Ekologija

Jedna platnena torba mijenja 1000 plastičnih vrećica. Vrijeme je za zamjenu

Young male hipster holding and carrying the Save The Earth tote handbag in green nature environment background - ecology and recycle concept
FOTO: Getty Images

Jedna platnena torba zamjenjuje 1000 plastičnih vrećica – jedna vaša odluka da u njoj nosite “špeceraj” doista čini razliku za Zemlju. Učinite tu razliku već danas

Klimatske promjene svakodnevno mijenjanju naš život. Poplave, požari, sve ćudljivija godišnja doba, zagađen zrak, milijuni stradalih životinja zbog zagađenog okoliša i plastičnih vrećica ono su s čime se suočavamo i što nas plaši. Zbog klimatskih promjena i nevremena koja pogađaju Hrvatsku gubici u poljoprivredi su se sa 68 milijuna eura, koliko su iznosili 1980., povećali na čak 580 milijuna eura, te prema podacima Europske agencije za zaštitu okoliša spadamo među tri zemlje s najvećim udjelom štete od nevremena u odnosu na bruto nacionalni proizvod.

Promjene bi mogle biti zastrašujuće

Ne počnemo li živjeti i ponašati se u skladu s prirodom već danas, posljedice promjena do 2040. mogle bi biti zastrašujuće. Smanjenje oborina za 10 posto, porast srednje razine mora za čak 38 centimetara ( zbog čega bi bili najugroženiji Cres, Mali i Veli Lošinj, Krk, Rab, Krapanj, Vela Luka, Nin, Trogir, Ston), paklena ljeta na Jadranu, promjene vjetrova, drastično smanjenje količine riba, daljnji rast šteta zbog nevremena u poljoprivredi i energetici, te češće pojave kroničnih bolesti, poput infekcija probavnog sustava, Crohnove bolesti, ulceroznog kolitisa i karcinoma, neke su šokantnih situacija s kojima ćemo se suočavati.

Želimo mijenjati navike

Opasnosti smo svjesni više nego ikad i želimo živjeti poštujući prirodu. Da je uistinu tako svjedoči i, primjerice, peticija Greenpeacea za zabranu plastičnih vrećica koju je lani u samo nekoliko mjeseci potpisalo više od 40.000 osoba. “Ljudi zapravo žele da se svoj toj silnoj plastici stane na kraj, da ih se prestane na svakom koraku nutkati vrećicama i zatrpavati plastičnom ambalažom. Građanke i građani su složni u tome da je potrebno sistemsko rješenje te pokazuju iskrenu volju da u svakodnevnom životu potraže alternativu”, poručila je Petra Andrić, Greenpeaceova voditeljica kampanje.

Reciklira se tek jedan posto plastičnih vrećica

Svatko od nas potroši najmanje 200 plastičnih vrećica godišnje, tako da se, prema procjeni Hrvatske agencije za zaštitu okoliša i prirode, potroši najmanje 830 milijuna vrećica godišnje za čiju se proizvodnju potrebno najmanje 2000 tona plastike. Kada bi sve te vrećice nanizali, procjenjuje se kako bi se premostila udaljenost od Zemlje do Mjeseca. Odnosno opasali bi Zemlju oko Ekvatora čak devet puta! Kako se reciklira tek jedan posto plastičnih vrećica, ostalih 99 posto nezbrinutih zagađuje mora, rijeke i jezera, vjetar ih raznosi po kopnu, kanalizacija odnosi u vode, a potom ubijaju životinje i truju okoliš. Rješenje problema je njihova zabrana i zamjena ekološkom alternativom: platnenim torbama. Trgovci koji su osvijestili važnost teme ukidaju plastične vrećice u svojim prodajnim mjestima, a platnene torbe postaju najbolja ekološka alternativa.

Zamijenite plastičnu vrećicu platnenom torbom

Kada bi samo svaki peti građanin Hrvatske prestao koristiti plastične vrećice, sljedeća bi generacija u prirodi zatekla 199,588.400.000 vrećica manje, izračunali su u udruzi Prijatelji životinja i istaknuli kako se vraćanjem starim navikama nošenja platnenih torbi umjesto plastičnih vrećica građani uče savjesnijem načinu življenja i odnosa prema prirodi i životinjama. Jedna platnena torba zamjenjuje 1000 plastičnih vrećica – jedna vaša odluka da je stalno nosite uza sebe i u njoj nosite „špeceraj“ doista čini razliku za Zemlju. Učinite tu razliku već danas.