INTERVJU

Ovo su staništa za morske organizme koje su izradili naši umjetnici. Pričale smo s autoricom projekta

FOTO: Daniel Frka

Skupina umjetnika je u sklopu projekta Mare Modul od keramike izradila staništa u obliku umjetničkih objekata koji su postavljeni u more

Autorica koncepcije i voditeljica projekta Mare Modul je umjetnica Lidia Boševski koja je okupila keramičare, stručnjake i ljubitelje prirode inspirirane podmorskim svijetom s kojima je stvorila izložbu raznolikih oblika od keramike. Upravo ti oblici su nakon izložaba u Zagrebu, Rijeci i Kraljevici postavljeni u podmorje u Kraljevici na dubinu od desetak metara i danas čine nastambe za morske organizme. Pitale smo autoricu kako je došlo do ideje za projekt.

O PROJEKTU MARE MODUL

“Ideja o staništima razvijala više od dvije godine a proizašla je iz potrebe da učinim nešto više. Moj rad je uvijek povezan s prirodom iz čega su proizašli manji projekti i izložbe kao što su “Datoteka tekstura”, suradnja s Lauren Moreira u njezinom projektu ” More clay less plastic”, izložba “Ritam prirode” u Botaničkom vrtu, Izložba ” Materia” u Trstu, serija radionica “Keramika i priroda” i tako dalje.”

Za razvoj projekta Mare modul bila je nužna edukacija od strane stručnjaka eko-biologa .Upoznala je Tatjanu Bakran-Petricioli prof. dr. sc. i Donata Petricioli, dipl. ing. biol. koji sudjeluju na međunarodnom projektu MERCES: “Obnova morskih ekosustava u promjenjivim europskim morima” u kojem izv. prof. dr. sc. Tatjana Bakran-Petricioli i dr. sc. Silvija Kipson s Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu rade na istraživanju obnove degradiranih morskih staništa. Izabrala je grupu umjetnika: Nada Benc Štuka, Marina Mijatović, Danijela Pičuljan, Snježana Pokos Vujec, Karla Rakuljić, Martina Franić, Boris Roce, Maddalena Boero i Lauren Moreira iz Italije koji su bili strastveno zainteresirani za ideju.

KAKO ODABRATI GDJE POSTAVITI INSTALACIJE?

Osim edukacije od strane biologa Tatjane i Donata bilo je bitno da oni stručno odrede mjesto i dubinu gdje će staništa biti postavljena te prate naseljavanje organizama. “Povezali su nas s Danijelom Frka dipl. ing. prometa, koji je ronilački instruktor i podmorski fotograf iz Kluba podvodnih aktivnosti Adria iz Kraljevice”. Ronioci, članovi kluba postavili su staništa na dubinu 10-15 metara nedaleko od kluba. Lokacija je degradirana i siromašna prirodnim staništima te je vrlo pogodna za ovaj projekt.

U 10 MJESECI ZABILJEŽENO JE NEKOLIKO VRSTA RIBA

Nakon tri izložbe, u Zagrebu, Rijeci i Kraljevici, staništa su postavljena u more prije 10 mjeseci. “U prirodi se život razvija vrlo polagano i slojevito, 10 mjeseci je vrlo kratak period. Zabilježeno je nekoliko vrsta riba, neke od njih su u staništima našle trajni dom, neke se sakrivaju ili mrijeste, puževi, ježevi, morske zvijezde i alge koje će kako se razvijaju privući novi život”. Priroda nastavlja kreirati i nadograđivati naša staništa a biolozi će stručno pratiti razvoj tijekom tri godine.

PORUKA KOJU ŠALJU INSTALACIJE

“Povezivanje umjetničkog projekta Mare modul i znanstvenog projekta MERCES predstavlja sinergiju umjetnosti i znanosti u promociji nužnosti brige o okolišu. Želja nam je ovim projektom odaslati poruku široj javnosti o važnosti morskih staništa za ljude i potrebi njihova očuvanja te povećati svijest ljudi o rastućem problemu degradacije morskih staništa te mogućnostima njihove obnove. Otvoriti mogućnost znanstvenog praćenja naseljavanja morskih organizama u degradiranom morskom okolišu.”

O BUDUĆIM PROJEKTIMA

Mare modul je projekt koji se razvija i širi na razne načine. Održano je predavanje na Internacionalnoj izložbi keramike “Voda” – fluid života u organizaciji Ateljea Janja Gora i Lou Smedtsa. “Pozvani smo prezentirati projekt slijedeće godine na izložbi keramike na temu “Marine life in Cork city” u Irskoj. U planu je nakon tri godine od smještanja u more napraviti izložbu na kojoj bi prikazali foto i video dokumentaciju o razvoju života na i u staništima te održati stručno predavanje. “Postoji interes da napravimo nova staništa za drugu lokaciju u okolici Splita.”