PRODUKT DIZAJN

Jedan mačak glavni je krivac za stvaranje brenda Maam Concrete. Mia Neretljaković otkrila nam je sve o tome

FOTO: Instagram @maam.concrete

Splićanka Mia Neretljaković svoju ljubav prema betonu pretočila je u posao i stvorila jako zgodan brend. Evo što nam je sve otkrila

Maam Concrete nastao je na jedan jako smiješan način i to prije tri godine. Izuzev toga da je moja ljubav prema biljkama tako velika da me neke prate na selidbama koje su u zadnje vrijeme vrlo česte, toliko volim i životinje. Na prvom mjestu je moj dragi mačak Poppy. On je uvelike i zaslužan za nastanak brenda s obzirom na to da je stalno imao potrebu rušiti posude s cvijećem koje sam uzgajala na svom zagrebačkom balkonu. Upravo radi njega sam i krenula u priču izrade posuda od betona kao postojanog i čvrstog materijala, a koji jako volim vidjeti u interijeru.” započela mi je svoju priču Mia Neretljaković, rođena Splićanka koja trenutno živi na dvije adrese – zimi u Zagrebu, ljeti u Hvaru gdje radi kao property manager što joj omogućuje i bavljenje njezinom velikom strasti tj. izradom betonskih detalja za dom.

Materijal je to koji voli iz više razloga. Za početak, u sebi ima dovoljno snage i čvrstinu, a ujedno i mekoće, minimalizma i jednostavnosti u oblicima, obradi i bojama. Ta dualnost, kako govori, privukla ju je betonu i zaintrigirala da početnu grubost transformira u nešto potpuno drugo. Kako bi zaokružila cijelu priču brenda na svoj način, sam naziv koji je u logotipu odvojen jednostavnom linijom je zapravo igra riječi te interpretacija njezinog imena na više načina, dragih osoba, ali i načina života.

Razgovarajući o procesu izrade, Mia mi objašnjava kako tu ima popriličan broj koraka jer se njezini proizvodi rade kao odljev iz silikonskih kalupa. Tu je i proces miješanja u određenim omjerima njoj najdražeg bijelog portlandskog cementa i dvije vrste pijeska, vode i dodataka (za brže sušenje, elastičnost, stvrdnjavanje i slično). Takvom mješavinom cementa puni raznovrsne kalupe, nakon čega dolazi potapanje, sušenje i finaliziranje proizvoda.

Kako je velika ljubiteljica minimalizma u interijerima te brutalizma u arhitekturi, ali i botanike, sve to skupa Miji je bilo inspiracija za stvaranje poligonalnih formi. I dok je u početku njezin rad bio orijentiran samo za vlastite potrebe, s vremenom je preraslo u distribuciju po Hrvatskoj.

Tako Maam Concrete proizvode poput zgodnih teglica za biljke, posudica, betonskih držača u obliku valjka za narukvice, prstenje i slično možete pronaći u niz hrvatskih concept shopova kao što su Take Me Home Zagreb, Divino Hvar, Micica Atelier itd.

Da je ono što radi posebno govori i činjenica da za njezin brend upiti stižu iz raznih predivnih galerija, a tu je i odaziv kupaca koji je stalno u porastu, a za koje kaže da su uglavnom zaljubljenici u biljke te minimalističke prostore.

Pitam je i na čemu trenutno radi te kako vidi razvoj brenda. “Trenutno radim na nakitu koji je dosta kompleksan te ima još puno mjesta za napredak. Neke od ideja su zahtjevnije pa će mi trebati dosta vremena da krenem u realizaciju.” Nadodaje i kako je oduvijek u sebi nosila senzibilitet za dizajn i umjetnost, koji je pronašao svoj izričaj u betonskim oblicima.

“Što više radim s betonom, uviđam mogućnosti široke primjene tog materijala, te mi svakodnevno izviru nove ideje.” zaključuje ova kreativna i ambiciozna 28-godišnjakinja.