VODIČ

Odlučila sam do kraja godine potpuno izbaciti plastiku iz svog života. Dvije zero waste entuzijastkinje dale su mi super savjete

FOTO: Aleksandar Selak

Anamarija Prgomet i Tihana Veljačić posvećene su zero waste životu, a sa mnom su podijelile nekoliko savjeta za život bez plastike

Neki će reći da je borba s plastikom Sizifov posao jer se ona uvijek nekako negdje na kraju nađe. U plastiku je pakirana većina proizvoda koje kupujemo u trgovinama, redovito je prisutna u paketima koje naručujemo s interneta, a čak i ako je potpuno uspijete eliminirati iz upotrebe kod kuće, opet ćete naići na nemarnog konobara koji će vam donijeti slamku u koktelu iako ste specifično naglasili da želite piće bez slamke. No, sve to ne znači da je nemoguće eliminirati plastiku iz svakodnevne upotrebe.

Za početak da razjasnimo zašto bi netko to uopće htio učiniti. Gotovo svi mi danas u domovima odvajamo plastiku u posebnu kantu za smeće i bacamo je u kontejnere za selektivni otpad iz kojih ona odlazi na reciklažu. Međutim, činjenica je da se samo trećina plastičnog otpada reciklira, a ona se nerijetko krije na najneočekivanijim mjestima kao što su primjerice neke vrećice za čaj za koje ste mislili da su potpuno papirnate ili pak filteri pojedinih cigareta. Postoji niz takvih predmeta koji se ne mogu reciklirati pa završe na odlagalištima u prirodi.

Puno plastike završi i u moru. U oceanima ima 150 milijuna tona plastike koju ribe i druge životinje nerijetko pojedu izlažući se tako kemikalijama iz plastike, staništa im propadaju, a kroz prehrambani lanac istim se kemikalijama mogu izložiti i ljudi. Nisu li to dovoljni razlozi da bi se netko u svakodnevnom životu htio riješiti plastike?

Već dugo vodim ovu borbu i uvela sam neke stalne prakse kao što je nošenje platnene vrećice u trgovinu, korištenje platnenih vrećica za voće i povrće, od čajeva konzumiram samo one u rinfuzi, plastičnu odjeću (poliester i slični sintetički materijali) davno sam prestala kupovati. Međutim, i dalje ću kupiti jogurt u čašici, sredstvo za čišćenje ili kremu za lice u plastičnoj kutijici. U čvrstoj odluci da i tome stanem na kraj pitala sam dvije zero waste entuzijastkinje, Anamariju Prgomet i Tihanu Veljačić, da mi otkriju svoje najbolje savjete za uspješan put do plastic free života.

Anamarija Prgomet, @zerowastecroatia1

Prvo trebaš promotriti svoj otpad – što kupuješ, zašto kupuješ, treba li ti to, odakle dolazi, kakvo je pakiranje proizvoda, zatim razmisliti postoje li alternative u nekom prirodnom obliku, možeš li to doma napraviti, možeš li kupiti lokalno i tim činom podržati domaće gospodarstvo ili pogledati u trgovini postoji li opcija bez ambalaže ili u recikliranom papiru/staklu. Osim toga, trebaš shvatiti da je 50-70 posto otpada bio otpad koji se može kompostirati i postati plodan humus.

Najviše otpada stvara se u kuhinji i kupaonici. Na početku života bez otpada je potrebno uložiti nešto više novca u proizvode koji su dugotrajni. Ovdje naglašavam da je zero waste srodan minimalizmu i ne trebamo slijepo slijediti sve što nam serviraju društvene mreže; drugim riječima – nemoj kupiti ono što ti uistinu ne treba. Moji zero waste favoriti su menstrualna čašica i platneni ulošci, metalni čistač uha, metalna britvica, staklena šalica za kavu za van, platnene vrećice za rinfuzu, lufa i sapun za pranje suđa, kruti šampon za kosu, kompostabilne tenisice od konoplje.

50-70 posto otpada je bio otpad koji se može kompostirati i postati plodan humus

Kad su u pitanju svakodnevni predmeti koji pod normalno dolaze u plastici, a ja govorim iz perspektive vegana, sva biljna hrana se može pripremiti doma: mlijeko, jogurt, tofu, tempeh, sir. Tržnice nude mnoštvo opcija. Alternative za kupaonicu se mogu pronaći putem društvenih mreža jer dosta hobista šiva platnene uloške, blazinice, pelene za djecu, medicinske maskice za lice, vrećice za rinfuzu i slično.

Većinu toga za lakši život bez otpada možete pronaći na web shopu BioROOT, trgovinama s frizerskom opremom, drogerijama (Muller, dm), lufe u Sloveniji (Dante smile), sapune i šampone lokalno (Kuća magične trave, Sapunoteka), žitarice, mahunarke, suho voće na tržnici u rinfuzi (Agrokutić), voće i povrće lokalno (Mali plac). Odjeću pronađite u second hand trgovinama, buvljacima, vintage dućanima ili besplatno u Facebook grupi Sharing is caring Zagreb.

Tihana Veljačić, @ditch.plastic.croatia

Prvi korak prema plastic free životu je stvaranje svijesti o tome koliko je plastika (posebice jednokratna) postala dio svakodnevnog života pa ju više ne percipiramo kao problem već kao svakodnevnu pojavu jer je većina proizvoda, koje koristimo na dnevnoj bazi, zapakirana u plastičnu ambalažu (počevši od hrane, proizvoda za osobnu njegu i kozmetike pa sve do odjeće).

Nakon osvješćivanja problema, drugi korak je postepena eliminacija plastike iz svakodnevnog života, a dobar početak je izbacivanje predmeta koje često koristimo (poput vrećica, slamčica, jednokratnog bešteka, single use šalica za kavu, četkica za zube i sl.). Odaberi tempo koji ti najviše odgovara da tvoji ekološki napori nebi postali kontraproduktivni i naporni za tebe i tvoju okolinu. Osnovna ideja usvajanja plastic free načina života je učiniti okoliš u kojem živimo boljim, zdravijim i ljepšim mjestom za život.

Treći korak je planiranje i organizacija. Plastic free životni stil podrazumijeva obje aktivnosti, ali ništa neizvedivo. Planiraš li nabavku hrane, ponesi vrećicu (level up – male vrećice za rinfuzu, bocu za mlijeko, posude za sir i vrhnje) ili ponesi svoj jedaći pribor i čašu ako planiraš posjetiti food festival (u budućnosti). Ako znaš što ćeš raditi taj dan, tjedan ili vikend lakše ćeš izbjeći ‘plastične zamke’.

Četvrti korak je istraživanje, traženje alternativa komercijalnoj ponudi i eksperimentiranje. Dobar izvor informacija su društvene mreže jer mali proizvođači najčešće koriste iste kako bi došli do kupaca. Umjesto da odeš u supermarket, otiđi na tržnicu (kod ‘svojeg’ prodavača) ili manji dućan koji prodaje lokalne i/ili organske proizvode, a mnogi proizvođači hrane nude i dostavu na kućnu adresu (najčešće bez ili s minimalno plastične ambalaže). Umjesto da kupuješ poznate brendove kozmetike, pronađi lokalne proizvođače koji koriste prirodne sastojke i pakiraju proizvode u staklenu ili metalnu ambalažu. Umjesto nekoliko različitih sredstava za čišćenje kućanstva (svaki u plastičnoj jednokratnoj boci), napravi svoje sredstvo za čišćenje koje ne sadrži štetne kemikalije.

Napomenula bih da nije potrebno odmah izbaciti svu postojeću plastiku iz života i kupiti održive varijante već postepeno uvoditi promjene (npr. još koristim plastične posude za prijenos hrane iako imam metalne kutije, ali ih ne koristim za podgrijavanje) i koristiti ono što već imamo (poput staklenke koja može poslužiti kao posuda za ručak).

Da bi ti bilo lakše, napravila sam segmentaciju na četiri osnovne kategorije (koje meni imaju smisla), a kojima se možeš posvetiti kad je u pitanju eliminacija plastike. To su svakodnevni život, osobna njega, te kućanstvo odnosno kuhinja i kupaonica.

Možda je najlakše početi promjene u svakodnevnom jer podrazumijeva širok spektar aktivnosti. Ovdje mislim na izbjegavanje tankih plastičnih vrećica i korištenje višekratnih vrećica (platnenih ili čak plastičnih koje su gotovo neuništive). Hidracija je neophodna za naše tijelo, ali kupnja flaširane vode nije. Investiraj u metalnu bocu ili iskoristi bilo koju staklenu koju već imaš. Kava to go je ukusnija iz reusable šalice nego iz jednokratne plastične čašice, a konobara lijepo zamoli da ne stavi plastičnu slamčicu u piće.

Ono što me plastic free lifestyle naučio je istraživati, tražiti alternative i otkrivati proizvode koji nisu toliko zastupljeni u masovnoj proizvodnji

Prve lagane promjene u osobnoj njezi mogu biti zamjena klasične plastične četkice četkicom od bambusa, kruto ulje za lice i korištenje krutog umjesto tekućeg sapuna kao i šampona.

U kuhinji jednostavno možeš zamijeniti spužvicu za pranje suđa lufom (to mi je otkriće i obožavam ju – koliko je to moguće prilikom pranja suđa), četkicom s kokosovim vlaknima ili drvenom četkom s prirodnim vlaknima i glavama koje se mijenjaju nakon što se potroše. Najbolje od svega je da se nakon korištenja mogu kompostirati. Odlične su i alternative alu i plastičnoj foliji, a to su pamučne krpice premazane voskom koje se lako koriste i državaju, a imaju istu funkciju.

Izmjene u kupaonici su jednostavne, deterđent kupuj u što većim pakiranjima (iako nije uvijek ekološki) ili možeš napraviti prirodni deterđent kao i sredstvo za čišćenje svih površina u kućanstvu (za dug period i za male novce).

Za dosta proizvoda već postoje neplastične alternative koje, nažalost, nije uvijek moguće kupiti u velikim dućanima u koje ide većina ljudi, ali nisu ni toliko nedostupne (moguće ih je nabaviti u Mulleru, dm-u, Planetopiji, Tvornici zdrave hrane i sl.). Sve ono što nije dostupno u dućanima, možeš naručiti u online trgovinama koje nude gotovo sve zamjene za plastiku.

Ono što me plastic free lifestyle naučio je istraživati, tražiti alternative i otkrivati proizvode koji nisu toliko zastupljeni u masovnoj proizvodnji, ali i balansirati (što izabrati – eko ili bez plastike?) i koristiti ono što već imam kod kuće.

Tako sam otkrila domaći jogurt u staklenci (koji je puno finiji od kupovnog), otkrila mljekomate, pronašla male proizvođače koji su općenito puno fleksibilniji i voljni prilagoditi se potrebama i željama kupaca. Eko sredstvo za pranje svega ima PERO – Prskaj od sreće (nažalost, u plastici), a može se napraviti jednostavno od sastojaka koje vjerojatno već imaš doma. Higijenski ulošci sadržavaju dosta plastike, a postoje reusable pamučne opcije koje se se mogu prati (poput dječijih pelena), tamponi od organskog pamuka ili silikonske čašice koja se može koristiti čak 10 godina.

Općenito, pravila koja slijedim prilikom kupnje jesu da pokušavam kupovati proizvode koji su pakirani u kartonu, staklenoj ili metalnoj ambalaži jer se takva ambalaža može reciklirati i/ili ponovno iskoristiti, za razliku od plastike čija se kvaliteta reciklažom smanjuje te se može reciklirati svega par puta. Zadnja opcija je kupnja u plastičnoj ambalaži, ali ako nemam izbora ni bolju alternativu, kupim najveće pakiranje da stvaram što manje otpada.

Ljudi zaboravljaju da imaju moć jer svojim svakodnevnim shopping odabirima daju signale proizvođačima što žele ili ne žele kupovati

U Hrvatskoj sve više dućana sluša potrebe kupaca i nudi plastic free opcije odnosno postaju dostupni proizvodi u ambalaži koja se može reciklirati ili nude proizvodi (goli odnosno bez ambalaže). Što se osobne njege tiče, pokušavam što više kupovati proizvode domaćih proizvođača koji koriste prirodne sastojke i pronalaze alternativu plastičnoj ambalaži, a moj favoriti su: Sapunoteka, Nashe cosmetics, Azena, Prirodno je najbolje, Kuća magične trave i Lush (imaju lokalnu proizvodnju).

Za nabavku proizvoda za kućanstvo, najviše koristim Muller, dm i online kupnju gdje se mogu naći četkice i spužve za pranje suđa, u dućanima poput Planetopije ima veliki izbor višekratnih boca, folija od pamuka i voska, metalnih i drugih slamčica i slično, dok u Tvornici zdrave hrane ima veliki izbor prirodne kozmetike i proizvoda za njegu tijela. Također, npr. Lidl zna imati u ponudi metalne boce i slične predmete i to po pristupačnim cijenama. Online shop s adresom u Zagrebu koji volim je BioROOT i tamo se može naći velika količina proizvoda za sve segmente života, a koji su napravljeni od održivih materijala (metala, stakla, bambusa, bio plastike).

Ljudi zaboravljaju da imaju moć jer svojim svakodnevnim shopping odabirima daju signale proizvođačima što žele ili ne žele kupovati. Ja sam odlučila da ne želim trošiti svoj novac na proizvode koji ne zadovoljavaju moje kriterije. Mi kao kupci imamo pravo ‘zahtjevati’ od proizvođača da promijene nešto što nam ne odgovara, a to je uvijek lakše s malim proizvođačima.

Isto tako, za početak plastic free životnog stila definitivno je najlakše reći ne (uz hvala i osmijeh) single use proizvodima koji nam se nude (često kao promo materijali i ostale free stvari bez kojih možemo živjeti), smanjiti kupnju i promišljati o onim proizvodima koji su nam stvarno potrebni.

ALTERNATIVE ZA DOBAR START

Pripremila sam i malu galeriju proizvoda koji mogu biti sjajne alternative za početak života bez plastike prije nego se odlučite sasvim zaroniti u to i izrađivati vlastite sapune, šampone i sredstva za čišćenje. Svi su dostupni u Hrvatskoj.