TV serija

Bingeanje serije Explained jedan je od pametnijih načina provođenja vikenda. Evo i zašto

FOTO: Netflix

Stigla nam je i druga sezona hvaljenog Netflixovog dokumentarnog serijala koji nas – doslovno – uči o svemu pomalo

Vikend već sam po sebi predstavlja idealnu izliku za pasivnije provođenje slobodnog vremena, a ako ga stavite u kombinaciju s prvim obilnijim jesenskim padalinama, jasno je da ostanak kod kuće i sati televizijskog programa postaju najprimamljivija opcija. Nikad se u povijesti televizije (i streaming platformi) gledateljima nije nudilo toliko raznolikog, a u isto vrijeme i kvalitetnog sadržaja, i jedan od težih izbora postaje u trenutku odabrati najbolju opciju. I dok su najjednostavniji izbor za većinu uvijek nekako kriminalističke serije, serije koje prate ljubavne intrige nekolicine ljudi ili varijacija na temu kombinacije žanrova, danas vam želimo predložiti nešto drugačiji smjer.

Na Netflix je nedavno stigla i druga sezona izuzetno uspješnog dokumentarnog serijala Explained, i čini nam se da bismo ga u svakom trenutku mogli preporučiti bilo kome tko je u potrazi za dodatnim informacijama o svijetu oko sebe. Studiozno iščitavanje znanstvenih članaka ili praćenje publicističkih noviteta rezervirani su tek za rijetke entuzijaste, dok većina nas traži jednostavniji i brži način upijanja nepoznatih podataka. Sve kraće pažnje gledatelja, ali, paradoksalno, i veće želje za konkretnijim sadržajem kakav se rijetko viđa na društvenim mrežama, svjesni su bili i čelnici produkcijske kuće Vox Media, koji su predstavili kratki edukativni format koji je osvojio milijune gledatelja.

Sve je počelo serijalom na YouTubeu, a u konačnici rezultiralo projektom nastalim u suradnji s Netflixom, sugestivnog naslova – Explained. Dosad je objavljeno 28 epizoda kroz dvije sezone (očekuje se izlazak još dvije epizode do kraja aktualne sezone), koje obrađuju 28 različitih tema, i to kroz vrijeme između 16 i 20 minuta. Odabrane teme doista pokrivaju široki spektar interesa gledatelja, od kriketa, preko monogamije i budućnosti mesne industrije, pa sve do razlike u plaćama između žena i muškaraca, a obrađene su tako da ih doista svatko nakon gledanja može shvatiti.

Svaku epizodu pripovijeda druga osoba (poput modela Karlie Kloss u epizodi “Coding” ili glumca J.K. Simmonsa u epizodi “The Next Pandemic”), a kao komentatori sudjeluju renomirani stručnjaci ili relevantne osobe iz određenog područja (poput Billa Gatesa u epizodi “Billioners”). Video isječci, animacije, grafovi i lako razumljiv jezik ovdje se koriste kao alati za dopiranje do gledatelja, kao i za, što je ključno, zadržavanju njihovog fokusa. A jednom kad se zateknete u situaciji u kojoj auto-play nastavlja s idućim epizodama, a vi se ne možete natjerati da ga zaustavite – unatoč tome što ne gledate nikakve fiktivne likove i njihove intrige – shvatit ćete kako je riječ o pravom televizijskom dragulju čiju ćete svaku sljedeću epizodu i nadalje s nestrpljenjem iščekivati.