Nekad je nužno odabrati stranu
BOŽIĆNI RUČAK

Mara, Janja i Nada su stigle ravno iz Zagorja i pripremile nam božićnu puricu s mlincima. Da, imamo i video

FOTO: Borko Vukosav

U redakciju su nam stigle tri Zagorke i pripremile nam najbolji božićni ručak koji možete zamisliti

Nema puno toga što je ljepše od maminog božićnog ručka uz koji lagano pijuckamo vino bez brige o poslu i drugim obavezama, jer godina je napokon došla kraju. S tim osjećajem u mislim ovaj smo tjedan odlučile pozvati dvije sestre i njihovu mamu da nam pripreme pravi božićni ručak kako to rade kod sebe doma.

One su glumica Mara Borić, food blogerica Janja Benić koja je već kuhala u Super1 redakciji i njihova mama Nadica koja je sa sobom donijela sve tajne i vještine pripreme domaćih rezanaca i drugih komponenata od kojih se sastoji ovaj božićni ručak.

NEMA BOŽIĆNOG RUČKA BEZ JUHE

Što trebate?

Za juhu

pola kokoši (u idealnom slučaju, ali mi smo koristili pileću zadnju četvrtinu i vrat, pureće noge i krila)
grincajg
domaći rezanci
papar u zrnu
sol

Za domaće rezance

30 dag oštrog brašna
3 domaća jaja
prstohvat soli

Kako pripremate?

U lonac stavljamo meso sa začinima, dodamo vode gotovo do vrha lonca i stavimo na vatru. Kad proključa dodajemo povrće i pustimo da se kuha otprilike 2 sata na laganoj vatri. Kad je juha gotova, procijedimo je kroz cjedilo, stavimo je da proključa i dodajemo rezance. Ponovno pustimo da proključa, a kad se rezanci dignu na površinu juha je gotova. Mrkvu možemo narezati na kolutiće i staviti u juhu s rezancima.

PURICA KAO ZVIJEZDA JELA

Što trebate?

purica (naša je imala 4 kilograma)
luk
ulje
sol

paket mlinaca

Kako pripremate?

Puricu dobro nasolimo po mogućnosti večer prije pečenja. Zatim je stavimo u protvan, namažemo uljem i lagano polijemo vodom koja će iscuriti na dno, a kasnije će nam trebati za podlijevanje. U unutrašnjost purice stavimo glavicu luka prerezanu na pola te luk dodamo i u protvan sa strane pa stavimo peći na 200 stupnjeva oko dva sata. Puricu tijekom pečenja nekoliko puta trebamo podliti vodom i mašću koja se skuplja na dnu protvana. Tako će se bolje zapeći, a ostati sočnija. Kad je gotova, ostavimo je da se lagano ohladi, a onda je režemo na komade.

Mlince pripremamo tako da ih prelijemo s kipućom zasoljenom vodom dok ne omekšaju te ih procijedimo. U zasebnom loncu zagrijemo mast koju smo izlili iz protvana u kojem se pekla purica, kad mast postane vruća, ubacimo mlince i promiješamo.

DETALJI ČINE RAZLIKU

Djevojke su sa sobom donijele domaća jaja iz Zagorja kao i domaću ciklu koju Nada sama kiseli svake godine krajem ljeta. Osim toga, Nada je večer prije ispkela tradicionalnu zagorsku gibanicu od dizanog tijesta odnosno orehnjaču i makovnjaču. Uz to je ispekla i niz sitnih kolačića koje smo grickali dok se purica pekla, ali i tijekom cijelog popodneva nakon ručka baš kao što bi to činili i na Božić.

Janja je sa sobom donijela divan starinski pribor za jelo i posuđe koje datira još iz Drugog svjetskog rata, dok nam je Nada pokazala svoju knjigu s receptima koji su svi uredno ispisani rukom kako se to nekad radilo. Sve u svemu, prisjetili smo se kako nam je izgledao Božić u djetinjstvu, barem nama kontinentalcima, i probali nedvojbeno jednu od najboljih purica koje smo do sad jeli. Dovoljno je da vam kažem da su članovi drugih redakcija Telegram Grupe samo tiho privukli svoje uredske stolice stolu kad su čuli da je snimanje završilo i purica je nestala dok kažeš keks.