Putovanje

Otkrile smo pet manje poznatih, ali ne i manje zanimljivih znamenitosti u Moskvi

FOTO: Tamara Krajač

Zagrebačka poduzetnica Tamara Krajač prava je svjetska putnica – zamolile smo je da nam otkrije neke tajne Moskve, grada koji ju je toliko oduševio

Moskva je jedna od najljepših, najvećih i najmoćnijih dama među svjetskim gradovima koje sam imala prilike posjetiti. Čim se stupi nogom na moskovsko tlo preplavi vas osjećaj strahopoštovanja prema toj ljepotici.

Kao i općenito u cijeloj Rusiji, tako se i u Moskvi osjeća mješavina nekadašnjeg ruskog carstva i bivšeg Sovjetskog Saveza, što, moram reći, Moskvi i cijeloj Rusiji daje poseban šarm.

Uz poznate znamenitosti kao što su Crveni trg, Kremlj, crkva sv. Vasilija i Boljšoj Teatar koji su gotovo nezaobilazni u svakoj turi po Moskvi, mene je oduševilo i ovih pet manje razvikanih, ali isto tako poznatih i nezaobilaznih građevina koje svakako valja posjetiti.

Podzemna željeznica

Tamara Krajač

Moskva ima najljepši metro na svijetu. Moskovski metro datira od 1935. godine te je svaka postaja uređena u drugačijem stilu i na drugačiji način. Od art decoa pa do socijalističke vizije kako bi trebala izgledati, stilovi su se mijenjali i ovisili o tome kako je koji političar bio na vlasti (od Staljina do Nikite Hruščova koji je bio pobornik, možemo reći, minimalizma i socijalističke vizije uređenja podzemne željeznice).

Jedna urbana legenda kaže kako je za vrijeme Lenjinove vlasti, nakon što su ga pitali je li zadovoljan kako će metro izgledati, stavio šalicu s kavom na plan izgradnje metroa. Nakon što su maknuli šalicu s kavom, ostala je mrlja te su to graditelji shvatili kao znak da metro mora biti kružnog oblika te prionuli na gradnju. Iz tog razloga danas u Moskvi postoji kružna linija podzemne željeznice.

Uz bok Tokiju, Moskva ima danas jedan od najužurbanijih i najfrekventnijih metroa na svijetu. Ne postoji službeni vozni red jer podzemna je u akciji gotovo non-stop. Jedna od zanimljivosti je i ta da ženski glas spikera u podzemnoj obavještava putnike kada podzemni vlak ide od centra, a muški glas kada se ide za centar.

Sveučilište Lomonosov

Tamara Krajač

Ovo sveučilište je ime dobilo po ruskom znanstveniku i pjesniku Lomonosovu. Udaljeno je četiri kilometra od Crvenog trga. Prvobitno se nalazilo na Crvenom trgu, a kasnije ga je carica Katarina Velika premjestila na današnju lokaciju. Na Lomonosovu su smješteni poznati fakulteti kao što su medicina, filozofija i pravo.

U prvo vrijeme je studij na Lomonosovu bio namijenjen samo za buržoaziju, da bi kasnije nakon Oktobarske revolucije postao dostupan svima. Inače su Moskovljani vrlo obrazovani i još nigdje nisam vidjela ljude koji toliko čitaju. Na primjer, u metrou, umjesto tipkanja po mobitelu, gotovo je svakome knjiga u ruci. Definitivno potvrđuju tvrdnju da je knjiga najbolji čovjekov prijatelj.

Međunarodni poslovni centar – Moskva city

Tamara Krajač

Moskva city je moderan dio grada te kada bi nam netko pokazao sliku tog modernog dijela Moskve, nikada ne bismo rekli da se nalazimo u Moskvi, već u New Yorku ili Dubaiju.

Moskva city se također nalazi vrlo blizu Crvenog trga, tako da i do njega možemo doći jednom malo duljom šetnjom. Nekada je na tom mjestu, gdje su sada neboderi koji su zadnja riječ moderne arhitekture, bio stari kamenolom. U projekt Moskva city uloženo je otprilike 12 milijardi dolara.

Cafe Pushkin

Tamara Krajač

Kao što mu i ime kaže, Cafe Pushkin je dobio ime po slavnom ruskom piscu Aleksandru Sergejeviču Puškinu. Cafe Pushkin je opjevao francuski šansonijer Gilbert Becaud u svojoj poznatoj šansoni “Natalie”. U pjesmi Becaud kaže kako mu je vodič kroz Moskvu bila djevojka plave kose po imenu Natalie, te kako su nakon šetnje Moskvom voljeli piti toplu čokoladu i gledati kako pada snijeg baš u tom kafiću. No, zanimljivost ove romantične pjesme je ta da Cafe Pushkin uopće prije te pjesme nije postojao. Kako je tih godina pjesma postala hit, turisti, uključujući i Moskovljane, tražili su taj zapravo nepostojeći kafić. Vidjevši koju je pomamu za takvim mjestom izazvala Becaudova pjesma, jedan je Moskovljanin podrijetlom iz Francuske, Andrei Dellois, 1999. otvorio ovaj kafić koji se i danas nalazi na Tverskoy bulevaru gdje se nalazi i kip pjesnika Aleksandra Puškina.

Inače, u ovom sam kafiću jela najbolju francusku salatu na svijetu. Zanimljivost je ta da je francuska salata u originalu nastala u moskovskom restoranu Hermitage i zapravo joj je pravi naziv Olivier salata, zbog toga što joj je tvorac Lucien Olivier. Bio je Francuz pa otud potječe naziv francuska salata.

Robna kuća Gum

Tamara Krajač

A sad nešto i za šopingholičare. Gum je najpoznatija robna kuća u Moskvi iz 1893. godine, a posebnost joj je ta da je u vrijeme kada je izgrađena prvi put kombinirano staklo i metal s elementima stare ruske arhitekture. Ime je kratica od ‘Glavni univerzalni magazin‘ i nalazi se na Crvenom trgu. Tamo možete naći ‘od igle do lokomotive’ ili bolje rečeno, od igle pa do ruskog kavijara i šampanjca. Također se uz bok svjetskim modnim markama prodaju i tradicionalne lutke babuške ili matrioške, kao i bličinke ili palačinke punjene raznim nadjevima. Te palačinke su ujedno i rusko nacionalno jelo. Ako se odlučite kupovati u Gumu pripremite se da ćete dobro istresti torbu, što zbog kontrole na ulazu, a što zbog cijena. Gum je u svakom slučaju vrlo lijepo i moderno uređen te valja barem prošetati po njemu i popiti tradicionalni ruski čaj sa džemom koji se koristi umjesto šećera.

Jeste li za novi televizor?

Bez obzira što vas je putopisna crtica naše Tamare zaintrigirala, ni ne morate otići u Moskvu da biste se osjećali sjajno. Još uvijek nije kasno da se uključite u nagradnu igru “Kaufland te vodi na finale“. Svakog dana imate mogućnost osvojiti televizor Sony LED TV – 43XE7005, a kada igra Hrvatska, uz televizor, dobitnik osvaja i dodatne nagrade: Playstation 4 Slim 500 GB + Pro Evolution Soccer 2018. Želite li dobiti ove super nagrade, jedino što trebate je kupovati u Kauflandu, slati SMS-ove i glasno navijati.

 

Sadržaj donosimo u suradnji s Kauflandom