GASTRO TEST

Isprobali smo recept za hit tjesteninu s interneta za koju kažu da mijenja život. Evo slažemo li se

FOTO: Aleksandar Selak

Kultni talijanski recept u fokus šire javnosti vratio je Stanley Tucci kroz svoj serijal Searching for Italy

Volite li talijansku kuhinju i putopisne emisije, iskreno vam preporučujemo da, ako još niste, obavezno pogledate serijal Stanley Tucci: Searching for Italy koji je originalno emitirao CNN. Poznati glumac i veliki gurman, porijeklom Talijan, Stanley Tucci, kroz šest je epizoda prve sezone gledatelje vodio diljem Italije, pričajući priču o specifičnim jelima različitih regija, dajući njihov širi povijesno-društveni kontekst. Uz široko poznata i omiljena jela, poput tjestenine bolognese, u njemu su se našla i na druga, manje poznata, ali ne i manje zanimljiva. Nama je, kao i tisućama drugih gledatelja diljem svijeta, pažnju privukao recept za špagete alla Nerano, za koji je Tucci, ni manje ni više, rekao da mu je promijenio život.

Otkako ga je prije mnogo godina probao u restoranu Lo Scoglio na Amalfijskoj obali, nastojao ga je rekreirati kod kuće, ali nešto mu je uvijek nedostajalo. Za potrebe snimanja emisije, vlasnike restorana uspio je nagovoriti da ga pred kamerama, korak po korak, navode kako se on točno radi. Postupak je jasno vidljiv, ali ne i mjere, zbog čega smo mi odlučili slijediti recept chefa Johna Mitzewicha s poznatog YouTube kanala Food Wishes. On je jedan od mnogih koje je Tuccijeva priča o magičnoj tjestenini zaintrigirala i koju je onda i sam nastojao replicirati.

Uz sitne preinake (dodao je značajno više maslaca nego što je prikazano u emisiji jer tvrdi kako su je namjerno smanjili kako ne bi u potpunosti otkrili recept), došao je do okusa za koji je i sam rekao da je apsolutno nevjerojatan – pogotovo kad uzmete u obzir da recept traži svega nekoliko jednostavnih sastojaka. Jelo je vrlo brzo gotovo, uz napomenu da se kolutovi tikvica prženi u dubokom ulju moraju pripremiti večer prije i držati u hladnjaku, što je korak koji iz restorana Lo Scoglio nazivaju ključnim. Nakon što smo čuli toliko hvalospjeva, nije nam preostalo drugo nego recept testirati u vlastitoj kuhinji. Što će vam sve trebati i kako smo na kraju svega bili zadovoljni, provjerite u nastavku.

Spaghetti alla Nerano

Aleksandar Selak

Sastojci

6 srednjih tikvica
150g špageta
30g maslaca (4 kockice)
sir ribanac, količina po želji (originalni recept traži kombinaciju parmezana i ovčjeg sira)
nekoliko listića bosiljka
2 žlice maslinovog ulja
400ml suncokretovog ulja (za duboko prženje)

Priprema

Zagrijte suncokretovo ulje u dubljoj tavi ili, ako je imate, u fritezi. Tikvice narežite na kolutove i pržite otprilike četiri minute, dok ne postanu zlatno smeđe boje. Ponavljajte postupak dok ne ispržite sve tikvice, a onda ih rasprostrite na papirnati ručnik na plehu. Ostavite ih da se ohlade do sobne temperature, prebacite ih u zdjelu pa sve skupa omotajte prozirnom folijom. Stavite u hladnjak na 8 sati ili preko noći.

Stavite vodu za špagete i kuhajte dok ne budu al dente, 9 do 10 minuta. Dok se tjestenina kuha, zagrijte maslinovo ulje u tavi i dodajte tikvice. Posolite ih i kuhajte na srednje jakoj vatri približno 3 do 5 minuta, dok ne omekane i krenu ispuštati sokove. Dodajte malo vode u kojoj se kuha tjestenina, i lagano kuhačom ili špatulom tikvice odvajajte dok ne dobijete manje dijelove (ovaj je korak opcionalan, ali chef John ga preporučuje zbog konzistencije umaka). Smanjite vatru i umiješajte bosiljak, a onda i maslac koji miješate dok se ne otopi.

Bez da ih cijedite ili ispirete vodom, špagete prebacite u tavu s tikvicama i lagano ih umiješajte u umak. Naribajte sir, dodajte još malo vode u kojoj se kuhala tjestenina i soli po potrebi. Ukrasite listićem bosiljka i poslužite odmah.

ZAKLJUČAK

Aleksandar Selak

Krenut ćemo s pozitivnim stranama pripreme ovog recepta. Ne pratite li doslovno onaj originalni, odnosno izostavite li skuplje sireve (mi smo koristili grana Padano), namirnice su vrlo pristupačne. Većinu ih uvijek imate kod kuće, a one koje nemate možete lako nabaviti čak i u manjoj kvartovskoj trgovini. Uz to, kao pozitivno bismo izdvojili i što se vrlo lako priprema. Da, treba se početi pripremati dan ranije, ali nema nikakve tehnički zahtjevne komponente. No, unatoč svemu nabrojanom, teška srca moramo reći da nam ovaj tanjur špageta nije, kako smo se iskreno nadali, promijenio život.

Glavni je problem bio u tome što su tikvice na kraju bile pretjerano gorke, na što prilikom kupovine nismo mogli utjecati. Ovaj put smo naišli baš na one vrlo gorke, i neupitno su utjecale na naš konačni dojam. Umak od maslaca, maslinovog ulja i bosiljka bio je ukusan, ali kad mu dodamo velike količine sira ribanca i tikvice pržene u ulju, ne možemo ne zaključiti da je zbilja dosta težak. Voljeli bismo da se bosiljak više osjetio, odnosno da ga recept traži više, a drugi bismo put u obzir uzeli i opcionalni savjet koji smo vidjeli pretražujući recept po internetu da se ipak doda i malo češnjaka koji podiže okus. Sve ćemo ove opaske uzeti u obzir kad ćemo to jelo pripremati idući put, jer od njega nismo odustali. Sigurno ćemo prije probati tikvice. Dok ga ne dobijemo priliku kušati u restoranu Lo Scoglio, trudit ćemo se da nam život promijeni kod kuće.