tehnologija

Pametni stan nudi stvarno genijalne inovacije i mogućnosti. Isprobala sam većinu njih

FOTO: Vjekoslav Skledar

Testirala sam niz opcija i mogućnosti u pametnom stanu. Neke stvari su totalno nevjerojatne i lude, a možete upravljati doslovno sa svime

Nakon što sam u prethodnom članku opisala kako je izgledao moj dan u jednom zagrebačkom pametnom stanu i što sam sve tamo doživjela i otkrila, sada ćemo se fokusirati malo više na tehničke detalje, konkretne značajke i upravljanje. Već i sama teza ‘stan na dlanu’ govori nam da njime doslovno možemo upravljati putem pametnog telefona ili tableta i to s bilo koje lokacije. Upravo to pokazao mi je i dokazao Hrvoje Novaković, inženjer i osoba za tehničko održavanje u kompaniji Alfa Stan, čiji smo luksuzni stambeni kompleks na Jordanovcu i posjetili.

Za početak, Novaković mi je istaknuo kako sustavi pametnih kuća svojim unaprijed predefiniranim akcijama upravljanja električnim uređajima u domu štede energiju, brinu o sigurnosti stanara te pružaju apsolutnu kontrolu i upravljivost nad svakim elementom doma. Zvuči sjajno, zar ne? Također pružaju mogućnost programiranja svakog pojedinog prekidača, što smo vidjeli i na vlastite oči, kako za jednostavne radnje poput pali/gasi tako i za kompletne scenarije po želji.

Vjekoslav Skledar

U stanu koji smo posjetili, vlasnici su se u toj domeni odlučili za reguliranje rasvjete na stepenicama, LED rasvjete na ogradi, zatvaranju prozora i spuštanju roleta, ali i otvaranja jednih od ulaznih vrata stana. Kako bih dobila što bolji dojam Novaković mi je servirao iPad na kojem sam putem GIRA pametnog sustava, točnije njegovog sučelja, prošetala svim mogućnostima koje ovaj sustav nudi, a koje stanar može koristiti i prilagoditi svojim preferencijama.

Dakle sve može biti personalizirano, a jednim pritiskom prsta na tablet možete primjerice upravljati rasvjetom, ventilacijom, kamerama, protuprovalnim sustavom, roletama bez obzira na to gdje se nalazili. Gledajući već samo menu aplikacije, ustanovila sam kako je sve vrlo intuitivno i da uz malo vremena, truda i volje možete sve vrlo brzo i lako savladati. Da, opcija je stvarno jako puno, ali realno, neke možete podesiti i o njima ne misliti na neke dulje staze. Na neke se ako vam nisu bitne ne morate uopće obazirati dok za to ne dođe vrijeme, a nekima se možete baš posvetiti. Iskreno, meni kao ljubiteljici tehnologije, ovo je sve bilo jako zabavno.

Vjekoslav Skledar

Tako na zaslonu iPada možete vidjeti opcije i polja kao što su rasvjeta, rolete, temperature, centralne funkcije, kamere, ali i segmentirano po zonama kao što su terasa, dnevni boravak, ulazna vrata, prizemlje, suteren itd.

Ono što sam prvo provjerila bilo je polje temperature i pogledala u kakvom je stanju trenutno stan. Sve prostorije i njihova trenutna situacija u toj domeni je bila vidljiva. Ali, palo mi je napamet recimo da bi mi to bilo super u momentima kada se po zimi ujutro prije posla idem tuširati i da mi je primjerice na vrijeme aktivirano podno grijanje neposredno prije ulaska u kupaonicu. San snova za sve zimogrozne.

Vjekoslav Skledar

U opciji meteorološka stanica zanimljivo je pak bilo vidjeti kako sustav bilježi sve vanjske meteo uvjete, kao što su temperatura, padaline, vlaga i slično. Ono što mi je Novaković istaknuo jest moment da kad sustav prepozna jak vjetar i kišu da će se stan, objekt odmah zaštititi u smislu spuštanja roleta i slično. Za nas zaboravne, komentirala sam, to je baš korisno.

U zoni rasvjete zabavi nije bilo kraja jer ne samo da možete kontrolirati rasvjetu u interijeru, nego i u eksterijeru, ali i oko kuće. Time stvarno možete stvoriti odličan privid prisutnosti u vlastitom domu čak i kad niste, odnosno s bilo koje udaljenosti paliti i gasiti svjetlo u svim prostorijama i slično. Djelovalo je baš zabavno, ali ujedno i korisno.

Vjekoslav Skledar

I dok sam ja tako čačkala po opcijama shvatila sam da se u susjednom vrtu aktivirala kosilica koja sama obavlja košnju, a koja se upalila u zadano vrijeme i kasnije ugasila kada je posao bio kompletno završen. Sve sama i automatski. Nedugo nakon toga aktivirao se i sustav za navodnjavanje vrta, odnosno prskalice za zalijevanje bilja. Zgodno, pomislila sam, stanari su si to sami podesili, a pametni sustav je odradio sav posao i to vrlo uspješno. Jedan posao manje za stanare, pomislila sam.

Vjekoslav Skledar

Ono što mi je Novaković još istaknuo kao prednost ovakvih pametnih stanova jest i tzv. sustav rekuperacije koji omogućuje stalnu izmjenu zraka u prostoru bez energetskih gubitaka. Zrak je tako u stanu pročišćen od alergena, a temperatura stana uvijek optimalna i ugodna, a stambeni kompleks Jordanovac je u biti prvi takav koji uopće ima tako nešto.

Da inovacijama ovdje nema kraja govore i činjenice kao što su primjerice automatizirano, bezmirisno i čisto sortiranje otpada, razbijač kamenca s kojim je olakšana borba s tvrdom zagrebačkom vodom te famozna centralna usisna jedinica koja je postavljena izvan samog stambenog prostora, npr. u podrumu.

Vjekoslav Skledar

Iako sam već pisala o tome, mjesta na koja se može priključiti usisna cijev, odnosno usisivač smještena su na raznim mjestima u stanu. Funkcionira na principu priključivanja lagane usisne cijevi na mjesto priključka u zidu. Usisavanje tako može započeti bez širenja buke, ali i prašine. Jednostavno, lako i higijenski čisto, i ne morate sastavljati i razvlačiti usisivač po cijeloj kući.

Testirajući sve te funkcije i beskrajne mogućnosti, shvatila sam da si u takvom pametnom sustavu možete podesiti sve tako da u biti ne morate ništa raditi, ali doslovno i da se kuća može sama održavati te pritom štedjeti energiju, a vi u njoj samo živjeti. OK, možda sad malo pretjerujem, ali generalno je tako, kao što i znamo da nas to u bližoj budućnosti očekuje pod normalno željeli mi to ili ne. Meni osobno sve skupa jako zanimljivo i korisno, a osim što štedi energiju, pametni sustav štedi i vaše vrijeme.

Vjekoslav Skledar
Vjekoslav Skledar