Nekad je nužno odabrati stranu
VODIČ

Deset kulturnih događanja za svačiji ukus koje možete posjetiti ovog tjedna

Sa sve manjim brojem zaraženih i približavanjem ljeta, sve je više događanja u gradu i okolici

FOTO: Vox Feminae/Denis Butorac/Međunarodni dan muzeja

Saznajte što se vas sve čeka ovih dana u gradu

S popravljanjem epidemiološke situacije u grad se održava sve više kulturnih i zabavnih sadržaja, od izložbi, kazališnih predstava, filmova pa sve do koncerata. Gdje se i kada što održava saznajte u našem malom vodiču.

Denis Butorac „15 do 9”

Gdje: Galerija Galženica (Trg Stjepana Radića 4, Velika Gorica)
Kada: 21. svibnja – 2. srpnja
Cijena ulaznice: ulaz slobodan

Naslov izložbe Denisa Butorca 15 do 19 upućuje na vremensko razdoblje od 2015. do 2019. godine, unutar kojeg su nastajale izložene serije fotografija koje odgovaraju vremenu koje je kao student fotografije proveo na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.

Lucija Žuti „SADiti je BITNO”

Gdje: Trg žrtava fašizma
Kada: 19. – 22. svibnja
Cijena ulaznice: ulaz slobodan

Umjetnička instalacija Lucije Žuti biti će postavljena u okviru programa proslave 100. godišnjice rođenja Josepha Beuysa, jednog od najutjecajnijih i najkontroverznijih umjetnika 20. stoljeća. Ova instalacija nastaje u produkciji udruge Domino, a u sklopu projekta Vizualna konstrukcija političkog: 100 Beuysa koji su zajednički osmislili Goethe-institut Kroatien i Subversive Festival. Predstavljanje instalacije za zainteresiranu javnost i medije održat će se u srijedu, 19. svibnja u 12 sati uz prisustvo autorice i organizatora projekta.

AntiValentinovo 2021.

Gdje: krov garaže Tuškanac
Kada: 21. – 22. svibnja
Cijena ulaznice: jednodnevna ulaznica 100 kuna, festivalska 170 kuna

U petak 21. svibnja, na krov garaže Tuškanac prvi se penju ambasadori pozitivnih vibracija, reggae roots bend Brain Holidays, nakon kojih stage preuzima Psihomodo pop. U subotu navečer prva se na pozornicu penje rokenrol petorka Donkey Hot, a nakon njih riječki bend Let 3.

XIV. Gumbekovi dani

Gdje: Histrionski dom
Kada: 14. – 29. svibnja
Cijena ulaznice: za prvu predstavu cijena ulaznice za odrasle je 70 kuna, a za studente i umirovljenike 50 kuna. Za drugu predstavu cijena ulaznice za odrasle je 80 kuna, a za studente i umirovljenike 60 kuna

Osijek Cabaret koji možete pogledati 19. svibnja scenski je kolaž poznatih napjeva i popularnih arija iz mjuzikla Cabaret. Druga predstava koja vas čeka 20. svibnja, Arsenov feral još je jedan glazbeno scenski format kabarea posvećen hrvatskim autorima. Cijeli program XIV. Gumbekovih dana nalazi se ovdje.

15. Vox Feminae Festival

Gdje: na više lokacija (kino Tuškanac, Gundulićeva 12, Booksa u parku, Ozaljska 16)
Kada: 7. svibnja – 17. lipnja
Cijena ulaznice: ulaz slobodan

Na 15. po redu Vox Feminae Festivalu imate prilike proslaviti stvaralaštvo žena uz umjetnice, kreativke, teoretičarke, redateljice i glazbenice. Neki od dokumentaraca koje ovih dana možete pogledati u kinu Tuškanac su Morgana, Mother-Child, That Which Does Not Kill i dr. Cijeli program pogledajte ovdje.

Lisinski Atrium – otvoreni Lisinski

Gdje: u prolazu između Hrvatske matice iseljenika i Dvorane Lisinski
Kada: 21. svibnja – 13. lipnja
Cijena ulaznice: od 80 do 150 kuna

https://www.instagram.com/p/CO-iS7fr8dc/

Oštećeni Lisinski svoju je pozornicu odlučio zamijeniti onom pod otvorenim nebom. Na njoj će se od 21. svibnja pa sve do sredine lipnja izmjenjivati brojni glazbenici među kojima su Zdenka Kovačićek, Jacgues Houdek, Lana Kos, Mia Domšić, Marko Tolja. Tko će još i kada sve nastupati saznajte ovdje.

Međunarodni dan muzeja

Gdje: Muzej za umjetnost i obrt, Klovićevi dvori, Muzej suvremene umjetnosti i dr.
Kada: 18. – 19. svibnja
Cijena ulaznice: slobodan ulaz

Etnografski muzej u Zagrebu u suradnji s Gradom Zagrebom, Muzejom za umjetnost i obrt, ICOM HR i Muzejskim dokumentacijskim centrom 18. i 19. svibnja organizira konferenciju „Muzejske čuvaonice – od brige o zbirkama do politike sabiranja”. U Klovićevim dvorima možete besplatno pogledati izložbu: Anton Vrlić: Preobrazbe & Umjetnost slavonskog plemstva – vrhunska djela europske baštine. Nacionalni muzej moderne umjetnosti poziva na besplatan razgled njegovog novog postava, a Muzej za umjetnost i obrt na izložbu „Rafael – na ishodištu mita”. U MSU besplatno možete pogledati izložbu „Zagreb Većeslava Holjevca od 1952. do 1963.: Urbanistička vizija i arhitektonski dosezi”, Performans Elene Štrok „One Rakia for the Dead” te Interakcije: Podcast „Tobogan” uživo.

Koncert Orkestra i solista LADA „Sako leto ima nekaj novog”

Gdje: Muzej za umjetnost i obrt
Kada: 20. svibnja u 20 sati
Cijena ulaznice: 100 kuna

Kroz jednosatni program, Ladovi solisti i glazbenici prikazat će glazbenu baštinu Moslavine, Posavine, zagrebačkog Prigorja, Slavonije, Baranje, Bačke, Podravine, Međimurja i Dalmacije. Glazbene obrade potpisuju Božo Potočnik, Marijan Makar, Emil Cossetto, Duško Topić, Alan Kanski, Stjepan Večković i Zlatko Potočnik.

Stanko Abadžić “Aktovi”

Gdje: Lauba (prilaz baruna Filipovića 23a)
Kada: 21. – 31. svibnja
Cijena ulaznice: odrasli 25 kuna, umirovljenici 15 kuna, đaci i studenti 10 kuna

Žena kao središnja tema njegovih radova, uhvaćena je fotoaparatom u svakodnevnim situacijama. Abadžić ne traži inspiraciju u profesionalnim modelima, već u običnoj, putenoj ženi. Igrom svjetla i sjene te ekspresijom tijela kao umjetničkog medija, Stanko Abadžić osnažuje i destigmatizira ženski lik. Pažljivim odabirom kompozicije i kadra, prirodnim osvjetljenjem te intimnom atmosferom razotkriva nam skriveni svijet ljepšeg spola.

Ivana Mrčela “It’s time to set them free”

Gdje: Studenski centar u Kiosku
Kada: 5. – 29. svibnja
Cijena ulaznice: ulaz slobodan

Prvotna asocijacija na zečeve vuče svoje korijene iz pretkršćanske tradicije, a vezana je uz obilje i plodnost, no njihova je egzistencija u stvarnom svijetu izvan prirodnog okruženja često ugrožena i svedena na testne subjekte u svrhu istraživanja proizvoda biokemijske i kozmetičke industrije. Svake godine se na tisućama malih sisavaca provode eksperimenti, a zečevi su među životinjama koje se najviše koriste u tu svrhu iz praktičnih razloga: mali su i pitomi, lako je njima rukovati, relativno su jeftini za održavanje te se brzo razmnožavaju stvarajući tako nove ispitanike.