NAJBOLJE KNJIGE

Imamo popis najboljih knjiga iz ove godine. Više od polovice nagrađenih su ženske autorice

Jedan od najinteresantnijih događaja krajem godine za sve ljubitelje čitanja je dodjela nagrada Goodreads

U tri runde glasanja i 21 kategoriji uvijek je dosta težak odabir na čitateljima. Ove godine bilo je jubilarno deseto izdanje dodjela nagrada. U mnogo načina odabrane knjige predstavljaju prikaz trenutnog društvenog stanja i trendova. Najviše nas je zapravo razveselilo to što je odabrano 16 ženskih autorica što pokazuje kako žene totalno dominiraju u svijetu fantastike ove godine.

Ako tražite neke nove hitove za čitanje u idućoj godini ili dobar poklon za svoju frendicu koja voli čitanje, neka se i pokoji od ovih naslova nađe na listi.

 

Najbolja fikcija: Jojo Moyes – Still me

Nakon knjige Prije mene, heroina Louisa Clark dolazi u New York, spremna na svoj novi život. No, kako počinje živjeti u visokom društvu, upoznaje Joshuu Ryana, čovjeka koji sa sobom nosi dašak njene prošlosti.

 

Najbolji triler: Stephen King: The Outsider

Knjiga počinje s pronađenim tijelom mladog dječaka u gradskom parku. Svi dokazi upućuju na Terryja Maitlanda, oca, učitelja i supruga. Nakon istrage i novih odgovora detektiv Ralph Anderson saznaje groznu istinu.

 

Najbolji povijesni roman: Kristin Hannah – The great alone

Ovaj roman prati priču Ernta Allbrighta, bivšeg ratnog zarobljenika koji se sa svojom obitelji seli na Aljasku. Njegovo mentalno stanje počinje se pogoršavati s približavanjem zime pa ostatak obitelji shvaća da su u sami u svojoj maloj kućici.

 

Najbolja fikcija: Madeline Miller – Circe

Prepričana priča o mitologiji Circe, kćeri Heliosa, boga sunca i najmoćnijih titanaca. Kako bi zaštitila sve ono što najviše voli ona mora odabrati pripada li bogovima s kojima je rođena ili smrtnicima koje vole.

 

Najbolja romansa: Helen Hoang – The kiss quotient

Ovaj romantični roman prati 30-godišnju Stellu Lane koja ima Aspergerov sindrom i nimalo iskustva u dejtanju. Unajmljuje mušku pratnju Michaela Phana koji ju uči čarima seksa i romanse, a na kraju dobiva puno više nego što je tražila.

Najbolja znanstvena fantastika: V.E. Schwab – Vengeful

Dugo očekivani nastavak slijedi lik Victora Valea i Eli Lever, zadrte neprijatelje sa superherojskim moćima koji stvarno jako žele uništiti jedna drugoga.

Najbolji horor: Stephen King – Elevation

Elevation je smješten u malom gradu Castle Rock i prati Scotta Careya, muškarca čije misteriozne nevolje grade nevjerojatne saveze što pomaže gradu da pronađe zajedničko tlo unatoč dubokim i jakim razlikama.

Najbolja komedija: Tiffany Haddish – The last black unicorn

Komičarka Tiffany Haddish napisala je skupinu smiješnih eseja koji prate njeno odrastanje u jednom od najsiromašnijih četvrti Los Angelesa. Priča prikazuje kako je ona nastala prva crna stand-up komičarka u showu Saturday night live.

Najbolja biografija: Michelle McNamara – Ill be gone in the dark

Ova knjiga je kriminalistički prikaz državnog ubojice koji je bio serijski silovatelj i ubojica koji je terorizirao Kaliforniju više od desetljeća. Knjiga je objavljena nakon smrti spisateljice koja je provela mnogo vremena da ga pronađe, a samo dva mjeseca prije nego je ubojica uhvaćen.

Najbolja autobiografija: Tara Westover – Educated

Priča prati prikaz odgoja od strane surealističnih roditelja koji nikada nisu posjetili doktora niti vjeruju u formalno obrazovanje te njen eventualni odlazak od obitelji kako bi pronašla tradicionalnu edukaciju na Harvardu i Cambridgeu.

Najbolja povijesna biografija: Maxwell King – The good neighbor

Ova knjiga je prva duža biografija Freda Rogersa koja prikazuje priču američke ikone kroz intervjue i dokumente koji pokazuju njegov osobni, privatni, profesionalni i umjetnički život.

Najbolji znanstveni roman: Stephen Brusatte – The rise and fall of the dinosaurs

Revolucija dinosaura od njihovog početka kao malih bića do dominacije nad cijelim životinjskim svijetom.

Najbolja kuharica: Chrissy Teigen – Cravings

Ova kuharica, osim recepata, pokazuje i Chrissyin jedinstven stil života. Dovoljno vam govori da postoji recept za umak od luka i kruha od banane. Ovo je njena druga knjiga.

Najbolji roman stripova: Sarah Andersen – Herding cats

Ova treća kolekcija stripova Sarah Andersen i dalje je komična i prikazuje njena osobna pravila za preživljavanje u modernom životu. Ilustrira važnost izbjegavanja jutarnjih ljudi, internetskih trolova i uzaludnost pospremanja.

Najbolja poezija: Amanda Lovelace – The witch doesn’t burn in this one

Poezija koja je inspirirana vješticama, superherojkama, snažnima i neuništivima. Knjiga sadrži pjesme o ženama koje su odlučile preuzeti kontrolu.

Najbolja fantastika za mlade: Becky Albertalli – Leah on the offbeat

Nakon romana Simon vs. the Homosapiens Agenda fokus autorice je na Leah, njegovoj najboljoj prijateljici koja se bori s upisima na fakultet, zanimljivim prijateljstvima i skrivenom biseksualnošću.

Najbolja fikcija za mlade: Sarah J. Maas – Kingdom of Ash

Priča slijedi Aelin Galathynius i njene prijatelje u posljednjem pokušaju zaštite Terrasena od totalne destrukcije.

Najbolja slikovnica: Grace Byers – I am enough

Simpatična knjiga je lirska oda o tome kako trebamo voljeti to što jesmo, poštovati druge i naše međusobne razlike. S raznovrsnim likovima šalje se jaka poruka o prihvaćanju koju je važno djeci usaditi od malena.

Najbolja od najboljih: Angie Thomas – The hate you give

Posebna nagrada ove godine išla je za roman The hate you give koji slijedi 16-godišnju Starr Carter koja se bavi posljedicama policijskog ubojstva.

Najbolji debitantski autor: Tomi Adeyemi – Children of blood and bone

Roman prati Zelie Adebola koja pokušava vratiti magiju u zemlju Orishe i skinuti s trona nemilosrdnog kralja koji je ubio njenu obitelj.

Najbolja dječja knjiga: Rick Riordan – The burning maze

Ova treća knjiga prati Lestera i njegove prijatelje koji trebaju ići u labirint i pronaći trećeg cara, Oracla koji govori u zagonetkama.