GREENPEACE

Naravno da se u Hrvatskoj ne poštuje zakon o plastičnim vrećicama. Nažalost, to nas uopće ne čudi

FOTO: Greenpeace Facebook

Greenpeace je tijekom siječnja obišao niz prodajnih mjesta u Hrvatskoj te su pokušali saznati drže li se prodavaonice novog zakona

Početkom siječnja na snagu je stupio zakon koji obvezuje naplatu laganih plastičnih vrećica do 50 mikrona, no izgleda kako se on i dalje ne provodi. Tu se radi o onim vrećicama koje dobijete u pekarama, ljekarnama ili u trgovinama miješanom robom, a koje do sada nismo morali plaćati.

Novi zakon, točnije izmjene pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži su stupile na snagu početkom siječnja, a osim naplate vrećica nužno je i da se u trgovinama uz vrećice za voće i povrće napomene kako se one moraju koristiti štedljivo. Nakon mjesečnog istraživanja, Greenpeace je utvrdio kako se i dalje dijele besplatno te da su mnogi potpuno neupućeni u postojanje ove zakonske obaveze. Kako prodavaonice, tako i građani.

Godina dana prilagodbe

Isto smo primijetile i mi u nekim pekarama koje su uz dva peciva dijelile plastičnu vrećicu nakon plaćanja, što je značilo da ju nisu naplatili jer su cijene peciva ostale iste. Jednom smo i pitale kako to da nam vrećica nije naplaćena dobile odgovor “Ma, pusti.” Isto se događalo i u ljekarnama, manjim kvartovskim trgovinama i bistroima koji imaju hranu za van. Ujedno, svako jelo koje smo naručivale preko dostave stiglo nam je bez dodatno naplaćene vrećice.

Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži većim dijelom stupio je na snagu krajem 2017. godine, a tada je i Fond za zaštitu okoliša dobio obvezu da provede kampanju informiranja javnosti i podizanja svijesti o negativnom utjecaju prekomjerne potrošnje plastičnih vrećica za nošenje na okoliš.

Za implementaciju, naviku i prilagodbu, građani i prodavači su imali više od godinu dana vremena, no i dalje se ne poštuje zakon. Ovo je, bez pitanja, kršenje zakona, neovisno o tome što se možda radi o neznanju. Ova vrsta plastičnih vrećica jedan je od najgorih oblika jednokratne plastike. Loše su kvalitete pa se zbog toga koriste kratko vrijeme, niska im je cijena pa se nekontrolirano dijele, a za okoliš ostavljaju nepopravljivu štetu. Greenpeace sada pokreće inicijativu da se ovakve vrećice u potpunosti zabrane, a možete ih podržati na njihovim službenim stranicama.