SERIJE

16 nepravedno zapostavljenih serija koje možda još niste pogledali

Od quirky tinejdžerskih komedija pa sve do kostimiranih povijesnih drama

FOTO: TMG CREATIVE

Od quirky tinejdžerskih komedija pa sve do kostimiranih povijesnih drama

Bit ću iskrena i reći da zaista ne volim hype. Breaking Bad sam pogledala pet godina nakon što je emitirana posljednja epizoda, još uvijek se nisam odvažila za Igru prijestolja, a Squid Game ću vjerojatno pogledati za nekih deset godina, ako i tada. Možda sam u krivu, ali čini mi se da se vrijednost serije može vidjeti tek nakon što se slegne prašina i obožavatelji pronađu novu opsesiju. Ok, najveći nedostatak tog pristupa je bolna činjenica da vjerojatno nećete imati s kime uživo raspravljati o onome što gledate, ali, nasreću, danas utjehu možete potražiti na Redditu.

Ako ne volite gledati serije koje svi uzdižu u nebesa, ili ste ih možda već sve i pogledali (što je sasvim legitimno), tada je ova lista za vas. Na njoj ćete pronaći sve žanrove i formate, od mini-serija do sitcoma, a možda će vam se učiniti i kao da se neka od njih ondje našla nepravedno. U svakom slučaju, ovo je lista serija o kojima se ne priča, a trebalo bi se pričati. Uživajte.

Dodir života i smrti (Pushing Daisies), 2007-2009.

Ubojstvo, ljubav, misterij i pite, tim riječima bi se najbolje mogla opisati ova sjajna komedija koja je osvojila sedam Primetime Emmyja, ali se i dalje nezasluženo preskače kada se govori o najboljim serijama 21. stoljeća. Dodir života i smrti prati slastičara Neda (Lee Pace) s neobičnim darom koji mu pomaže u rješavanju zločina. U pozadini je i slatka ljubavna priča s njegovom školskom ljubavi Charlotte Charles (Anna Friel), ali i prijateljstvo s ciničnim privatnim detektivom Emersonom Codom (Chi McBride). I vjerujte nam, ovu feel good seriju trebate više no što ona treba vas.

PEN15, 2019-2021.

Anna i Maya najbolje su prijateljice koje uskoro kreću u sedmi razred i, priznajemo, ponekad je zaista teško i bolno gledati ih kako se suočavaju s (ne)tipičnim tinejdžerskim problemima. No, ono što PEN15 razlikuje od ostalih tinejdžerskih serija jest činjenica da Maya Erskine i Anna Konkle, obje u ranim tridesetima, glume trinaestogodišnjakinje okružene drugim trinaestogodišnjacima. Serija je cringe, ali na genijalan način i uvjereni smo da se baš svatko tko je 2000-ih išao u školu u njoj može i hoće prepoznati.

Kirurg (The Knick), 2014-2015.

Ako volite medicinske drame, tada vjerojatno već znate za ovaj dragulj. Svaku je epizodu režirao Steven Soderbergh, ali prava je zvijezda ove serije Clive Owen koji glumi poštovanog kirurga Johna W. Thackeryja koji ima mračnu tajnu… Baš kao i svi drugi zaposlenici u Knickerbocker bolnici u New Yorku početkom 20. stoljeća.

The Marvelous Mrs. Maisel, 2017-

Prema našem skromnom mišljenju, gospođa Maisel nije dobila pozornost koju zaslužuje. Amy Sherman-Palladino preko lika kućanice Midge (Rachel Brosnahan) koja 1958. odluči postati stand-up komičarka, nastavlja tradiciju pisanja oštroumnih ženskih likova po uzoru na voljene Gilmorice. Uskoro stiže i nova, četvrta sezona, a ako se bacite na posao već ovog vikenda, do 18. veljače stignete pogledati sve epizode.

Bleak House, 2005.

Carey Mulligan, Gillian Anderson i Anna Maxwell Martin glume u ovoj kriminalističkoj povijesnoj drami o engleskom pravnom sustavu u 19. stoljeću. Riječ je o ekranizaciji istoimenog romana Charlesa Dickensa koju mnogi nazivaju “inteligentnom i genijalnom”, a nas je posebno oduševila sjajna gluma te zaista uvjerljiva kostimografija. Ova povijesna mini-serija idealna je za tmurna nedjeljna poslijepodneva.

Yellowjackets, 2021-

https://www.youtube.com/watch?v=mX22D65TqAs&ab_channel=SHOWTIME

Yellowjackets je priča o skupini talentiranih nogometašica (i srednjoškolki) čiji se avion sruši u nepreglednoj kanadskoj divljini. Prva je sezona završila prije koji tjedan, a mi od tada u slobodno vrijeme skrolamo bespućima Reddita u potrazi za odgovorima. Serija je mješavina neprežaljenog Losta, tinejdžerskih horora poput filma Heathers i Gospodara muha. Uz glumačku postavu (Melanie Lynskey, Christina Ricci, Juliette Lewis), soundtrack je vjerojatno druga najbolja stvar u vezi ove serije, a koliko je dobar, govori i činjenica da ga već tjednima ne prestajemo slušati.

Oštri predmeti (Sharp Objects), 2018.

Ne razumijemo zašto se ovaj predivno režiran, slow burn psihološki triler, nastao po istoimenom romanu Gillian Flynn (Gone Girl), često izostavlja s lista najboljih detektivskih serija. Ovo je jedan od naših favorita i mislimo kako je vrijeme da prestane živjeti u sjeni. Amy Adams se kao Camille Preaker probija kroz talog obiteljskih tajni i trauma iz djetinjstva, ruje i kopa po vlastitim ranama dok pokušava izvještavati o tragediji koja je zahvatila mali američki gradić na jugu. Jesmo li spomenuli i da je seriju režirao Jean-Marc Vallée (Big Little Lies)?

Portlandia, 2011-2018.

Ako volite skeč komediju, tada je Portlandia serija za vas. U njoj se parodira život u, pogađate, Portlandu, a neki su skečevi iz ove serije (One More Episode of Galactica, primjerice) odmah postali klasici.

Velika (The Great), 2020-

Ova satirična i povijesno iskrivljena komedija prati život Katarine Velike (Elle Fanning) koja preuzme tron od svog muža, cara Petra III. (Nicholas Holt) u želji da promijeni Rusiju. Seriju je napisao Tony McNamara (Miljenica), a nama se posebno sviđa to što se Velika gotovo nikada ne shvaća preozbiljno.

Search Party, 2016-2022.

Crna komedija o milenijalcima koji (se) traže možda je najrealističnija na ovoj listi. Alia Shawkat (koju vjerojatno prepoznajete iz Arrested Developmenta i Broad Cityja) ona je prijateljica koja nije sigurna što točno želi od svog života pa smisao pokušava pronaći u potrazi za Chantal Witherbottom, nekadašnjom poznanicom s faksa s kojom se nikada nije ni družila. (P.S. Mi smo ona prijateljica koja smisao pokušava pronaći u gledanju serija.)

Dopesick, 2021.

Mini-serija koja istražuje korijene američke ovisnosti o opioidima na trenutke djeluje poput snažnog udarca u glavu. Utemeljena na istoimenoj knjizi istraživačke novinarke Beth Macy, ova je priča sirov prikaz američke realnosti zatrovane lažima koje je potaknula farmaceutska industrija.

Preostali (The Leftovers), 2014-2017.

Tri godine nakon što je 2% globalne populacije nestalo, mala njujorška zajednica pokušava nastaviti živjeti s posljedicama te neobjašnjene tragedije. Mnogi ovu seriju nazivaju duhovnim blizancem serije Lost, a mi se samo nadamo da će kraj uspjeti ponuditi odgovore na naša brojna pitanja.

Why Women Kill, 2019-

Why Women Kill je pomalo campy, ali jako zabavna antologijska serija koja u središte radnje stavlja tri različite žene koje žive u istoj kući, ali u različitim povijesnim razdobljima. Pritom se sve tri nose s istim problemom – izdajom u braku, naravno. Iskreno, ova je serija bila zaista pravo otkriće i jako smo sretni što nam nije promaknula!

Prosvjetljenje (Enlightened), 2011-2013.

Laura Dern je sve, a mi smo prosvijetljeni njezinom sposobnošću da nas uvjeri kako se iz autodestruktivne sile preobrazila u definiciju duhovnosti. Mislimo da će se ova crna komedija posebno svidjeti ljudima koji rade u korporacijama.

Pose, 2018-2021.

Ovaj (možda) najbolji projekt s potpisom Ryana Murphyja istražuje njujoršku LGBTQ scenu s kraja osamdesetih i početka devedesetih. Pose je genijalni uvid u živote odbačenih i marginaliziranih članova društva, a glavni su likovi uglavnom transrodne osobe koje predvodi Michaela Jaé (MJ) Rodriguez kao Blanca Rodriguez. Apsolutni must-watch.

Only Murders in the Building, 2021-

https://www.youtube.com/watch?v=-V1rQdXXXyI&ab_channel=Hulu

Isprva smo mislili da nam se sigurno neće svidjeti (Steve Martin? Selena Gomez?), ali dogodilo se nešto čarobno i ova nam je serija uljepšala brojne večeri tijekom posljednjih nekoliko tjedana. Priča je originalna i dobro napisana, a kombinacija Steva Martina, Selene Gomez i Martina Shorta naposljetku se pokazala dobitnom.

Još nekoliko podcijenjenih serija vrijednih spomena

Istina o mome bratu (I Know This Much Is True), Olive Kitteridge, Ramy, The Act, Unbelievable i Dead to Me.