NOVO MJESTO

Izakaya, novi restoran vlasnika Timea, otvorio je svoja vrata na Trešnjevci. Bile smo tamo

FOTO: Sandro Lendler

Ideja Izakayje jest gostima ponuditi mjesto za opušteno druženje uz pokoji japanski zalogaj i dobru čašu vina, sakea ili craft piva

Krajem kolovoza prenijeli smo jednu tužnu vijest; nakon godina uspješnog poslovanja i postizanja kultnog statusa, restoran i bar Time u Amruševoj ulici zatvara svoja vrata. Srećom, ispostavilo se da je riječ tek o privremenom potezu, nepovezanom s korona-krizom. Zgrada u kojoj se restoran nalazi ulazi u proces restauracije, a jednom kad se on dovrši, objašnjava nam vlasnik, Davor Bienenfeld, plan je da se ondje vrate. U istom ili nešto izmijenjenom obliku, kaže, tek će vidjeti. No, stalni gosti i obožavatelji azijskih delicija u međuvremenu se mogu zaputiti na Trešnjevku, na adresu Selska 90b. Ondje se upravo otvorio restoran Izakayja, iza kojeg stoji dobro uigrani tim Timea.

Pristupačne cijene i maksimalno opuštena atmosfera

Sandro Lendler

Ideja Izakayje, kako doznajemo, jest gostima ponuditi mjesto za casual druženje uz pokoji japanski zalogaj i dobru čašu vina, sakea ili craft piva, a naziv dolazi upravo od japanske riječi koja označava jedno tipično takvo mjesto. Kad je riječ o potencijalnoj sličnosti s Timeom, ona se ponajviše očituje u bogatom izboru sushija.

Međutim, Izakaya je pristupačnija cijenama, opuštenija je atmosferom i ne bježi od toga da postane kvartovsko mjesto koje poziva roditelje s djecom (ističu da nude i selekciju kolača u suradnji sa slastičarnicom Meet Mia), sportaše nakon treninga koji slobodno mogu ušetati u trenirkama. U isto vrijeme, Izakaya bi mogla privući i parove željne romantičnih večera, kao i poslovne ljude iz okolnih tvrtki kojima je nedostajao kakav uglađeniji restoran za sastanak.

Sandro Lendler

Cijeli je koncept, kaže Bienenfeld, nastao brzo i spontano, iz želje da se prilagode tržištu i novonastaloj situaciji. S obzirom na to da se oko Selske nalazi niz velikih tvrtki i korporacija, kao i to da je riječ o četvrti u koju se ulaže i u koju se doseljavaju mladi, učinilo mu se da bi upravo ondje moglo biti prostora za Izakayju.

Naglasak je na specijalitetima japanske kuhinje i raskošnoj ponudi alkoholnih pića

Sandro Lendler

Pregled jelovnika započinje laganim jelima, poput miso juhe (25 kuna) i Edamame mahunama (30 kuna), a tu su i poznate spring rolice u nekoliko inačica. Slijedi sekcija parenih peciva, bunsa, a mi smo imali prilike probati one s patkom (drugi put dolazimo po Ebi bun, s kozicama i wasabi slaw salatom), po cijeni od 64 kune i možemo potvrditi kako su peciva lijepo pahuljasta, a punjenje bogato okusima. Tu su i tuna (120 kuna) te losos tataki (90 kuna), kao i cijeli niz tzv. bowlova, u koje smo se davno zaljubili u Timeu. Mi smo probali Sakanu Damburi (75 kuna), s fileom oslića u panko mrvicama, sushi rižom, wasabi slaw salatom, komoračem, daikonom, kimchi rotkvicom i wasabi majonezom, i zaključili da u odabiru svakako nismo pogriješili.

Cijeli je jedan dio jelovnika posvećen sushiju (dostupni su i sushi boxovi), a pažnju treba skrenuti i na bogatu vinsku kartu, koktele barmena Romana Rabika te piva poput Estrelle i Zeppelina. Interijer kojim dominiraju zemljani tonovi, japanski murali, promišljen izbor rasvjete, biljaka i rasporeda sjedenja, s poluotvorenom kuhinjom, masivnim šankom te nizom staklenih, transparentnih površina, potpisuje arhitekt Tvrtko Topić iz Arhikulture.

Spring Rola
Sandro Lendler

U restoranu je trenutačno, zbog korona-mjera dostupno pedesetak sjedećih mjesta, a isto će ih toliko biti i na terasi. Radno vrijeme od ponedjeljka do četvrtka je od 11 do 23 sata, petkom i subotom do ponoći, i to neovisno o mjerama, dok nedjeljom ne rade. Na kraju, mnogima će dobro doći informacija i da gostima nude opciju besplatnog parkinga.

Pulled Duck
Sandro Lendler
Sakana Donburi
Sandro Lendler