Savjeti

Dermatolog: More godi dječjoj koži, no ima stvari na koje treba paziti. Čitajte i osvojite darove

Ovo su najvažniji savjeti za njegu krhke dječje kože dermatologa i višestrukog tate dr. Domagoja Ćužića

FOTO: Unsplash

Ovo su najvažniji savjeti za njegu krhke dječje kože dermatologa i višestrukog tate dr. Domagoja Ćužića

Često sanjamo o mekoj koži poput bebine i pritom ne razmišljamo koliko je nježnu kožu mališana izazovno njegovati. Iako svako godišnje doba ima svojih zakonitosti, imajući na umu utjecaj sunčevih zraka ljeti smo posebno oprezni. Nema sumnje da su i odraslima i djeci sunčeve UV zrake neophodne. One sintetiziraju vitamin D koji pospješuje apsorpciju kalcija važnog za izgradnju jakih i zdravih kostiju što je osobito važno u dječjoj dobi.

No, budući da je dječja koža pet puta tanja od kože odraslih i da njezin zaštitni pigmentni sustav nije potpuno razvijen, iznimno je osjetljiva na štetno djelovanje sunca. A ako je od rođenja sklona neugodnim promjenama, pravilna njega roditeljima postaje istinskim izazovom.

I dok jedni godišnji odmor vežu uz bezbrižno brčkanje u plićaku, drugi pri pakiranju umjesto o morskim radostima razmišljaju hoće li pronaći plažu s dubokim hladom i provjeravaju popis kozmetičkih proizvoda.

Srećom, simptomi atopije ljeti su puno blaži

Upravo je dobra priprema ključ sigurnosti i opuštenosti. Zato smo savjete potražili kod dermatovenerologa i višestrukog tate dr. Domagoja Ćužića iz KBC-a Rijeka koji ima dva dječaka, Duju i Lovru, a odnedavno se njihovoj obitelji pridružila i malena Marijeta.

Odgovorio nam je na najčešće nedoumice s kojima se susreću mladi roditelji i dao najbolje preporuke o njezi dječje kože ljeti (ne brinite, imamo par savjeta i za velike). S obzirom na to da se djeca, a osobito dojenčad više znoje jer brže gube velike količine tekućine zato što je u toj dobi koža dvostruko propusnija za vodu, tuširanje će im biti pravo osvježenje. No, tu treba paziti i njegu prilagoditi stanju kože. Osobito treba biti pažljiv ako je riječ o atopiji. Sretna je okolnost što su simptomi atopije izraženiji zimi, a ljeti puno blaži te se u velikom postotku u potpunosti povlače.

Kada govorimo o količini tuširanja, dermatolog kaže kako nema nekog ograničenja. Zimi je, dodaje, izraženije pogoršanje atopijskog dermatitisa pa je poželjno 3-4 puta tjedno koristiti uljne kupke uz svakodnevnu primjenu emolijensa za njegu. Emolijensi su potrebniji u ljetnim mjesecima kad se češće kupamo, tuširamo, jer se pritom koža dodatno isušuje.

Unsplash

Tuširanje ne više od 10 minuta

“Bez obzira na to je li riječ o bebinoj ili odrasloj koži sklonoj atopiji, preporuke su uvijek iste. Kupanje i tuširanje ne trebaju trajati duže od 10-ak minuta, a voda ne smije biti pretopla jer se pritom koža dodatno isušuje. Kod izraženijih ekcema poželjno je pripaziti na odabir proizvoda. Idealne su uljne kupke koje će dodatno vlažiti kožu, a nakon tuširanja preporučuje se primijeniti proizvode bogate lipidima koji će je dodatno hidratizirati”, kaže dermatolog.

Kod malih beba koje nose pelene, crvenilo i iritacije u pelenskoj regiji skoro su pa normalna pojava. “Tome možete doskočiti češćim mijenjanjem pelena uz adekvatnu njegu kremama koje pomažu u prevenciji i njezi pelenskog osipa. U slučaju pogoršanja i izraženijeg crvenila potrebno je konzultirati dermatologa. Obično se primjenjuju kreme na bazi kortikosteroida i antibiotika uz kombinaciju s antimikoticima kako bi se smanjila upala i tako liječile bakterijske i gljivične infekcije koje su poprilično česte u pelenskoj regiji u kojoj je prisutna velika vlažnost, osobito u ljetnim mjesecima”, ističe dr. Ćužić.

More godi atopijskoj koži

Pri odlasku na plažu ili u šetnju u obližnji park, bez obzira na opetovane savjete nije na odmet ponoviti kako je kožu, osobito onu dječju, potrebno zaštititi kremama sa zaštitnim faktorom. Preporuke su da djeca do tri godine ne bi smjela na sunce, a pri odabiru proizvoda za zaštitu treba biti posebno oprezan. “Dok je većini djece potreban zaštitni faktor 50 plus, kod kože sklone atopiji preporučuje se primjena medicinskih krema za zaštitu od sunca namijenjenih takvoj koži”, savjetuje dermatolog.

I dok je većina roditelja u nedoumici te ne zna hoće li morska voda pogoršati stanje kože njihovih mališana, dr. Ćužić umiruje: “Kupanje u moru se preporučuje, jer kombinacija mora i sunca povoljno djeluje u liječenju atopijskog dermatitisa. U malom postotku kod atopičara dolazi do pogoršanja. Zato kožu treba adekvatno pripremiti prije ulaska u more s emolijentnim kremama bogatih lipidima koje će stvoriti zaštitnu barijeru u kontaktu s morskom vodom.”

Bazenska voda je pak sasvim druga stvar. “Kupanje u bazenima trebalo bi izbjegavati zbog upotrebe velikih količina klora. Međutim, ako se netko bavi sportovima u bazenima tada kožu prije treba adekvatno zaštiti emolijentnim kremama”, napominje dr. Ćužić.

Unsplash

Što kad grizu komarci?

Sunce i bazenska voda nisu jedina prijetnja osjetljivoj dječjoj koži. Ona može snažno reagirati na ubode komaraca i kod djece stvoriti poriv za češanjem koji pak može završiti ranicama i infekcijama. No, i za to ima lijeka.

“Kod uboda komaraca i kod beba, djece pa i odraslih najbolje pomaže hladni oblog uz kortikosteroidne kreme u kombinaciji s antibiotikom (betametazon + gentamicin) koji će smanjiti upalu i svrbež. Iako se pritom uvijek savjetuje da se ne smijemo češati, to je kod djece teže izvedivo. No, kako bismo spriječili češanje kod beba i djece potrebno je zaštititi ubodno mjesto nakon preporučene terapije tako da se lagano previje pa djeca neće moći napraviti ranice”, savjetuje za kraj.

Opišite svoju omiljenu ljetnu aktivnost s djecom i osvojite nagrade

La Roche-Posay vas želi pripremiti za ljetovanje s vašim najmlađima. U formi ispod teksta opišite svoju omiljenu ljetnu aktivnost s djecom i zašto vam je ona omiljena. Pet najkreativnijih dobivaju poklon paket u vrijednosti od 400 kn, koji sadrži Lipikar Baume AP+M balzam za njegu suhe i kože sklone AD, Lipikar AP+ Syndet za pranje tijela, Anthelios Dermo-pediatrics mljeko za zaštitu dječje kože od sunca SPF50. Broj prijava je neograničen, a nagradni natječaj traje 10 dana od objave članka.

Ako i vaši najmlađi imaju problem s atopijskim dermatitisom i uvijek ste u potrazi za dodatnim savjetima, na platformi ‘Tate za tate’ možete pogledati galeriju savjeta koje su tate podijelili s drugim tatama, ali i mamama – želimo vam dobru zabavu!

Nagradni natječaj je završio. Dobitnici su: Edina Bajrić, Stela Brcković, Marina Jurlina, Anđela Ugrin, Mario Violić


Sadržaj nastao u suradnji s La Roche-Posay