DOGAĐAJ

46. Samoborska glazbena jesen donosi devet dana vrhunskog glazbenog užitka

FOTO: Samoborska glazbena jesen

46. Samoborska glazbena jesen ove godine traje od 25. rujna do 3. listopada

Samoborska glazbena jesen festival je koji već 46. godinu zaredom promiče vrhunsku umjetnost

Posebno tijekom posljednjih dvadesetak godina, festival se opsegom te kvalitetom i raznolikošću programa razvio u manifestaciju koja svojim sadržajem predstavlja kulturnu vrijednost od nacionalnoga značaja.

Mia Pečnik

Festival je to u čiju je temeljnu filozofiju utkana ideja tolerancije, otvorenosti i pozitivnoga promišljanja glazbe i umjetnosti. Festival tako u svoj program s radošću prima najrazličitije profile koncerata i projekata, od rane glazbe pa sve do suvremenoga izričaja, od solističkih nastupa pa sve do koncerata simfonijskog orkestra. Ono što je svim tim programima zajedničko jest iznimnost i posebnost sadržaja, visoka razina njegova predstavljanja i interpretacije te istinski entuzijazam u stvaranju umjetnosti i prenošenju njezine poruke.

Javor Bračić

Upravo zbog takvog odnosa prema glazbi i umjetnicima, Samoborska glazbena jesen jedan je vodećih festivala koji se održava u Republici Hrvatskoj, njegov su poseban profil prepoznali iznimni i glasoviti umjetnici iz Hrvatske i inozemstva, koji upravo Samobor odabiru kao mjesto u kojem rado nastupaju i s veseljem mu se vraćaju.

Dodatnu vrijednost festivalu daju i dva projekta usmjerena prema mladim talentima: Skladateljsko natjecanje New Note, jedino stalno i međunarodno skladateljsko natjecanje u Hrvatskoj, koje se u 2021. godini održava deseti put, te Međunarodno natjecanje mladih glazbenika Ferdo Livadić, natjecanje koje je tijekom osamnaest godina postojanja iznjedrilo brojne talente, danas već zvijezde klasične glazbe na međunarodnoj razini, kao što su Petrit Çeku, Aljoša Jurinić, Trio Eusebius, Lucija Stlilinović i drugi.

Thuringer Bach Collegium

Festival vodi posebnu brigu o hrvatskim autorima, kako onima iz glazbene povijesti, tako i suvremenim, živućim autorima. Jedan od značajnijih projekata u tom smislu jest i narudžba novoga djela hrvatskoga skladatelja, koju festival naručuje svake godine za pobjednika natjecanja Ferdo Livadić. Ove godine to je Mirela Ivičević, jedna od najuspješnijih hrvatskih skladateljica koja je napisala djelo za flautu solo, a praizvest će ga prošlogodišnja laureatkinja Livadića, flautistica Lucija Stilinović.

U brojkama to izgleda ovako: 9 dana, 13 koncerata, 44 vrhunska glazbenika. No, ove brojke ne otkrivaju svu raskoš i ljepotu muziciranja koja očekuje zaljubljenike klasične glazbe u Samoboru od 25. rujna do 3. listopada.

Lucija Stilinović

U Samoboru se tijekom devet festivalskih dana okuplju sjajni hrvatski i inozemni glazbenici: Monika Leskovar, Aleksandar Ivić, Jelena Očić, Veton Marevci, Borivoj Martinić-Jerčić, Krunoslav Marić, Aleksandar Milošev, Ivan Nestić, Mia Pečnik, Lucija Stilinović, Branko Mihanović, Mihael Paar, Bruno Philipp, István Mátay, Bánk Harkay, Zoran Katić, Luka Buljan, Lana Bradić, Ivan Šverko, Ivana Bilić, Lucija Stilinović, Zrinka Ivančić Cikojević, Javor Bračić, Zagrebački kvartet saksofona i Thüringer Bach Collegium, a po prvi put u Samoboru na Natjecanju Ferdo Livadić nastupaju mladi glazbenici: pijanisti Melika Buza, Lucija Dogan i Roland Grlica, tenori Filip Filipović i Roko Radovan te Antonio Haller na oboi.

Zagrebački kvartet saksofona

Svečano otvaranje 46. samoborske glazbene jeseni je 25. rujna u 20 sati, u Župnoj crkvi sv. Anastazije u Samoboru, uz izravni prijenos na HRT3, a na programu je veličanstvena 1. Simfonija u D-duru Gustava Mahlera ( arr Klaus Simon) u izvedbi Festivalskog komornog orkestra pod ravnanjem maestra Vetona Marevcija.

Ulaznice za koncerte mogu se kupiti ovdje. Sve informacije o ulaznicama i programu festivala dostupne su ovdje.