Nekad je nužno odabrati stranu
UMJETNOST

Denis Butorac izložio je svoje genijalne fotke u Beču, kao jedini Hrvat na međunarodnoj izložbi

FOTO: privatni album

Denis nam je otkrio kako je prošla izložba u Beču i što se krije iza radova koje je ondje izložio

Denis je mladi umjetnik koji svakom svojom novom serijom fotografija propitkuje sebe, ali i svoje odnose s bližnjima i društvom u kojem se nalazi – iznenadi zrelošću i predivnom vizualnom interpretacijom nekad ne tako lijepih događaja i činova. Tako nas je nedavno počastio svojom serijom fotografija Homesick u kojoj se bavi kompleksnom temom ‘svinjokolje’ u rodnoj Slavoniji koja mu je bila nametnuta od djetinjstva, ali u kojoj nikad nije želio sudjelovati. Poricanje emocija i ubijanje životinja u njegovoj rodnoj sredini mnogi karakteriziraju kao dokaz muškosti, dok je Denisu cijeli taj čin poslužio kao temelj za razvijanje umjetničke teme koju obrađuje na vizualno izuzetan i zanimljiv način.

Upravo je Denis kao jedini hrvatski umjetnik pozvan da svoj rad Homesick izloži na međunarodnoj izložbi u Fotogalerie Wien koja se nalazi u samom centru Beča, a ostaje otvorena do 5. listopada ove godine. Čule smo se s Denisom koji je s nama podijelio svoje impresije s otvorenja izložbe, ali iz prve ruke otkrio kako je izgledala cijela organizacija izložbe te kako se razlikuje s obzirom na Hrvatsku.

Poziv iz vedra neba

“Rad Homesick je umjetnički rad od osam fotografija koji sam razvijao na prvoj godini diplomskog studija fotografije pri Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, a prvi put sam ga izlagao u rujnu 2018. na prvoj samostalnoj izložbi u sklopu festivala Organ Vida. Od tada je prošla godina dana unutar koje su se dogodile mnoge lijepe suradnje, izlaganja i nagrade. Svakako, izdvojio bih posljednju u nizu izložbi čije je otvorenje bilo prije nekoliko dana u Beču”, govori Denis.

Iznenadio ga je poziv kustosice iz Fotogalerie Wien da ondje izloži svoj rad Homesick, pogotovo jer prije nije imao nikakvog kontakta s bečkom galerističkom scenom pa mu je ovo došlo kao grom iz vedra neba. “Do sada nikad nisam primio otvoreni poziv za izlaganje, nego bih se uglavnom sam javljao na natječaje za koje mi se činilo da tematski odgovaraju mom radu. Posebno mi je drago što sam ustvari jedini iz Hrvatske od osam umjetnika iz svijeta koji izlažu svoje viđenje rituala na ovoj izložbi. Naime, galerija funkcionira na način da svake sezone odrede temu ciklusa od nekoliko izložbi. U sezoni 2019-/2020, generalni naslov svih izložbi koje će se dogoditi je Rituali, dok je prvoj podnaslov Korelacije, drugoj Ceremonije itd.”

Michael Michlmayr

Novo iskustvo

Denis kao mladi umjetnik koji će tek za par mjeseci završiti diplomski studij fotografije, nema prevelikog iskustva u izlaganju u galerijama van države pa mu je cijelo ovo iskustvo bilo prilično novo i uzbudljivo, a s nama je podijelio svoje doživljaje.

“Primijetio sam da je cijeli kolektiv koji vodi kulturni centar WUK (u sklopu kojeg i je galerija), iznimno ljubazan. Prije same izložbe, često smo komunicirali putem maila, gotovo pa na dnevnoj bazi. Odmah su mi naglasili da bi jako voljeli da dođem na otvorenje te su mi osigurali putne troškove kako bi time olakšali moj dolazak. Ponudili su mi da sam izaberem čime bih volio doći. Naime, ne postoji ograničen budžet za prijevoz pa im je ustvari bilo svejedno hoću li doći autobusom ili avionom. Svakom umjetniku su platili dvije noći u hotelu koji se nalazi nedaleko od galerije, onaj u kojem sam ja odsjeo nalazi se čak u istoj ulici. Otvoreno sam pitao možemo li povesti i pratnju, što povećava trošak smještaja, ali su i to bez problema prihvatili”, kaže nam Denis koji priznaje kako je iznenađen kako glatko te neke stvari logističke prirode funkcioniraju vani i dodaje: “Moja dužnost je bila pripremiti rad za izlaganje dovoljno ranije kako bi se dogovorio transport. Imao sam priliku osobno ga otpremiti pa su mi refundirali troškove puta Zagreb – Beč i natrag.”

privatni album

Jako smo sretne što nas je Denis predbilježio za tiskanu knjižicu s osnovim informacijama o izložbi, autorima te predstavljenim radovima koja će nam biti poslana. Budući da su ga organizatori tražili 30 internacionalnih adresa na koje bi se knjižica poslala, ali pripremaju i tiskani katalog koji će izaći nakon što završi i četvrti u nizu iz ciklusa izložbi, u kojem je puno više detaljnijih informacija. Dokaz je to koliko se ulaže u popularizaciju umjetnosti i širenje publike koja prati kulturne događaje.

Večer otvorenja i prva prodana fotografija

“Samo otvorenje je bilo prilično posjećeno, čak ni kiša koja je počela padati netom prije nije omela zaljubljenike u fotografiju da nazoče istoj. Kustosica izložbe Petra Noll-Hammerstiel je predstavila temu i rekla ponešto o svakom izloženom radu. Ako kao ja ne govorite njemački, možete samo stajati i smješkati se dok razumijete da se govori o vama, ali ne i sami sadržaj. Svi izloženi radovi su posjetiteljima ponuđeni na prodaju, a cijena svakog rada ovisi isključivo o samom umjetniku i definirana je unaprijed. Od svake prodane fotografije, kolektivu ide 30 posto od dogovorene cijene. Primijetio sam da su cijene drugih umjetnika puno veće u odnosu na moju i to me nagnalo da ozbiljno razmislim o vrednovanju umjetnosti u Hrvatskoj, ali i o osobnoj skromnosti. Imao sam sreće pa sam već na otvorenju upoznao gospodina koji je odlučio kupiti jednu moju fotografiju, a udijelio sam i svoj prvi autogram što mi je bilo prilično smiješno i simpatično.”

No Denis ne bi bio Denis, govorim to jer ga poznajem već koju godinicu, da se ne dogodi neka nenadana situacija: “S obzirom na to da sam u hotel sasvim slučajno došao dan nakon što je zapravo rezerviran, Beč sam morao napustiti već sutradan pa od samog grada i ostalih izložbi koje sam planirao posjetiti, nisam vidio ništa.”

privatni album

Predstavljanje novog projekta

Uvijek simpatičan i neposredan Denis za kraj nam je odlučio otkriti i neke od svojih budućih planova u svom kreativnom stvaralaštvu. “Kao nekakvu kulminaciju svih dosadašnjih radova, 05. studenog ove godine predstavit ću svoj novi rad Poslanica, za koji sam prošle godine dobio nagradu Marina Viculin kao potporu za razvoj istog, a ujedno će biti i moj diplomski rad pri Akademiji dramske umjetnosti. U radu se bavim propitivanjem identiteta i drugosti te nastojim (ponovno) uspostaviti odnos s obitelji, prvenstveno s ocem čija nametnuta očekivanja od mene kao najstarijeg i muškog djeteta, nikada nisam ispunjavao.” Izložba se otvara u Galeriji f8 i bit će otvorena sve do 23. studenog.

privatni album