PUTOVANJA

Na izlet se zaputite u ovaj divni ružičasti dvorac u Virovitici. Evo zašto ga morate posjetiti što prije

Projekt obnove Dvorca Pejačević dovršen je 2019., a posebno je zanimljiv novi stalni postav Gradskog muzeja koji se nalazi unutar njega

FOTO: Matija Rođak

Projekt obnove Dvorca Pejačević dovršen je 2019., a posebno je zanimljiv novi stalni postav Gradskog muzeja koji se nalazi unutar njega

Kad sljedeći put budete razmišljali o tome gdje na kratki vikend izlet, pružite priliku obnovljenom Dvorcu Pejačević u samom središtu grada Virovitice. Dvorac je originalno bio u vlasništvu znamenite plemićke obitelji Pejačević, a izgrađen je između 1800. i 1804. godine. Nakon nekoliko kasnijih promjena vlasnika, kupuje ga grof Ivan Drašković, koji ga s parkom prodaje gradu 1930. Grad Virovitica je 2016. prijavio Integrirani razvojni program obnove Dvorca Pejačević i revitalizacije Gradskog parka na natječaj za obnovu kulturne baštine u funkciji turizma, a cijeli projekt obnove je uspješno priveden kraju 2019.

Antonio Jurkin

U sklopu projekta obnovljen je Dvorac Pejačević, Gradskom parku vraćen je perivojni izgled, posađena su nova stabla, grmlje i ukrasno raslinje, uređene su šetnice u parku, kao i šetnica ispred Gimnazije Petra Preradovića koju krasi nova, moderna fontana, a postavljeni su i dizajnerski drveni mostovi od kojih svaki ima svoju priču vezanu uz Viroviticu. A unutar dvorca nalazi se Gradski muzej, čiji je novi stalni postav posebno zanimljiv posjetiteljima. Nosi naziv Drveno doba i prikazuje drvo kroz nekoliko aspekata povijesnog razvoja samog grada, kao i starosjedilaca Virovitice, Mikeša. U zapadnom krilu Dvorca prikazano je drvo u životu građana; od sobe Šuma u kojoj se mogu čuti zvukovi šuštanja lišća i osjetiti mirisi šume, preko soba koje prikazuju drvo u svakodnevnom životu kroz sukob seljačke obitelji i građanske obitelji, do sobe Ženski svijet kao najintimnije prostorije u svakom domu.

Matija Rođak

U istočnom krilu je, uz salon obitelji Pejačević s velikim drvenim klavirom, prikazano drvo kao sredstvo privređivanja kroz prikaz starih virovitičkih obrta, cehova do TVIN-a, tvornice namještaja, koja je izgradila Viroviticu. U potkrovlju Dvorca prikazano je drvo u društvenom, duhovnom i sakralnom životu Virovitičana kroz prikaz starih drvenih instrumenta, udruga KUD Virovitica, Gradska glazba i HPD Rodoljub te oltara drvene crkve iz Sedlarice. Radno vrijeme u kojem možete posjetiti Dvorac, kao i cijene ulaznica, možete pronaći ovdje.

Matija Rođak

Matija Rođak
Matija Rođak
Matija Rođak