interijer

Moderne pekarnice sve su poželjnije. Ova je upravo otvorena u Tešnju, a mi smo se čule s arhitektom

FOTO: Salibašić Amir

Pekarnica u kombinaciji s cafeom u, naravno, lijepo uređenom prostoru danas je jedan od popularnijih koncepta. Taha’s Mill u Tešnju upravo je sve to

Da pekarnice nisu više što su nekad bile mogli smo i sami posvjedočiti posljednje dvije godine u Hrvatskoj. One danas uglavnom nose prefiks craft, artisan i slično, a nerijetko dolaze i u kombinaciji s cafeom. U njima danas tako možete sjesti i prizalogajiti ukusni pekarski proizvod, ali i neku slasticu, i sve to u, naravno, lijep uređenom interijeru.

Jedna takva, imena Taha’s Mill otvorena je neki dan u Tešnju u Bosni i Hercegovini. Kako smo je odmah zbog lijepog interijera spazile na Instagramu, bio je red i da nazovemo Armina Mešića iz cijenjenog sarajevskog arhitektonskog studija Fo4a Arhitektura koji i stoji iza cijelog projekta.

U pitanju je, kako mi Armin odmah napominje, urbani cafe s pekarnicom, iliti univerzalno rečeno coffee&bakery. U priči je zanimljivo to što je prostor izvorno bio stambeni u kojem su se nalazili dnevni boravak s kuhinjom i blagovaonicom te pomoćnim prostorijama. Radilo se o prizemlju kuće koje se prostorno i organizacijski nastavljalo na kat. No, sada su se stvari promijenile.

“Prilikom izvođenja projekta većinu smo porušili i bacili smo se odmah na prenamjenu objekta. Uz pomoć velikih prolaza koje smo predvidjeli, otvorili smo interijer prema vrtu za goste tako da u toplijim danima komunicira s eksterijerom.” priča Armin i naglašava kako je svaki projekt na kojem radi na svoj način poseban, baš kao i ovaj. Tako pristupa i svom poslu, odnosno dizajniranju i projektiranju koje ne diktira samo prostor, nego i komunikacija s investitorom s kojim uvijek, naglašava, trebate biti spremni na kompromise.

“U ovom slučaju mladi investitor je usko surađivao u izvođenju i nadzoru. Primjerice, nekoliko komada starog namještaja koji smo zatekli u prostoru dogovorili smo da bude iskorišten i efektno prilagođen ostvarenom ambijentu Taha’s Milla. Rekao bih da smo autentičnost prostora postigli upravo time što smo kvalitetno iskoristili isti.”

Iako je estetika bitna, Armin mi napominje kako uvijek sve počinje na funkcionalnosti, koja se pak nastavlja prema estetici, pa se onda opet vraća na funkcionalnost i tako u krug do optimalnog rješenja.

U razgovoru sam ga zamolila i da se osvrne malo na komade namještaja. Govori kako su recimo interesantan detalj drveni pragovi, točnije oni koju su se nekada koristili na tračnicama za vlakove. Upravo njih su iskoristili kao detalj u toaletu i kao klupe u vrtu. S vremenom je kaže drvo poprimilo tamnu boju i drugačiju teksturu, pa se sve skupa odlično uklopilo u prostoru. Dodaje i da je dio namještaja custom made, odnosno da ga je radila stolarija Vehabović koji su prema Arminovim riječima dosad uvijek bili odlična podrška.

U cijeloj priči nije mi promaknuo niti akcentni crveni detalj. Armin kaže kako su crvena vrata zapravo tzv. cherry on top, iako se u početku oko njih javila velika sumnja. “Bilo je komentara tipa jesu li stvarno potrebna ili možda da ipak budu u nekoj drugoj boji. No, na kraju je ispalo da crvena vrata kao detalj ostavljaju baš poseban dojam.”

S obzirom na specifičnost tehnike uređivanja današnjih javnih prostora, upitala sam Armina i koje je njegovo mišljenje o stvaranju popularnih insta-worthy interijera. “Često ponavljam da su neki projekti bolji na fotkama, dok su neki bolji uživo. U ovom slučaju ne mogu se odlučiti, ali mislim da imamo stvarno odlične fotke za društvene mreže. No, tu je i potvrda da se jako puno gostiju želi fotkati u prostoru i postaviti fotke na Instagram što nam govori da je ovaj prostor zaslužio tu #instaworthy titulu.”

Iako je osobno jako zadovoljan finalom Taha’s Milla, ono što je Arminu još draže jest činjenica da su gosti zadovoljni, kako proizvodima, ponudom, tako i ambijentom, a naglašava i da su ovim projektom uspjeli stvoriti i bitan efekt iznenađenja.