PUTOPIS

Čari Sjevernog Cipra su u pristupačnim ljudima, luksuznim lokacijama i netaknutoj prirodi

FOTO: Paula Petrinec

Paula Petrinec donosi nam putopis iz Sjevernog Cipra u koji se uputila sama

Iako, prema posljednjim podacima iz 2014. godine, na području Sjevernog Cipra živi 313.626 stanovnika, Sjeverni Cipar još uvijek nije postojeća država u očima svijeta. 1983. godine kada je proglašena neovisnost, usvojeno je i puno ime – Turska Republika Sjeverni Cipar, a kao država priznata je jedino od strane Turske. Uputila sam se tamo sama, 15. lipnja 2019. u sklopu FIJET akademije mladih novinara.

Pripreme za putovanje

Činjenica da prvi put putujem sama nije me obeshrabrila, iako mi nije bilo apsolutno svejedno. Znala sam da ću jedino putovanje do destinacije morati obaviti sama, a da ću tamo upoznati ostale sudionike akademije i nadalje ići s njima. Mjesec dana prije putovanja krenula sam na lov na jeftine aviokarte, što nije bio lak zadatak s obzirom na to da je vrlo teško doći do Sjevernog Cipra putem kopna ili mora, stoga zrakoplov ostaje kao idealna solucija. Praktičnost je ipak prevagnula, pa je izbor pao na polazak iz Zagreba s Turkish Airlines, preko Istanbula do Nicosie – glavnog grada Cipra, a cijena karte bila je 2.825 kuna.

Nisam provodila nikakva prevelika istraživanja o zemlji jer sam željela biti u potpunosti iznenađena, stoga sam samo istražila osnovne informacije poput cijena, plaćanja i valute. Ponijela sam sa sobom turske lire u gotovini i na prepaid debitnoj kartici. Nisam previše istraživala o hrani, već sam automatski ponijela probiotik u kapsulama kako mi organizam ne bi reagirao na drugačiju vrstu hrane. Ono što se također našlo u mom koferu jest marama koja bi poslužila kao hidžab u slučaju posjete džamijama.

Početak avanture u Kyreniji

Za Sjeverni Cipar potrebna je važeća putovnica, a viza nije potrebna. Samo putovanje prošlo je bez problema, a Turkish Airlines nudi istinski bogate obroke. Na zračnoj luci u Istanbulu, ukoliko duže čekate, čak vam i ponude besplatan zalogaj. Poslijepodne sam stigla u zračnu luku Ercan, transferom stigla do Kyrenije i tada počinje avantura. Možda sam trebala ipak malo bolje istražiti s obzirom na to da sam stigla u stan s 18 posto baterije i nemogućnosti punjenja mobitela radi trofaznih utičnica. Postavila sam mobitel na power saving mode kako bih ujutro mogla pronaći neku trgovinu gdje mogu kupiti adekvatan adapter. Naravno da to baš i nije upalilo, pa sam se probudila s četiri posto baterije.

Iako je bila nedjelja i iako mi je mobitel skoro pa ugašen, uputila sam se u grad u nadi da ću pronaći adapter. Stala sam u jednoj voćarni kako bih upitala za smjer, a tamo su mi poklonili svoj adapter i nisu htjeli ni čuti za novce. To je bio moj prvi susret s dobrotom stanovništva Cipra, a pozitivno iskustvo nastavilo se svih devet dana putovanja.

Cipar kao otok dijeli se na dva dijela, grčki, južni dio te turski, sjeverni dio, pa svi gradovi i mjesta imaju dvojna imena. Grčki Kyrenia, turski Girne, je grad u kojem su svi sudionici akademije provodili najviše vremena budući da smo u njemu bili i smješteni. Kyrenia je grad za kojeg mi je bilo potrebno više vremena da ga shvatim i prihvatim, zato što je bio moj dom idućih devet dana, a bio je nešto potpuno drugačije od onog na što sam navikla.

Luksuzne lokacije i bogat noćni život

Za razliku od hrvatskih obalnih gradova, Kyrenia ne posjeduje gradsku ili javnu plažu koju stanovništvo i turisti mogu slobodno koristiti. Zapravo je izuzetno teško voziti se cestom koja ide paralelno s obalom i vidjeti more. Većina je plaža privatizirana od strane velikih hotelskih kompanija te se ulaz na plažu naplaćuje skupa s korištenjem ležaljki. Tako smo posjetili privatnu plažu Escape Beach gdje smo ulaz po odrasloj osobi platili 25 turskih lira (1 turska lira =1,6 kuna).

Escape plaža je pješčana, kao i većina plaža na Sjevernom Cipru, te bogata dodatnim sadržajem poput ležaljki, gastronomske ponude i vodenog parka. Na tom dijelu Cipra je more plitko, pa smo tako bez ikakvog problema došetali do otoka nasuprot.

Jednu smo se večer odlučili zabaviti, pa smo posjetili noćni klub Coco Bongo u sklopu Cratos Premium Hotela. Ulaz se nije naplaćivao, a cijene pića bile su pristupačne. Uz pića gosti dobivaju i platu narezanog voća te orašaste plodove za grickanje. Cratos Premium je samo jedna od luksuznih lokacija koje možete posjetiti na Cipru. Hotelske industrije ondje izgrađuju vlastite ‘gradove’ s bogatstvom sadržaja gdje goste drže kao kap vode na dlanu. Vjerujem da je tome razlog što se masovni turizam na Cipru nije razvio, pa samim time nije došlo ni do negativnih posljedica u hotelskoj industriji što se tiče kvalitete usluge.

Ukoliko odaberete Cipar kao svoju iduću destinaciju, ne dopustite da vas obeshrabre luksuzni hoteli i plaže pod njihovim vlasništvom – cijene su svejedno pristupačne. Tako bi vas ulaz u Cratos Premium privatnu plažu došao od 50 do 70 turskih lira po odrasloj osobi. Neki od hotela koje smo također posjetili su Merit Royal Hotel & Casino u blizini grada Girne, te The Palm Beach Hotel u gradu Gazimağusa.

Glavne čari su netaknuta priroda i znamenitosti

Sjeverni Cipar je za većinu Europljana jeftina turistička destinacija, što govore i moji računi koje sam sačuvala nakon putovanja: ručak (predjelo, glavno jelo, piće i turski čaj) u luksuznom restoranu Eziç Premier – 47 turskih lira, ledeni čaj u kafićima – šest turskih lira, nargila u Girne Harbour Balıkçı – 35 turskih lira, najam automobila po danu, Grandeur Rent a Car agencija – 140 turskih lira. Cipar je mjesto koje treba istražiti, a to je najlakše ostvariti automobilom. Unajmili smo automobil na pet dana što nam je uvelike olakšalo kretnju otokom, iako se prakticira vožnja lijevom stranom ceste. Unajmljeni automobili imaju zasebne, crvene registracijske table, pa se turisti time lako uočavaju na cesti.

Ono gdje leži cijela čar Sjevernog Cipra jest u netaknutoj prirodi i povijesno-kulturnim znamenitostima. Kristalno čisto more, pješčane plaže, kamenite hridi, jezera, planine, zelene površine, polja agruma – sve na jednom mjestu. Tijekom vožnje kroz otok dovoljno je samo gledati kroz prozor i izgubiti se u toj ljepoti.

Postoji mnoštvo mjesta koje ne biste trebali propustiti pri posjetu Sjevernom Cipru. Među njima ubraja se i grad Gazimağusa (grč. Famagusta), koji je meni u sjećanju kao grad kamenja i cvijeća. Predivna flora obogaćuje povijesne znamenitosti ovoga grada u kojem se odvija radnja Shakespeareovog Othella. Stoga možete posjetiti Othello Castle i gradske zidine te si predočiti radnju ovog poznatog Shakespeareovog djela koje gradu dodaje posebnu čar. Nedaleko od Gazimağuse, u podnožju poluotoka Karpaz nalaze se ostaci grada Salamisa. Salamis je bio glavni grad Cipra još davne 1100. godine prije Krista, a Salamini su preživjeli uzastopna okupljanja Asiraca, Egipćana, Perzijanaca i Rimljana, ali su na kraju podlegli prirodnim silama.

Današnji glavni grad Sjevernog Cipra je Lefkoşa (grč. Nicosia) koji se nakon invazije Turske na Cipar, 1974. godine, podijelio na dva dijela s cijelim otokom. Granica koja dijeli Cipar na grčki i turski dio prolazi kroz sam centar glavnog grada i naziva se još i Green Line. Sam centar Lefkoşe poznat je po mnogim znamenitostima poput džamije Selimiye, gradskog muzeja, ulice Lendra gdje prolazi Green Line te Büyük Han. Büyük Han je građevina visine dva kata koje je svojedobno bila korištena kao gostionica za trgovce i putnike, a neko je vrijeme služila i Britancima kao zatvor. Danas je to centar za umjetnost s galerijama, studijima i radionicama gdje možete kupiti originalne ciparske suvenire i ručne radove, ali i promatrati kako teče njihova izrada.

Grad Girne, u kojem smo bili smješteni, također je bogat kulturnim sadržajem. Bellapais samostan nalazi se pet kilometara od grada na 220 metara nadmorske visine te uz kulturno-povijesni sadržaj nudi i uživanje u predivnom pogledu na grad i obalu Mediteranskog mora. Gradovi Lefke (grč. Lefka) i Güzelyurt (grč. Morphou) također su se našli na našem programu te smo imali priliku uživati u čarima najzelenijeg dijela Cipra gdje se nalaze polja agruma. Jagodama također godi ciparska klima, pa tako izvrsno uspijevaju na tom području. U blizini grada Lefke zaustavili smo se i odradili kratku berbu jagoda.

Turizam na Sjevernom Cipru je zastupljen i jedna je od važnijih grana njihovog gospodarstva, no samim time što je lokacijom odsječen od ostatka Europe ne spada u prve izbore destinacija za ljetovanje kod turista. Možda baš upravo taj podatak govori kako je Sjeverni Cipar još uvijek bogat zaista netaknutim prirodnim ljepotama, znamenitostima koje još nisu podlegle posljedicama masovnog turizma te izuzetno pristupačnim i gostoljubivim stanovništvom kojem bakša, manča ili tip apsolutno ništa ne znači – oni sve za vas rade iz čiste dobrote.