta godišnje. Iako neke stvari čistimo na tjednoj bazi, neke čak i na dnevnoj, postoji niz stvari koje u domu čistimo spomenutih nekoliko puta godišnje, a upravo je period proljetnog čišćenja pravo vrijeme za to.

Mislimo pritom na dubinsko čišćenje pojedinih dijelova naših domova koje nije nužno raditi na tjednoj bazi, no kada dođe vrijeme za temeljito čišćenje nikako ih ne smijemo preskočiti. U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta i činjenica o tome na koje detalje obratiti pažnju kod proljetnog čišćenja ove godine.

TEMELJITO ČIŠĆENJE MADRACA I TEPIHA VRLO JE VAŽNO

Uz svakodnevno usisavanje, madrace i tepihe barem jednom godišnje treba i temeljito očistiti. Prema podatcima Američkog vijeća za znanost i zdravlje, dnevno otpuštamo oko 1.5 grama mrtvih stanica kože, a samo na madracu možemo pronaći i do 10 tisuća kućnih grinja. Tepisi mogu biti još opasniji jer njima hodamo odjeveni, ponekad i u obući u kojoj smo bili vani stoga na njima osim stanica kože možemo pronaći i raznu drugu prljavštinu, ostatke hrane, dlake kućnih ljubimaca, alergene. Uz to, tepisi mogu sadržavati hlapljive organske spojeve koji iritiraju sluznicu.

Istraživanje provedeno kroz projekt European OFFICAIR koji je financirala EU, potvrdilo je da pojedinci koji rade u zgradama čiji su podovi uglavnom prekriveni tepisima, razvijaju simptome kao što su suhe oči, začepljenje nosa, suho ili nadraženo grlo, glavobolja i letargija. Ako u domu i nemate tako mnogo tepiha, nužno ih je temeljito očistiti barem jednom godišnje. Za takve je slučajeve najbolje angažirati servis za čišćenje koji će temeljito očistiti vaše madrace i tepihe. Kroz ostatak godine sjajan će vam saveznik biti kvalitetan usisavač s kojim svakodnevno možete usisavati.

https://www.instagram.com/p/CNMucmYh0yM/

NE ZABORAVITE OPRATI ZAVJESE

Ako imate kvalitetan usisavač s dobrim nastavcima, zavjese možete usisavati svaki tjedan. No, ipak ih je svakih nekoliko mjeseci važno oprati. U tekstile u interijerima najlakše se uvlače neugodni mirisi, a osim toga ako svoje zavjese ne perete redovito, vlakna od kojih su izrađena počinju trunuti, mogu nakupiti vlagu i plijesan i time im znatno skraćujete vijek trajanja, a sebi ugrožavate zdravlje.

Kod pranja zavjesa, prvo provjerite etiketu i upute za pranje. Ako ih smijete staviti u perilicu, učinite to prema uputama, a ako se radi o pamučnim ili sintetičkim zavjesama, nakon centrifuge ih možete još vlažne objesiti kako bi se osušile u prostoru i izravnale tako viseći. Ako su pak izrađene od lana ili uopće ne smiju u perilicu za rublje, operite ih nježno na ruke te osušite, a onda i lagano opeglajte dok su još djelomično vlažne.

Unsplash

I PERILICA ZA RUBLJE TREBA ČIŠĆENJE

Većinu kućnih tekstila možete oprati strojno, no ne zaboravite da i perilica za rublje treba povremeno pranje. Ako je vjerovati Marthi Stewart, perilicu treba čistiti jednom mjesečno jer se u njoj mogu nakupiti ostatci dlaka kućnih ljubimaca, kose, deterdženta, a onda s vremenom i razviti bakterije koje uzrokuju neugodne mirise.

Dakako, danas postoje sofisticirane perilice koje otpuštaju paru s dna bubnja, zbog čega se svaki predmet dubinski čisti i uklanja bakterije i alergene, no znanstvenica Ricarda M. Schmithausen sa Sveučilišta u Bonnu, utvrdila je da bakterije mogu preživjeti proces pranja. Važno je stoga očistiti i filter perilice te spremnik za deterdžent. Kod većine perilica danas dobit ćete jamstvo od pet godina, a redovitim čišćenjem vaše perilice rublja dodatno ćete joj produžiti život i izbjeći ostatke prljavštine, bakterije i neugodne mirise.

HLADNJAK ODMRZNITE I DETALJNO OČISTITE

Hladnjak je jedan od onih kutaka u domu koji se najlakše napuni te većina često nema pojma što sve zapravo ima u hladnjaku, a još manje u zamrzivaču. Kod čišćenja hladnjaka, najbolje ga je isključiti iz struje kako biste očistili nakupljene komadiće leda u dnu hladnjaka, ali i odledili zamrzivač. Dok to činite pregledajte svu hranu koju imate u hladnjaku i zamrzivaču, riješite se svega što se pokvarilo kao i onoga za što niste sigurni u kakvom je stanju.

Kad ponovno uključite hladnjak, posložite namirnice tako da na gornje police stavite kuhanu hranu kao i svježe namirnice koje relativno brzo treba pojesti, na donje police odvojite meso, a ako je sirovo obavezno ga spremite u posebne zatvorene posude kako ne bi došlo u doticaj s drugom hranom. Uz to, držite hladnjak na temperaturi ispod 5ºC. Prema organizaciji Safe Food s temperaturom višom od 5ºC riskirate da će se na vašoj hrani razviti bakterije koje vam mogu ugroziti zdravlje.

NAPRAVITE ČISTKU U ORMARU

Baš kao i hladnjak, ormar često zapostavimo pri čemu nerijetko koristimo samo ono što nam je pri ruci, a zaboravljamo što sve uopće posjedujemo. Potrudite se jednom godišnje detaljno posremiti ormar kako biste izbjegli nakupljanje grinja, viška prašine koju tekstili nemilosrdno otpuštaju, ali i izbjegli moljce. Učinite to tako da sve izvadite iz ormara i detaljno ga očistite, a onda napravite temljitu čistku.

Odredite što je za reciklažu u kontejnerima za tekstil, a što možete pokloniti bližnjima ili donirati potrebitima. Pokušajte organizirati ormar prema sezonama i tako ga sezonski i mijenjati odnosno pospremati dvaput godišnje. Imat ćete bolji pregled nad onim što posjedujete i stavrati manje nereda.

Unsplash

Ovaj sadržaj kreiran je u suradnji s brendom Samsung. Ostvarite popust do 25% na određenu ponudu Samsung perilica rublja i usisavača uključujući i 5 godina jamstva na iste. Promocija traje do 2.5.2021. ili do isteka zaliha. Više informacija pročitajte ovdje. Garancija od 5 godina vrijedi i za određene hladnjake, perilice rublja, ugradbene kuhinjske uređaje i usisavače kupljene do 30. 7. 2021. Više pročitajte ovdje.