BEAUTY

Stigao je blotoks, botoks za kosu koji bi nam trebao pomoći da nam kosa izgleda super

FOTO: Max Charping/Flickr

Blotox je tretman koji na kosu djeluje jednako kao botoks na kožu

Botoks je neurotoksin koji je osamdesetih godina postao jako popularan zbog njegove sposobnosti da ublažava bore. Neki ga smatraju čudotvornim sredstvom u borbi protiv starenja, neki ga koriste zbog društvenog pritiska da bi izgledali mlađe, li zbog njegovih sposobnosti suzbijanja migrene, a za neke je sredstvo za zlostavljanje žena u nastojanju da dostojanstveno i graciozno stare.

Što god mislili o ovome otrovu koje paralizira mišiće, on je puno više od obične njege, a čini se da se svakih nekoliko godina pokrene novi val interesa kada ljubitelji ljepote i njege otkriju nove načine korištenja injekcije botoksa. Posljednji trend tvrdi da nam frizura može trajati puno dulje zbog “blotoxa”. Dr Francesca Fusco, dermatologinja i stručnjakinja za zdravlje skalpa, objašnjava što je “blotox” i što trebate znati prije odluke o ubrizgavanju botoksa u skalp.

Za volumen kose

Blotox je tretman fokusiran na to da kosa ostane dugo svježa i voluminozna smanjenjem znojenja skalpa jer na taj način kosa ne upija vlagu od znojenja tjemena pa se produžava vrijeme između dva pranja. Efekt se postiže injektiranjem botulinum toxina (botox, dysport, xeomin) u kožu skalpa, ili po cijeloj površini glave ili oko ruba linije rasta kose.

“Osobe koje se jako znoje imaju velike koristi od terapije botoksom”, kaže dr Fusco. Liječnica kaže da je ubrizgavala botoks u pazuhe, ruke, stopala i rub rasta kose za kontrolu pretejeranog znojenja. Toksin blokira acetilholin, neurotransmoiter koji signalizira stimuliranje žlijezda znojnica. Ovo sigurno jest pomoć za ljude koji se jako znoje, ali i za one koji se znoje umjereno samo tijekom vježbanja, trčanja.

Ubrizgavanje botoksa uz liniju rasta kose na čelu

Jedna studija je utvrdila da botulinium toksin može smanjiti mašćenje kose što dodatno pomaže da kosa ostane dulje čista i produžuje se vrijeme između dva pranja iako rezultati upućuju na to da se može podići razina stvaranja sebuma da bi se nadoknadila razlika.

Tretiranje skalpa botoksom fokusirano je na ubrizgavanje botoksa uz liniju rasta kose na čelu i sa strana, gdje su znojenje i vlaga najprimjetniji. Vitalni mišići u tom području, odgovorni za promjenu izraza lica, zahtijevaju da to obavi dobar stručnjak.

“Obrve podižemo frontalnim mišićima pa ako je ubrizgano previše botoksa ili on krene prema dolje, može se desiti da nam se obrve spuste”, upozorava dr Fusco. Isto tako, liječnica napominje da oni kojima se tjeme previše peruta moraju pažljivo razmisliti jer produljavanje vremena korištenja šampona može promovirati rast gljivica na skalpu pa perutanje postaje još gore.

Efekt botoksa traje od tri do šest mjeseci, a onda proces treba ponoviti.