PUTOPIS

Ovo ljeto sam bila na Ohridu i imam osam razloga zašto posjetiti ovaj biser Makedonije

Mija Dropuljić je ovo ljeto posjetila Ohrid, a osim sa svojim Instagram fanovima, svoje je oduševljenje biserom Makedonije odlučila podijeliti i s nama

Uzavreli dani i sparina koja ne dopušta mozgu da razmišlja o ničemu drugome nego o moru, suncu, uživanju i besposličarenju… Ona nameće ujedno i samo jedno jedino pitanje – gdje ideš na more? Ove godine moj odgovor na to pitanje je bio “Na Ohrid.”

Nedoumica, zbunjenost, pa čak i zaprepaštenost su bile najčešće reakcije mojih sugovornika. I, da, slijedilo je neizostavno pitanje “Pa šta ćeš u Makedoniji?”. Za sve one kojima je prva asocijacija na putovanje u zemlju gdje sunce uvijek sja, “zašto”, stižu razlozi zbog kojih Ohridsko jezero, biser Makedonije, svakako trebate uvrstiti na svoju putnu bucket listu. Jer kad jednom posjetite ovu izuzetnu zemlju, nikad vam neće pasti na pamet postaviti pitanje “zašto”.

Ohridsko jezero

Svi smo barem jednom slušali o ljepotama Ohridskog jezera, no zapravo nismo nikad pojmili veličinu, povijest i ljepotu, ne samo makedonskog bisera, nego i onog europskog. Nikad neću zaboraviti trenutak kad sam prvi put stala na obalu ovog jezera te upijala svu njegovu ljepotu prilikom šetnjice koja ide uz samu obalu od glavnog središta grada Ohrida pa sve do crvke sv. Jovana Kaneo.

Njegova veličina ostavlja bez daha, kao da se nalazite na obali mora. Ohridsko jezero nastalo je prije ledenog doba, a posebno je i zbog svojih 200 endemskih vrsta od kojih su neke stare i do 30 milijuna godina. Ono se ubraja među najveća, najdublja i najstarija jezera u Europi, a pokriva površinu od 358,2 km2, a najveća dubina iznosi 289 m. Zbog svojih izuzetnih prirodnih i kulturnih karakteristika 1980. Ohridsko jezero i grad Ohrid su proglašeni Svjetskom baštinom i pod UNESCO-ovom su zaštitom. Zanimljivo je napomenuti da svega 27 spomenika, od kojih samo 7 u Europi, su istovremeno obuhvaćeni na obje liste.

Ohrid

Najpoznatije mjesto na Ohridskom jezeru je, naravno, grad Ohrid, gdje sam i ja odsjela. Do Ohrida ćete lako doći iz Skoplja, vlastitim autom ili autobusnim linijama koje voze više puta dnevno, a put traje oko tri i pol sata. Cijena povratne karte iznosi oko 120 kuna.

Ohrid nudi raznolik tip smještaja, od luksuznih hotela do privatnog smještaja, a mi smo svoj bukirali putem Airbnba, što je definitivno najmanje komplicirana opcija. Ohrid nije samo popularna ljetna destinacija nego i kulturno središte čija povijest seže sve do 3. stoljeća prije Krista. Ohrid se naziva i Balkanskim Jeruzalemom jer je nekoć imao 365 crkava, svaku za jedan dan u godini. Danas nije ostalo toliko njih, no definitivno najpopularnija (ona koja krasi sve razglednice Ohridskog jezera) je crkva sv. Jovana Kanea čija lokacija u bilo koja doba dana ostavlja bez daha i ulijeva mir u svakog posjetioca.

Na must see listi ubraja se i rimski amfiteatar, Samuilova tvrđava, zvana Ohridsko Kale, s koje se pruža predivan pogled na jezero i grad s okolicom te crkva Svetog Klementa i Pantelejmon gdje ćete osjetiti nekadašnji Ohrid u svom punom sjaju. Ne zaboravite prošetati se i turskim dijelom grada, koji je za razliku od onog skopskom, puno manji, no ni u njemu ne nedostaje poznati šušur, tako karakterističan za turske ulice, radnje i restorane.

Izlet do Uvale kostiju i manastira sv. Nauma

Kako biste doživjeli sve čari, raskoš i boje Ohridskog jezera, obavezno otiđite na izlet brodom. Možete odabrati opciju vožnje na velikom, ali i poprilično turistima krcatim brodom za 10 eura ili intimniju vožnju luksuznim gliserom za 20 eura. Najpopularnija destinacija je ona koja vodi sve do manastira Sv. Nauma (zadnje mjesto prije albanske granice), a uz put brod pristaje i do zanimljivog muzeja na otvorenom, Bay of bones, iliti Uvale kostiju. U pitanju je rekonstruirano prapovijesno naselje koje će vam prikazati način na koji su nekadašnja plemena živjela i kako su organizirala svoju zajednicu.

Svakako bacite pogled i u vodu jer osim ribica možda ugledate i pokoje druge stanovnike jezera, poput vodenih zmija. Sv. Naum ubraja se u jedna od najljepših mjesta na Ohridskom jezeru. Osim samog manastira s kojeg se pruža nezaboravan pogled na jezero, tu možete uživati i u nevjerojatnim bojama koje stvara izvor rijeke Crni Drim. A bijeg od često nesnosne ljetne vrućine, potražite na velikoj i popularnoj pješčanoj plaži.

Makedonska hrana

Ohrid je prepun restorana koji će zadovoljiti i one najizbirljivije. Definitivno ne smijete zaobići one koji nude tradicionalna makedonska jela, roštilj, domaći ajvar i pinđur (nešto što sam otkrila upravo u Ohridu i ostala oduševljena prvim zalogajem. Toliko da sam svoju dugogodišnju ljubav, ajvar, ostavila sa strane). Kad se zasitite makedonske kuhinje, na raspolaganju su vam razne pizzerije koje nude izvrsnu pastu čija cijena se kreće do maksimalno 35 kn.

Posjetite i tursku četvrt gdje će vas mirisi namamiti da sjednete u jedan od mnogobrojih restorana, koji možda po svom uređenju nisu fancy, ali zato nude izvrsne delicije. Ako vas put rano ujutro odvede do ohridske tržnice, nemojte s nje otići, a da niste kupili burek od bakica koje na cesti iz velikih metalnih protvana prodavaju svoju domaću verziju. Šetnju glavnom ohridskom ulicom zasladite sladoledom jer, vjerovali ili ne, kugla košta maksimalno tri kune.

Zalazak sunca iznad crkve sv. Jovan Kaneo

Jedan obiteljski prijatelj, koji živi u Australiji i putuje svijetom, mi je rekao da obavezno moram doživjeti zalazak sunca iznad crkve sv. Jovana Kaneo, jer on i nakon 30 i nešto godina, pamti upravo taj zalazak sunca. Kako kaže, najljepši na svijetu. I bio je u pravu. Trenutak, kada se upale svijetla koja obasjavaju ovu staru crkvicu, a jezero poprimi nježnu pink boju koja se miješa s plavom i tirkiznom, je onaj kojeg ćete pamtiti cijeli život. U tom trenutku zaboravit ćete na sve oko sebe, utonut ćete u spokoj i samo ćete pomisliti kako je život ponekad lijep.

Ohridski biseri

Čak i ako ne znate mnogo o Ohridskom jezeru, zasigurno ste čuli o poznatim Ohridskim biserima. I kad stignete u Ohrid, vidjet ćete ih na svakom uglu – u zlatarnicama, ali i na cestama na brojnim štandovima. Pitate se u čemu je tolika posebnost, kad se nalaze svugdje, a i nisu nešto skupi? Tajnu pravih ohridskih bisera poznaju samo dvije ohridske obitelji, Talev i Filev, koji tajnu izrade ovog nakita prenose samo na muške članove obitelji. Ohridski biseri se izrađuju posebnim postupkom od ljuske ribe plašice i one originalne ćete naći samo u radnjama ovih dviju obitelji. Sve ostalo su, zapravo, fejk izdanja koja su iskoristila popularnost i mit koji se stvorio oko originalih bisera. Stoga se ne dajte zavarati, bolje je kupiti manji prsten koji skriva tajnu, nego lošu kopiju koja nema tu mistiku i čar.

Ohridski modni butici

Ono što nipošto nećete moći zaobići su raskošni modni butici kojima su preplavljene glavne ulice brojnih mjesta na ohridskom jezeru. Ti butici nude u svom asortimanu pretežito svečanu odjeću, a dominiraju kičaste haljine ukrašene šljokicama, perjem, plišom, jeftinom čipkom, resicama… Sa svim što si možete zamisliti. Window shopping nikad nije bio zabavni, a svakako izdvojite vremena i uđite u pokoji od njih. Raskoš na makedonski način je nešto što morate doživjeti na vlastitoj koži.

Ljudi

Ono što Makedoniju, pa tako i Ohridsko jezero, čini tako posebim nisu iskopine, nisu građevina, brojni kafići, restorani bogati hranom, prelijepa i netaknuta priroda, nego ljudi. Svatko tko je posjetio Makedoniju, prvo će sa širokim osmijehom, spomenuti Makedonce, čije gostoprimstvo je poznato, a rekla bih čak da je ušlo u legende. Srdačni, susretljivi, otvoreni, nasmijani, pričljivi – Makedonci će vas osvojiti na prvu. Iskoristite svoje vrijeme provedeno u Makedoniji, upoznajte i pričajte sa što više lokalaca jer samo oni će biti onaj x faktor zbog kojih ćete ovu zemlju staviti na popis svojih najdražih destinacija.

Mijine avanture pratite na njenom živopisnom Instagramu.