interijer

Jednostavan i moderan stan u Beogradu koji je stvoren u samo 40 dana. Rezultat je stvarno impresivan

FOTO: Miloš Martinović

Izvođači i projektanti imali su samo 40 dana za realizaciju ovog projekta stana. Nije bilo jednostavno, a mi vam donosimo rezultat

Na famoznom beogradskom Vračaru pronašli smo jedan lijepi, elegantni, novouređeni, ali jednostavan obiteljski stan. Projektirao ga je lokalni arhitektonski Unknown Studio čiji projektni tim čine Jovana Miletić, Miloje Krunić, Jelena Obradović i suradnik Milan Grubanov, a u pitanju je interijer veličine čak 150 četvornih metara.

“Dizajn ovog M3 stana orbitira oko par ključnih riječi, a to su jednostavnost, prirodnost i dom. Projektiran je kao nešto što egzistira u prostoru i ko-egizistira sa samim korisnicima.” objašnjava mi arhitektonski tim koji dodaje i da je dizajn prostora jednako orijentiran prema priroddnim te zemljanim tonovima, dok su bijeli zidovi i stropovi korišteni kao neutralna scenografija za sve ostalo.

No, iz Unknown Studija kažu kako je glavni akcent doma topli ambijent koji su postigli s implementiranjem drva, ali i detaljima koje planiraju dodavati naknadno.

Ono što ističu kao posebnost interijera svakako je centralni kubus, odnosno masivni drveni element oko kojeg se odvijaju sve druge funkcije. Ono o čemu su projektanti ovdje vodili puno računa osim vizualnog dojma, jest i funkcionalnost. Kako govore, jako puno prostora osigurali su za otvaranje i skladištenje. Na temu materijala kažu pak kako su korišteni oni kvalitetni s kojima su ujedno željeli i na poseban način oplemeniti sam prostor.

Osim toga, naglasak je stavljen i na rasvjetu koja je u stanu organizirana kao osnovna, ambijentalna i direktna. “Osnovna rasvjeta tretirana je pak kao sporedna stvar u prostoru. Nije dominantna niti napadna, već služi namjeni, a ta je da osigura ravnomjernu osvijetljenost u cijelom prostoru. Ambijentalna i direktna rasvjeta su selektivno raspoređene po prostoru, unutar elemenata namještaja i slično te tako dozvoljavaju stvaranje različitih ambijenata u okviru prostora.” otkrivaju mi svoje poteze arhitekti.

Kao ipak najveći izazov projektiranja i izvođenja ovog prostora bio je rok i koordinacija kaosa koji se obično odvija uzrokovan ograničenim vremenom. “Sloboda dana od strane klijenta po pitanju dizajna bila je značajna, ali s konstantnim podsjećanjem da se sve mora napraviti jako brzo.” prisjećaju se iz Unknown Studija. No, dodaju kako je i investitor imao značajnu ulogu u cijelom procesu od samo 40-ak dana koliko su imali na raspolaganju, koji je i sam bio izvođač na samoj zgradi, zbog čega su ostali izvođači izlazili maksimalno u susret.

Za kraj, arhitekti ponosno ističu kako su na ovom projektu definitivno pomaknute i obrisane granice na relaciji klijent – projektant – izvođač, pa je samim time ovaj posao bio za njih jedno nesvakidašnje iskustvo. Kako izgleda stan, donosimo detaljno u nastavku.