MODA

Veganske tenisice Flamingos stigle su u Hrvatsku i rasprodale se za tjedan dana. Upoznajte ženu koja ih je dovela

FOTO: TMG Creative

Španjolski brend od ovog se ljeta može nabaviti i u Hrvatskoj

Flamingos je španjolski brend tenisica nastao iz potrebe za tenisicama koje ni u kom pogledu neće štetiti prirodi. One su zato potpuno biorazgradive, a nastaju od kukuruza, bambusa, konoplje i organskog pamuka koje osnivači brenda sami uzgajaju. Ne koriste pesticide, ne štete životinjama, paze na količinu vode koju rabe, a cijeli proces izrade vrlo je transparentan i dostupan na njihovim stranicama. Uz sve to, cijena im je dosta pristupačna (oko 800 kuna) i uniseks su pa nije ni čudno da su u kratkom roku osvojili publiku diljem svijeta.

Njihov je potencijal prepoznala i zagrebačka poduzetnica Matea Kotlar. Kontaktirala je brend, ostvarila suradnju, pokrenula proizvodnju tek preko Instagrama i u prvom tjednu prodala cijelu pošiljku tenisica koje je naručila.

UČENJE OD TALIJANSKIH MODNIH MAJSTORA

Matea Kotlar

“Cijeli sam život praktički u modnom, retail businessu. Od malih sam nogu bila uz mamu koja je u Hrvatsku dovela nekoliko divnih talijanskih brendova”, priča Matea Kotlar. “Život me i odveo u Italiju da radim direktno za neke od najpoznatijih modnih brendova, da upoznam iz prve ruke kako što nastaje, koji su materijali najbolji za što, kako se plasiraju i prodaju proizvodi, a kako promoviraju… Živim taj posao i obožavam!”

No, ova je godina donijela niz promjena kako na globalnoj razini tako i za sve nas kao pojedince, a Matea nikako nije mogla prestati razmišljati o tome kako značajno pridonijeti društvu. “Vjerujem da smo svi tijekom karantene razmišljali, propitivali… ja sam i istraživala”, kaže. “Cijela ova situacija, činjenica da smo narušili naš planet i da je ovakav virus sa životinje prešao na čovjeka, potakla me na intenzivnije promišljanje o ekologiji i tome što mogu ja promijeniti u svom životu, kako doprinijeti. Nije novost da su se razni brendovi okrenuli ekologiji, a ja sam tražila neki koji će me oduševiti. I pronašla sam ga: Flamingos.”

JE LI ODRŽIVA MODA ODGOVOR?

Matea Kotlar

“Iza brenda stoji mlada ekipa entuzijasta, koja me dodatno osvojila dobrom energijom i vrlo konkretnim i profesionalnim pristupom. Jednom riječju autentični su. Vjeruju u to što rade, njihova je priča iskrena i vrlo pomno razrađena do najsitnijeg detalja”, priča Matea o tome što ju je privuklo kod brenda Flamingos.

“Za proizvodnju Flamingos tenisica koriste materijale koje su sami razvili poput kukuruznog otpada, bambusa, konoplje, organskog pamuka, a uzgajani su koristeći samo vodu (bez pesticida) i prirodni kaučuk koji se održivo ekstrahira iz stabla Hevea brasiliensis. Ekipa iza tenisica surađuje s tvrtkom Agua ONG u izgradnji bunara u područjima Afrike u kojima nema pitke vode. Vode i nekoliko projekata pošumljavanja na Madagaskaru i Mozambiku s tvrtkom Eden. Osim toga, kontinuirano doniraju sredstva i surađuju s tvrtkom Waste Free Oceans. Preponosna sam da smo i mi u Hrvatskoj dali naš mali doprinos ovakvim projektima te se nadam da ćemo u nekom trenutku osmisliti i neke projekte kod nas.”

Matea Kotlar

Dodaje i da je upravo istraživanjem i upoznavanjem s brendom promijenila brojne navike, a pogotovo one u odijevanju koje, smatra, često puno govori i šalje važne poruke. I baš zato ih je odlučila predstaviti Hrvatskoj publici. “Prodaja je krenula nakon karantene, komunikacija primarno na Instagramu i na moje veliko iznenađenje u prvom tjednu su se prodale sve, ali baš sve tenisice koje sam naručila”, priča. “Flamingosice su planule, a svi kupci prezadovoljni. Stalno mi šalju fotke i hvale ih. Kako je krenulo tako se i nastavilo. Sada ih možete kupiti u Vlaškoj 46 u My store and more ili se javiti putem Instagrama, a mi ih šaljemo gdje god treba.”

A najbolja stvar u cijeloj priči? Tvrtka Flamingos, kao što je Matea ranije spomenula, djeluje humanitarno gdje god je to moguće. Ona je tako od tenisica koje do sada prodala u suradnji s Flamingosom uspjela posaditi 500 stabala i očistila dijelove Pacifičkog oceana (točnu površinu je, kaže, jako teško kvantificirati, ali i dalje marljivo rade na čišćenju).