Nekad je nužno odabrati stranu
GASTRO TEST

Isprobali smo Green Goddess salatu s TikToka o kojoj bruji cijeli svijet. Evo isplati li se raditi

FOTO: Aleksandar Selak

Pripremite se, traži dosta sastojaka koje vjerojatno nemate pri ruci i ne može se reći da je povoljna

Nastavljamo s testiranjem viralnih recepata koji se masovno repliciraju na TikToku. Prošli smo vam put pisali sve o iskustvu s tzv. jogurtom tostom, čiji nas okus nije oduševio, a danas smo odlučili kušati jednu od trenutačno najpopularnijih salata svijeta. Jelo nosi naziv Green Goddess (eng. zelena božica) salata, iako može funkcionirati i kao umak za nachose, nadjev na prepečencu i još nebrojeno mnogo opcija. Osmislila ga je blogerica Melissa Ben-Ishay, koja stoji iza bloga Baked By Melissa, a sastoji se od hrpe zelenih sastojaka. Na papiru, odnosno ekranu, djelovala nam je dosta primamljivo, pa smo iz prve ruke odlučili provjeriti je li hype opravdan. Popis sastojaka, način pripreme i naše konačne dojmove možete pronaći u nastavku.

GREEN GODDESS

Sastojci

Za salatu

1 manja glavica svježeg zelenog kupusa
2-3 baby krastavca ili jedan obični
vezica mladog luka
šaka vlasca

Za dresing

šaka svježeg bosilja
šaka svježeg špinata
2 režnja češnjaka
trećina veće glavice luka
sok dva limuna
1/4 šalice maslinovog ulja
1/4 šalice indijskih oraščića ili drugih orašida
1/3 šalice nutritivnog kvasca
1 žličica soli
2 žlice rižinog octa
malo vlasca (opcionalno)

Priprema

Sve sastojke za salatu nasjeckajte na najsitnije moguće komade, Melissa preporučuje veličine konfeta. Sve ih skupa stavite u veću zdjelu za miješanje. Sastojke za dresing ubacite u blender, počevši s tekućima, i blendajte oko jedne minute, dok ne dobijete klasičnu teksturu dresinga. Dresing prelijte preko sastojaka za salatu, dobro sve promiješajte, a po potrebi dodajte soli i papra.

ZAKLJUČAK

Aleksandar Selak

Nema kuhanja, nema paljenja pećnice, ali oko ovog jela smo se svejedno dobro namučili. Sjeckanje na najsitnije moguće komade zvuči jednostavnije nego što je, pogotovo kad se radi o tolikoj količini povrća. A unatoč tome što smo bili uvjereni da smo posao odradili solidno, vidjeli smo da je povrće u originalnom receptu ipak daleko sitnije. Osim toga, moramo odmah napomenuti da sastojke za Green Goddess salatu većina nema kod kuće, što znači da se treba uputiti u kupovinu s opsežnim popisom i pripremiti se na to da ćete potrošiti nešto preko stotinu kuna.

Uzevši sve to u obzir, bismo li je radili ponovno? Vjerojatno ne. Da se razumijemo, salata nije neukusna (iako bi joj se, po našem skromnom mišljenju, mogla dodati zelena chilli papričica za dozu kicka) i s guštom smo je pojeli, ali okus nije toliko spektakularan da bi opravdao trud i, prije svega, novac. Ako vam sastojci svejedno zvuče jako primamljivo i želite je sami isprobati, dapače. Opisali bismo je kao zdravu verziju coleslawa, salatu koja bi odlično išla uz jako začinjeno pečeno meso ili, u našem slučaju, pikantne nachose. Sve u svemu, može funkcionirati kao zdravi comfort prilog ili dip, ali nećemo je uvrstiti u rotaciju jela koje redovito pripremamo.