DIZAJN INTERIJERA

Ma pogledajte samo ovu savršenu drvenu kolibu u podnožju planine Goč. Stepenište je top

FOTO: Mihajlo Čkovrić

Ova planinska koliba u središnjoj Srbiji nas je svojim uređenjem oduševila. Iza svega stoji arhitekt Filip Rašković

“Početni brif klijenta podrazumijevao je tradicionalnu kuću za odmor, u takozvanom etno stilu, koji je dosta zastupljen u planinskim predjelima Srbije. Moja ideja bila je da se u formi zadrži dio te tradicije, ali da se obradi drveta ipak pristupi na malo suvremeniji način. Tijekom rada na projektu, uspjeli smo transformirati taj etno moment i pridodati svemu specifičan skandinavski vibe” otkrio nam je u razgovoru arhitekt Filip Rašković koji je zaslužan za ovaj impresivan projekt kolibe Kamenica, a koji dodaje kako je on realiziran kao zajedničko rješenje klijenta i njega kao projektanta.

Kako nam dalje objašnjava, glavna ideja je bila upravo to, da se napravi objekt kroz osnovni princip arhetipske kuće, ali da se izborom materijala i boja tom objektu da drugačija slika. Interijer su tako pojednostavili kako bi se nesmetano naglasilo okruženje, istovremeno mu dodajući detalje koji podsjećaju na ušuškanost i toplinu planinske nordijske kuće.

Mihajlo Čkovrić

Strmi teren je pak diktirao programsku shemu vikendice smještene na padini, točnije u naselje Kamenica u podnožje planine Goč u Srbiji, usmjerene k rijeci koja protječe kroz teren na kojem se i nalazi sama kuća. Time se nametnula organizacija i podjela na dva dijela – donji suterenski dio koji se koristi uglavnom u ljetnom periodu, pa je zbog pada terena jednim dijelom ukopan u zemlju i gornji dio, gdje su realizirali ideju da se velikim otvorima na prednjoj fasadi interijer poveže s ambijentalnom cjelinom i zelenilom koje ga okružuje.

Kao nositelj cijele konstrukcije, Rašković ističe tri drvene lamelirane grede. Jedna se oslanja na lamelirane drvene stupove iz prizemlja i nosi čitavu konstrukciju gornjeg dijela objekta s terasom. Druga greda je nosač galerije, a treća nosač krovne konstrukcije. Od toga su dvije masivne grede vidljive na fasadi, pa su poslužile i kao oblikovni element, formirajući vidljivo ćirilično slovo P.

Mihajlo Čkovrić

Sama vikendica projektirana je za povremeni odmor i uživanje u okruženju tako da je glavni cilj bio rasteretiti prostor od dodatnih sadržaja i stvoriti malu oazu mira. Funkcionalno je podijeljen na tri zone – suterenski prostor koji je opremljen s kuhinjom i malim vinskim podrumom, prizemlje je predviđeno za dnevne aktivnosti tako da se barska kuhinja, blagovaonica i dnevna zona isprepliću u jednom prostoru, dok je treća zona otvorena galerija u potkrovlju, koja je zamišljena kao zona za spavanje.

Mihajlo Čkovrić

“Već na početku rada sam se odlučio za malo drugačiji pristup s fokusom na interijer, tako da je cijeli proces projektiranja zapravo krenuo od unutra prema van. Osnovni materijal za konstrukciju i za obloge jest drvo. Koristili smo nekoliko vrsta drveta različite završne obrade, kako bi se drugačijim teksturama doprinijelo na dinamici u prostoru. Za konstrukciju i podne obloge je drvo zadržalo svoju prirodnu boju i time predstavlja bazu cijelog projekta, dok se za zidnu oblogu drvo nijansiralo u svjetlije prebacujući fokus na okruženje koje se oslikava u prozorskim otvorima” nastavlja arhitekt Rašković.

Mihajlo Čkovrić

U cijelom projektu neizostavni su i komadi namještaja koji svojim odabirom, dizajnom i izgledom samo doprinose cijeloj atmosferičnosti planinske kolibe. Naime, kako bi se zadržao osnovni koncept upotrebe prirodnih materijala, u dnevnoj zoni su odabrani tako komadi namještaja brenda Ethnicraft u koži boje devine dlake. Kontrast je postignut s detaljima u bijeloj boji kao što je tepih ispod blagovaonskog stola ili pak rasvjetna tijela te ostali ukrasni detalji. A kako izgleda ova zbilja impresivna planinska kuća u kojoj se posebno ističe i tzv. lebdeće stepenište, donosimo vam u sklopu članka.

Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić
Mihajlo Čkovrić