ARHITEKTURA

Spektakularni park posvećen dinosaurima u Istri otvara vrata u travnju. Galerija fotki će vas oduševiti

FOTO: Bosnić+Dorotić

Paleo park u Istri mjesto je gdje se susreću zabava, povijest i dobrobit, a svoja vrata otvara ponovno 24. travnja

Jeste li znali da su 1992. godine u uvali Colona na obali Bala u Istri izronjene kosti dinosaura? Naime, pretpostavlja se da je na tom području obitavalo desetak vrsta dinosaura. Jedan od njih je i brachiosaurus, gotovo najveći dinosaur koji je postojao na zemlji čija je težina dosezala do 30 tona, a mogao je dosegnuti duljinu od 20 do 25 metara. Upravo zbog tog značajnog pronalaska Bale su uvrštene na Svjetski popis paleontoloških nalazišta. Baljansko nalazište, koliko je poznato jedino je nalazište na svijetu koje okamenjene ostatke skriva pod morem, a pretpostavlja se da su neki stari čak 200 milijuna godina.

Nenad Ravnic

Sve to skupa arhitektonskom studiju NFO bila je dovoljna inspiracija za stvaranje ovog zabavno-edukativnog parka posvećenog dinosaurima, a koji se prigodno zove Paleo park o kojem smo već na Super1 pisali ovdje. Iako je otvoren već neko vrijeme, nakon čega je uslijedila i nesretna pandemija koronavirusa koja je paralizirala cijeli svijet, odlučili smo vas s velikom galerijom fotografija podsjetiti na ovu istarsku atrakciju koju biste zbilja trebali posjetiti prvom prilikom, točnije od 24. travnja kada ponovno otvara svoja vrata za posjetitelje.

Nenad Ravnic

Tim povodom donosimo vam i neke informacije o parku iz prve ruke, točnije projektantskog tima koji nas podsjeća kako se Paleo park zapravo nalazi u sklopu Kampa Mon Perin. Ako vam je dosad kojim slučajem prošao ispod radara, u pitanju je kombinacija tematskog zabavnog vodenog parka i edukativno istraživačkog poligona s ciljem približavanja i popularizacije ovog arheološkog nalazišta u Baljanskom priobalju. Sam kompleks prostire se na preko 16.000 četvornih metara, smještajući sve zatvorene sadržaje pod zelene krovove koji se fluidnim linijama maksimalno uklapaju u prirodnu konfiguraciju terena. Vodeni sadržaji svojom formom koketiraju sa stiliziranom siluetom dinosaura koja postaje vidljiva s edukativne šetnice na krovu.

Nenad Ravnic

Sam Paleo kompleks sastoji tako od ulazne recepcije, velikog bazena, dječjeg bazena, bazena s vrućom kupelji, zatvorenog ugostiteljskog objekta, natkrivenog vanjskog šanka, sanitarnih čvorova, sunčališta i suvenirnice. Uz bazene je postavljeno više skulptura dinosaura u prirodnim veličinama, u sklopu dječjih pješčanika ‘arheološkog nazlazišta’ izložene su kosti dinosaura te se šetnjom po krovu može pratiti tijek razvoja gmazova na Zemlji. Prilikom projektiranja, arhitekti objašnjavaju, vodilo se računa o tome da se ne naruši postojeći prirodni ambijent te da se sačuva autohtona vegetacija.

Nenad Ravnic

Paleo park tako je vrlo skoro postao turistički primjer iskorištavanja zadane, impresivne priče u komercijalna svrhe, ali s dozom edukativnog karaktera prezentiranog na zabavni način. Više tehničkih informacija o samom parku pronađite ovdje, a vjerujemo da će vam se on odsad naći na listi novih hrvatskih atrakcija koje možete posjetiti čim prije. Malo je reći kako je u pitanju odličan prijedlog za obiteljski vikend izlet.

Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić
Bosnić+Dorotić