ARHITEKTURA

Izgled ovog paviljona mijenja se ovisno o dobu dana i noći, a kinetička arhitektura je sve prisutnija

FOTO: Otto Ng / LAAB

Nagla ekspanzija ljudskog znanja i tehničkih dostignuća otvara prostor za revolucionarna razmišljanja u domeni arhitekture. Ovaj paviljon je dokaz

Luka u Hong Kongu nedavno je postala dom jednog genijalnog arhitektonskog objekta. Riječ je o paviljonu koji je produkt tzv. kinetičke arhitekture. Ako su vam se sad iznad glave ukazali upitnici, ne brinite, objasnit ćemo ukratko o kakvom je rastućem trendu zapravo riječ.

Kinetička arhitektura može se jednostavno definirati kao projektiranje objekata kod kojih je prisutna transformacija u korelaciji s mehanizacijom, odnosno da se strukture objekta mogu mijenjati u skladu s klimom, potrebama ili pak samom namjenom.

 

Na primjeru ove atrakcije koju vam predstavljamo riječ je o tome da se objekt-paviljon mijenja ovisno o dobu dana ili noći, točnije njegova fasada s panelima se zatvara kako pada mrak, odnosno otvara s prvim zrakama sunca.

Iza ovog projekta stoji studio LAAB Architects, koji su kako otkrivaju, radili na prototipu nekoliko godina s obzirom na vremenske nepogode kojima bi paviljon mogao biti izložen, kao što su recimo tajfuni. Kako bi se cijela stvar fluidno odvijala, tu je čak 49 pozadinskih robotskih ruku koje omogućuju ovu suptilnu vizualnu transformaciju.

Inače, riječ je o Harbour kiosku koji prodaje male zalogaje i pića prolaznicima koji se ondje zateknu, a osjete da je vrijeme za kakvu usputnu okrjepu.