BEAUTY TEST

Testirala sam prirodnu beauty rutinu. Koža je super, ali sam otkrila da neki proizvodi uopće nisu prirodni

FOTO: Privatni album

Kompletna prirodna beauty je divna, ali neki proizvodi koji se tako nazivaju uopće nisu prirodni

Nikad se ne šminkam, ali sam opsjednuta proizvodima za njegu kože. Još više od toga, opsjednuta sam održivim načinom života. Zato mi je bilo važno da i beauty rutinu prilagodim tim načelima. Što to točno podrazumijeva?

Pa za početak znači izbacivanje proizvoda za jednokratnu upotrebu, barem onih koji nisu biorazgradivi, ali i zamjenu sintetičkih proizvoda za potpuno prirodne. Nije bilo lako, ali u posljednjih nekoliko mjeseci sam zaista uspjela prijeći na potpuno prirodnu beauty rutinu. Ili sam barem tako mislila.

KAKO IZABRATI PRIRODNE PROIZVODE

“Za mene je prirodna njega ona koja ima što prirodnije i jednostavnije sastojke bez puno kompliciranja”, kaže mi Zara Hrvatin, riječka vizažistica i blogerica koja puno piše upravo o prirodnim proizvodima i kućnim pripravcima za njegu iznutra i izvana. “Moja dnevna i noćna rutina uključuju Skintegra Nectar i Sphynx, Biotique Morning Lotion i Sandalwood te Hildegard 20+ kremu. Te dvije kreme izmjenjujem da se koža lica ne bi privikla na jednu. Osim toga, umivam lice u čaju od peršina, a maske za svoju suhu kožu radim od meda i organskog ulja lavande.”

Moja je rutina malo drugačija, no Zara na to kaže: “Svaka rutina je zasebna i ono što vrijedi za mene ne mora vrijediti za tebe. No, koža lica pamti pa osobno uvijek biram prirodu, što mislim da je i moj osobni poziv.”

Kroz ovih par mjeseci sastavila sam beauty rutinu od par prirodnih proizvoda, ili barem onih za koje sam mislila da su prirodni. To su Thayers Witch Hazel tonik, Skintegra Hydra B serum, Weleda Skin Food krema koju koristim navečer, Olival maska za lice te prirodni dezodorans u kremi brenda Nelipot.

Svi ovi proizvodi, osim Skintegre koja se tako ne deklarira, ali jest prirodna, reklamiraju se kao prirodni. Ja sam, naravno, morala ući dublje u tu priču pa sam svakome analizirala sastojke uz pomoć aplikacije Clean Beauty.

Otkrila sam tako da Skintegra nema ni alergene ni štetne sastojke dok neki od proizvoda imaju tek alergene na koje treba paziti ako ste osjetljivi. Nelipot ima limonene, geraniol, linalool i citronellol, Olival limonene i linalool, a Weleda samo limonene. Međutim, na probleme sam naišla kod Thayersa kojem na pakiranju ispod loga piše ‘natural remedies’ unatoč tome što proizvod sadrži phenoxyethanol, sintetički sastojak i poprilično kontroverzan jer prema nekim istraživanjima može izazvati neurotoksičnost, dermatitis i urtikariju. Koža mi izgleda odlično nakon ovih proizvoda, ali ću Thayers definitivno zamijeniti za neki prirodniji tonik.

Zara me upozorila i na Weledu koja je sjajna, ali jako masna pa može začepiti pore. “Moje iskustvo s Weledom je dobro, no ona je jako masna i ne bih je koristila svakodnevno već povremeno, u doba isušenosti od hladnoće ili grijanja. U protivnom čepi pore i stvara komedone. Što opet ne znači da će svima koža jednako reagirati. Umjesto nje bih na popis stavila kremu od Hildegarda 20+ ili Biotique Sandal Wood kremu.”

ŠTO S JEDNOKRATNIM PROIZVODIMA

Što se tiče jednokratnih proizvoda koji se nakon prve upotrebe bacaju, njima u prirodnoj beauty rutini nema mjesta. Još uvijek koristim jednokratne štapiće za uši, ali one od bambusa koji su biorazgradivi. Većinu drugih jednokratnih proizvoda sam sasvim izbacila iz upotrebe. Koristim električnu četkicu za zube koja se puni, električni depilator i električni čistač za lice kojem se može zamijeniti baterija. Kao što sam već rekla, ne šminkam se tako da mi blazinice nisu potrebne na dnevnoj bazi, a umjesto jednokratnih mogu se nabaviti platnene koje se lako peru.

Osim toga, koristim i valjak od žada za hladnu masažu lica, ali realno, možete koristiti i prste. A koristim i menstrualnu čašicu tako da sam kompletno izbacila jednokratne uloške i tampone iz upotrebe i više njima ne zagađujem okoliš.