TEHNOLOGIJA

Hungry Mile pokazao je kako izgleda dan u njegovoj kuhinji. Usput nam je otkrio i svog novog pomoćnika

Pripremio nam je i jedan odličan obrok čiji smo recept odmah zapisali i podijelili s vama

FOTO: Aleksandar Selak

Bili smo u posjeti kod Hungry Mileta koji nam je skuhao ručak, ali i otkrio koliko su mu bitni čistoća i organizacija u kuhinji

Hungry Mile jedan je od onih gastro blogera hrvatske scene kojeg već dugo i vjerno pratim. Dakako, nisam jedina. Njegovi recepti, ali i simpatična prezentacija pravi su mamac i za sve one koji nisu toliko skloni kuhanju. Ja sam definitivno jedna od njih, ali Mile me uspio obrlatiti da kuhanje postane dio moje rutine i svakodnevice s čime se prije nisam mogla baš pohvaliti. Prije nekoliko dana tim povodom me na moje veliko oduševljenje pozvao k sebe na ručak, a ja sam tom prilikom doznala neke super zgodne trikove, ali i kako izgleda jedan njegov radni dan te kako svoju glavnu prostoriju, kuhinju uspijeva održati tako čistom i organiziranom. Već s vrata nisam odoljela pa ga odmah pitam što kuhamo i što jedemo. Mile s osmijehom otkriva kako su u pitanju tagliatelle s gljivama. Mljac, pomislim odmah.

Aleksandar Selak

I dok se on polako baca na pripremu našeg ručka, namirnica i posuđa potrebnog za kuhanje, pitam ga koliko je zapravo jednom gastro blogeru potrebno posuđa, ali i ulaganja u scenografiju koja stalno mora biti raznovrsna i efektna. “Svakako više nego u običnom kućanstvu, a osim toga bitno je i da je ono različito, pa na kraju to izgleda da imaš od svega sve, ali i da nemaš dva ista tanjura. Dosta je važno i pratiti trendove. U početcima smo većinom nabavljali suđe na buvljacima, dok je zadnjih godina veliki trend keramika, i mislim da svaki bloger ima keramičara čiji su mu tanjuri san i tiha patnja. Osim toga tu je i sve ostalo što čini set: od podloga, etažera, pribora, krpa, raznih zdjelica itd. zbilja se toga nakupi s vremenom” otkriva Mile i dodaje u šali kako se u svemu tome u protuvrijednosti krije jedan solidan rabljeni auto.

Organizacija u kuhinji i koliko mu je bitna

S obzirom na to da Mile u kuhinji provodi jako puno vremena, logično je bilo doznati koliko drži do organizacije i što mu je u njoj kao prostoriji bitno. Ističe odmah kako mu je ona jako važna jer je onda daleko lakše pratiti procese i imati slijed. Dodaje i kako je kuhanje u tom formatu lakše, jednostavnije i brže. “Jako su mi bitni organizacija i red, to olakšava cijeli proces. U dobroj kuhinji, bez obzira kolika ona bila, stvari trebaju imati svoje mjesto i biti nadohvat ruke. Traženje stvari dok kuhaš oduzima i energiju i vrijeme, te naravno povećava mogućnost da nešto izgori ili iskipi, i k tome stvori još veći nered. Zato uvijek u priči s ljudima naglašavam koliko je važno čitati recepte i pratiti korake, time postižemo smislenost i red, a onda i čistoću koja nam je osim vizualno važna i za sanitarnu ispravnost” poručuje Mile koji za sebe kaže da je čistunac, ali ne baš čista petica.

Novi pomagač koji znatno ubrzava proces čišćenja

Aleksandar Selak

Govori kako pak jako pazi i na stvari, alate i red, a u posljednje vrijeme veliki dio posla za njega odradi i novi pomagač koji je recentno nabavio, a u pitanju je Dyson V15 Detect Absolute usisivač. I taman kad ga je spomenuo, Miletu se dogodila jedna mala nezgoda s prosipanjem brašna po podu koju je odmah vrlo spretno i brzopotezno sanirao sa svojim saveznikom, koji je isto čistunac, baš kao i on. Brašno prosuto po podu, kako ga ne bi raznosio dalje, s praktičnim Dysonom je usisao, a situacija je začuđujuće izgledala kao da se nikakva nezgoda nije ni dogodila. Mile ga hvali i kaže kako mu vrlo efikasno pomaže u ovakvim neočekivanim scenarijama jer je bežičan, lagan, zauzima malo prostora, ali i vizualno je atraktivan radi čega ga uglavnom drži u kuhinji.

Moćan, učinkovit i dizajnom atraktivan

Aleksandar Selak

“Mislim kako su to karakteristike svakog dobrog pomoćnika. Osim toga, apsolutno obožavam laser funkciju na vakuumskoj četki jer mi pomaže detektirati sve nevidljive čestice, a pogotovo se pokazala korisna kod puno brašnjenja. Svi nastavci i lako manevriranje u svim smjerovima dolaze do svih kuteva. Ipak je najfascinantniji njegov LCD ekran koji za vrijeme usisavanja pomoću senzora očitava količinu čestica koja se pokupi dok čistim pa tako imam stvarni dokaz čistoće” poručuje oduševljeno moj sugovornik i neometano dalje nastavlja pripremati jelo dok meni već pomalo, ali dosta zvučno glad kuca na vrata. Kako mi je jasno da ću se morati malo strpjeti, a i došla sam ipak u goste pa sam pristojna, pitam Mileta da mi otkrije i kako izgleda njegov jedan radni dan u kuhinji s obzirom na to da paralelno radi na jako puno gastro projekata.

A kako izgleda jedan radni dan u kuhinji?

Aleksandar Selak

“Nema pravila, malo koji dan mi je isti, pogotovo jer sam vezan uz više sfera ovoga posla. Obično sve krene idejom koja je došla od namirnice ili od želje za nekim jelom, onda provjera namirnica i nabavka pa slijed kuhanje, snimanje, sjedanje za laptop što uključuje obrađivanje fotografija, pisanje teksta, recepta. Kada radim na nekom projektu kao food stilist tada znam i cijeli dan potrošiti na nabavu namirnica ili rekvizita. Zna se dogoditi da zimi pola dana tražim dinju, lubenice, jagode, tulipane. Za jedno snimanje sam cijela dva dana pekao kekse. Ponekad mi bude tako mrsko prati suđe, pogotovo kada moram skidati s lonca ili tanjura čokoladu, karamelu ili ribati masnoću iz pleha, a nekada mi npr. to bude super baš trenutak kad se nakon svega isključim. No, jako se naljutim kad mi nešto iskipi, obično ne prekidam kuhanje pa onda znam da iza slijedi ribanje” otkriva mi ovaj svestrani individualac koji je obrazovanjem zapravo fizioterapeut i radni terapeut, dok ga je strast i ljubav prema pripremi hrani ipak unatoč tome odvela u smjeru gastronomije, bloga i food stilista u čemu je, malo je reći, danas iznimno uspješan.

Nakon kuhanja kuhinja ostaje uredna i čista

Aleksandar Selak

Kako se bližio kraj njegovom kuhanju i serviranju jela, odlučila sam mu ipak malo priskočiti pa sam i sama uzela Dyson u ruke te pokupila sve mrvice od pripreme i kuhanja. Bome, kako sam to odradila s takvom lakoćom bez ikakvih tragova i sebi samo poželjela jednog takvog high tech učinkovitog pomagača. Za kraj sam Mileta još imala potrebu pitati koliko pazi na nered ili red kod kuhanja i prosipanje namirnica s obzirom na to da je cijelo vrijeme imao potrebu ukloniti neke sitnice i raščistiti plohe kako bi mu poslije bilo lakše u čišćenju i pospremanju. “Ponekad me ponese pa samo idem, prosipam i ne marim, ali moram priznati da ipak većinom pazim, kao sada. Stalno sam s krpom i kuhinjskim ručnicima, a sada je tu nerijetko i moj novi Dyson V15 Detect Absolute usisivač od kojeg se ne mogu odvojiti. Volim organizaciju i red, mislim da je to posebno očito kod stvari koje imaju dužu pripremu jer u međuvremenu sređujem suđe i pazim na sve. Primjerice, noževe neću ostaviti u sudoperu i samo tako pustiti, obično ih odmah perem i brišem kao i npr. nastavke za mikser i ribeže. Ali, opet nisam tip koji će nakon svakog koraka sve pokupiti i brisati koji će ako mu ispadne nešto na pod odmah to kupiti, ali nakon kuhanja kuhinja ostaje uredna i čista. Kad radim s brašnom i nešto mijesim i valjam onda to na prvu izgleda neuredno, ali čim se napravi ide pospremanje” poručuje Mile i dodaje samo još jedno, dobar tek, dok se ja hipnotizirano i oduševljeno bacam na svoj prvi zalogaj. I da, ako ste pomislili da ćemo vas zakinuti za ovaj ukusni recept, to nije opcija, donosimo vam ga u nastavku.

Kao bonus, donosimo i recept

 

TAGLIATELLE S GLJIVAMA

za tjesteninu:
400 g glatkog brašna
4 jaja
dva prstohvata soli

priprema:
Brašno stavite na radnu podlogu, napravite rupu u sredini i u nju stavite jaja. Dodajte sol. Vilicom lagano miješajte jaja i dodajte im brašno s unutarnjeg ruba rupe. Cijelo vrijeme miješajte i uzimajte brašno s ruba, pazite da vam jaja ne iscure. Kada ste dodali dovoljno brašna i smjesa je kompaktnija, počnite mijesiti rukama. U početku će tijesto biti kruto, samo mijesite i kupite višak brašna s radne podloge. Kada ste pokupili svo brašno i umijesili tijesto, oblikujte ga u kuglu. Tijesto prekrijte prozirnom folijom i stavite u hladnjak na pola sata.

Dobro pobrašnite radnu podlogu, pa izvadite tijesto iz hladnjaka i podijelite ga na šest komada. Svaki komad pobrašnite, prozirnom folijom prekrijte komade koje ne koristite. Komad tijesta pritisnite rukama pa ga provucite kroz stroj namješten na broj jedan (najširi razmak), provucite tijesto dva puta kroz jedan broj. Zatim stroj namjestite na broj dva pa provucite tijesto dva puta. Ovo ponavljate sve dok ne dođete do zadnjeg broja, broja devet. Razvaljani komad pobrašnite i zarolajte ga od vrha i od dna. Rolajte rubove sve dok se ne spoje na sredini. Oštrim nožem kidajte komade širine po vašem izboru. Nožem ili prstom provucite ispod sredine (tamo gdje se spajaju rubovi) pa podignite tjesteninu i lagano protresite. Rezance složite u hrpicu radeći krug u oblik kazaljke na satu. Skuhajte ih u puno ključale slane vode, kuhajte kratko oko tri minute – provjerite.

za umak:
komad maslaca
1 poriluk
500 g mix gljiva po izboru (šampinjoni, bukovače, shiitake, vrganji)
100 ml bijelog vina
2 češnja češnjaka
100 g mascarpone sira
300 g kiselog vrhnja
tekućina u kojoj se kuhala tjestenina
timijan
sol, papar
po želji čili
parmezan

priprema:
U plićoj širokoj tavi na dvije žlice maslaca prodinstajte na polumjesece narezan poriluk. Kad omekša dodajte mu i na listiće narezane gljive. Pazite da ne pretrpate tavu kako gljive ne bi pustile vodu. Želimo ih lagano zapeći, karamelizirati. Po potrebi dodajte još maslaca. Kad se zazlate dodajte nasjeckani češnjak. U međuvremenu u zdjeli razradite mascarpone i kiselo vrhnje. Kada su gljive skoro gotove, podlijte ih vinom, pustite da alkohol ispari, pa dodajte usitnjene začinske trave po izboru, sol i papar, te čili ako ga koristite. Dodajte mješavinu mascarponea i kiselog vrhnja pa sve dobro izmiješajte i pustite da prokrčka. Dodajte kuhanu tjesteninu i dobro promiješajte. Ako vam se čini pregusto, dodajte malo tekućine u kojoj se kuhala tjestenina pa brzo servirajte uz parmezan i po želji malo maslinovog ulja.

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Sadržaj nastao u suradnji s Dysonom