Zdravlje ljubimaca

Paraziti mogu biti doista velika opasnost za pse i mace. Pitale smo stručnjakinju kako ih zaštititi

Buhe, krpelji, gliste dosadni su nametnici koji i psima i njihovim vlasnicima mogu izazvati pravu muku. Dr. med.vet. Adriana Štos Drčić objasnila nam je sve što trebamo znati o parazitima kod kućnih ljubimaca

Čim čujemo riječ parazit, osjećaj nije dobar, paraziti uvijek imaju lošu konotaciju. Kada su ljubimci u pitanju, mogu biti poprilično opasni. S dr. med. vet. Adrianom Štos Drčić popričale smo o tome kako zaštititi pse i mace od buha, krpelja, glista i ostalih nametnika.

Što su paraziti?

Općenito, paraziti su organizmi koji se hrane na račun drugog organizma. Taj drugi organizam njihov je domaćin i on često teško podnosi promjene koje mu se događaju. Paraziti se s obzirom na mjesto parazitiranja dijele na ektoparazite (vanjske) i endoparazite (unutarnje). Ektoparazite nalazimo na koži i dlaci životinje, u vanjskom zvukovodu i u dlačnim folikulima. U tu skupinu ubrajamo buhe, šugarce i krpelje.

Endoparaziti su pak paraziti gastrointestinalnog trakta odnosno crijeva. U endoparazite koji predstavljaju opasnost za čovjeka ubrajamo Giardiu duodenalis uzročnika giardioze, nematode ili obliće iz porodice Ascaridae; Toxocara canis i Toxocara cati odnosno uzročnike askaridoze, Ancylostomatide; Ancylostoma caninum u pasa, A. tubaeforme u mačaka te Uncinaria stenocephala u obje vrste, trakavice pasa i mačaka Dipylidium caninum te malu pasju trakavicu Echinococcus granulosus i E. multilocularis i mačje kokcidije Toxoplasma gondii kao uzročnike toksoplazmoze.

Koji su simptomi pojave parazita kod ljubimaca?

Promjene koje izazivaju ovi paraziti mogu se kretati od proljeva i povraćanja, ponekad i sa parazitima u sadržaju, pa do promjena općeg stanja, suhe dlake, mršavljenja, apatičnosti. Međutim, problem je što većina parazita živi u probavnom traktu pasa i mačaka samo kao odrasli oblici, a kao ličinke se nalaze u obliku ciste negdje u organizmu pa tada i ne mora biti vidljivih simptoma. Ipak najjednostavniji način je pregled izmeta koji će bez mnogo muke otkriti da li postoje jajašca i odrediti vrstu parazita. Važno je zapamtiti da uvijek treba isključiti unutarnje parazite kod pojave učestalog proljeva slanjem izmeta na koprološku pretragu, skupljanjem izmeta kroz dva dana ( 3-4 uzorka stolice) u čistu posudu. Jedino koprološkom pretragom možemo primijeniti djelotvoran lijek jer ne postoji univerzalni proizvod koji pokriva sve gliste i trakavice, a također može se razviti i rezistencija parazita na neku skupinu anthelmintika nakon učestale i ponavljane primjene. Vrlo je važno nakon završetka liječenja ponoviti koprološku pretragu.

Koji paraziti najčešće napadaju ljubimce?

Najvažniji paraziti pasa su buhe, krpelji, gliste i trakavice. Buhe su paraziti koji žive na koži i dlaci naših kućnih ljubimaca (psi , mačke, kunići, zamorci, hrčci). Hrane se tako da sišu krv životinje na kojoj žive.

Ugriz krpelja, osim babezioze (piroplazmoza), u našim krajevima sve češće se kod pasa može prenijeti anaplazmozu, erlihiozu i boreliozu (lajmska bolest).

Kad su gliste u pitanju, kod pasa najčešće nalazimo one iz porodice askarida. Paraziti se u probavnom traktu hrane s vitaminima, mineralima i ostalim hranjivim tvarima te remete normalnu probavu i oštećuju stijenku crijeva. Promjene koje izazivaju ovi paraziti mogu se kretati od proljeva i povraćanja, ponekad i s parazitima u sadržaju, pa do promjena općeg stanja, suhe dlake, mršavljenja, apatičnosti. Međutim, problem je što većina parazita u probavnom traktu pasa i mačaka živi samo u odraslim oblicima, a kao ličinke se nalaze negdje u organizmu pa tada ne mora biti vidljivih simptoma zaraze.

Trakavice su pak crijevni paraziti plosnatog oblika koje parazitiraju u tankom crijevu pasa i mačaka, a sastoje se od glave, vrata i određenog broja članaka koji neprestano rastu, a po sazrijevanju (puni jajašaca) se otpuštaju i izmetom se izbacuju iz tijela. Kod gradskih pasa i mačaka najčešća trakavica je Dipylidium caninum. Ona za svoj razvoj treba posrednika, a to su buhe koje se hrane jajašcima trakavice. Jajašca trakavice u buhi sazrijevaju, a pas se invadira kada pojede buhu. Životinja zaražena trakavicom ne mora pokazivati poremećeno zdravstveno stanje, ali se može javiti iritacija u analnom području pa će se životinja često trljati ili lizati stražnji dio tijela.

Kako možemo zaštititi psa i macu, ali i članove obitelji?

Važna je redovita briga o ljubimcima, pravovremena zaštita od krpelja i buha, cijepljenje te tretiranje protiv glista. Redovitom higijenom ruku, uklanjanjem izmeta kućnih ljubimaca i redovitim provođenjem dehelmintizacije odnosno čišćenja kućnih ljubimaca od unutarnjih parazita svaka 3 mjeseca ova stanja se lako sprječavaju u cilju zaštite zdravlja ljudi osobito djece. Preporučeni protokol za dehelmintizaciju tj. tretman protiv endoparazita štenadi i mačića: sa 15-20 dana starosti, tretman sa 35-40 dana starosti – do 8 mjeseci starosti ponoviti tretman svakih 40-60 dana – odrasle ljubimce tretirati 2-3 puta tijekom godine.

Što odabrati za zaštitu ljubimaca ?

Za zaštitu od vanjskih nametnika (krpelji, buhe): ampule (Advantix, Frontline), tablete (Nexgard, Simparica, Bravecto) ili ogrlice (Kiltix, Scalibor, Foresto) prema uputi proizvođača.

Za zaštitu maca i pasa od unutarnjih parazita: Drontal puppy suspenzija, Drontal tablete za pse, Drontal tabaleta za mačke: štencima i mačićima od dva tjedna starosti, davati tablete svaka dva tjedna do 16 tjedna života (4.mjeseca), nakon toga svaka 2-3 mjeseca.

5 činjenica koje morate znati o Drontal tabletama za pse

Drontal corgi
  • Učinkovit protiv oblića, trakavica i protozoa
  • Ukusna tableta – poslastica u obliku kosti s okusom mesa
  • Može se koristiti kod štenaca težih od 2 kg
  • Siguran je za jednokratnu primjenu u zadnjoj trećini gravidnosti i tijekom laktacije
  • Tablete se mogu uzimati neovisno o obroku

Sadržaj donosimo u suradnji s Bayerom