KULTURA

Muzej crvene povijesti u Dubrovniku je hit. Sjednite na stari Tomos ili prelistajte telefonski imenik

FOTO: Instagram

Muzej crvene povijesti u Dubrovniku totalna je kulturna atrkcija, a prezentira svakodnevni život ljudi u komunističkoj Jugoslaviji

U svega nekoliko mjeseci od otvorenja, Muzej crvene povijesti postao je nezaobilazna atrakcija u Dubrovniku. Tome u prilog ide i činjenica da se našao na prvom mjestu muzeja tog grada prema sudu korisnika na Trip Advisoru, a ono čime oduševljava je koncept, postav i iskustvo koje pruža jer je sve skupa u pitanju jedna posveta socijalizmu – za kojim interes evidentno ne jenjava.

Ako ga još niste imali prilike posjetiti, svakako to učinite jer Muzej crvene povijesti je umjetnički, povijesni i istraživački projekt koji za cilj ima na jedinstven način prikazati povijest socijalizma u Hrvatskoj. Kako stoji na stranici muzeja, on ne daje konačni sud, ako se uopće takav sud može dati, već želi postati polazna točka za sve svoje posjetitelje u njihovom vlastitom istraživanju o navedenoj temi.

Kroz najnovije multimedijalne i interaktivne tehnologije, promišljanje prostora i predstavljanje tematike na jedan nov način, Muzejom crvene povijesti žele probuditi zanimanje kod posjetitelja te stvoriti ozračje kritičkog razmišljanja i proučavanja.

Multidisciplinarnim pristupom temi, sadržaj projekta je tako uobličen u stalni izložbeni postav, povremene izložbene postave koji obrađuju točno određene teme, besplatnu knjižnicu za sve one koji žele sami produbiti svoje znanje vlastite povijesti, predavanja, radionice, filmske projekcije te jedan mali kutak za druženje i razmjenjivanje ideja.

Ideja o osnivanju ovakvog muzeja nastala je prije dvije godine, a počela se ostvarivati nakon okupljanja tima povjesničara, arhitekata i dizajnera te prikupljanja eksponata diljem Hrvatske na raznoraznim buvljacima, preko oglasnika, odnosno kolekcionara. Koncept muzeja je u biti u funkciji starog socijalističkog stana kroz koji prolazite i nailazite na niz detalja i predmeta koji vjerodostojno asociraju na socijalizam u Hrvatskoj.

Muzej tako danas raspolaže s opusom od oko 1000 predmeta, a u njemu možete primjerice sjesti na stari Tomos ili Yugić, prelistati telefonski imenik i pronaći možda svoj stari broj, vidjeti autentično i karakteristično posuđu za to razdoblje, prelistati razne magazine, novine ili pak školske udžbenike, sjesti u namještaj iz tih godina itd.

Osim kroz izloške, tu su i razna interaktivna rješenja te proširena stvarnost, uz pomoć koje se posjetitelj mogu upoznati i s urbanizmom i stanogradnjom, samoupravljanjem i udruženim radom, gospodarskim reformama, pravima žena, filmom, medijima, obrazovanjem, sportom itd.

Bitno je spomenuti i kako se Muzej crvene umjetnosti (Red History Museum) smjestio na adresi Svetog Križa 3, u sklopu Tvornice ugljenografitnih proizvoda – TUP. Tvornica je zapravo jedan od ključnih spomenika socijalističkog perioda grada Dubrovnika.

Osnovana je 1953. u jeku industrijalizacije i socijalističkog obnavljanja države, i bila je predvodnik industrije grada Dubrovnika, a pri raspadu Jugoslavije, pomagala je hrvatskim braniteljima proizvodeći i popravljajući oružje potrebno za obranu i borbu za neovisnost.

Malo je reći da je ova muzejska priča u potpunosti zaokružena, i da su posjetitelji s razlogom toliko oduševljeni. Pa, ako ovo ljeto planirate u Dubrovnik, Muzej crvene povijesti nezaobilazna je kulturna točka koju jednostavno morate posjetiti. I da, cijena ulaznice za odrasle je 50 kuna, za djecu do 7 godina ulaz je besplatan, a više informacija o svemu pronađite na službenim stranicama.

https://www.instagram.com/p/Bzp96fehqhQ/

https://www.instagram.com/p/BzfaYuGFd1f/