LJEPOTA

Specijalist plastične kirurgije odgovorio nam je na sva pitanja o botoksu

Teme o estetskoj kirurgiji donosi nam Dr.sc. Marko Mance dr.med., specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije.

FOTO: tgm creative

Naš novi kolumnist dolazi iz područja medicine, točnije plastične kirurgije. Dr.sc. Marko Mance dr.med., specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije. Trenutačno je zaposlen Kliničkog bolničkog centra Rebro, a za Super1 će otkrivati sve potrebne informacije o najpopularnijim estetskim zahvatima.

Tretman botoksom jedan je od najpopularnijih estetskih tretmana unazad 20-ak godina kod žena i muškaraca. Iako se koristi već duže vrijeme, i dalje je prisutna stigma i strah pojedinaca oko ovog tretmana. Većina upita koje dobivam kao plastični i estetski kirurg su “nije li to otrov?” i “uništava li botox moje živce?”

Odgovor je jednostavan. Bakterija Clostridium botulinum proizvodi botulinum toxin. Ovaj proces se vrši u sofisticiranim i reguliranim uvjetima svjetskih proizvođača što čini botoks vrlo sigurnim s malim brojem nuspojava. Učinak ovog toksina jest ta da u manjim dozama blokira signale živca koji su odgovorni za kontrakciju mišića, a zbog kojih inače dolazi do stvaranja bora u području čela i lica. Budući da botoks blokira samo signale koji živci provode, on ne utječe na život same stanice te su živci i dalje prisutni i ne umiru.

Kada početi s tretmanima?

Ako tražite brz i konkretan odgovor kada je najbolje početi s tretmanima, jedinstvenog odgovora nema. Svaka osoba je individualna i bitno je konzultirati se s plastičnim i estetskim kirurgom je li ovaj tretman za vas. Veliki broj osoba počinje s tretmanima u kasnim 20-ima ili 30-im godinama što većina stručnjaka smatra idealnim vremenom. Tada koža lice počinje gubiti svoji mladenački izgled, odnosno počnu se pojavljivati prve bore. Generalno, ako se tretmani započnu kada se pojave prve manje bore, prolongirat ćemo pojava većih, dubljih bora. Izuzetno je bitno biti svjestan činjenice da su bore dio ljudske prirode. One se mogu ublažiti ili njihova pojava donekle odgoditi, ali se nikad ne mogu u potpunosti spriječiti. Proces starenja ne mora biti povezan s dodatnim stresom i nezadovoljstvom, već u njemu moramo uživati.

Što sve možemo tretirati?

Gotovo svaka osoba koja nije zadovoljna svojim borama na licu može razmišljati o botoksu. Razlozi zbog čega je jedan od najpopularniji tretmana u estetskoj medicini su njegova velika sigurnost, mali broj nuspojava i vrlo široki spektar primjene.

Bore između očiju (Glabella)
Horizontalne bore čela
Bore oko očiju (crow’s feet)
Spuštene obrve
Bore gornjeg dijela nosa (bunny lines)
Proširene nosnice
Padajući vršak nosa
Nazolabijalne brazde
Bore oko usana (marionette lines)
Gummy smile
Bore brade
Bore vrata

Kako odabrati kirurga?

Većina nas se, prije nego što se odluči za neku veliku životnu odluku, konzultira s liječnikom. Iako volim i preporučujem da se prije pregleda kirurga pacijenti čim više informiraju na internetu, potreban je oprez. Na internetu se nalaze neprovjerene informacije pisane i od strane nestručnih osoba te nerijetko sadržavaju netočne i krive činjenice. Informacije na internetu trebaju biti čisto informativnog karaktera s ciljem otvaranja dijaloga između pacijenta i liječnika kako bi se odgovorilo na sva važna pitanja te riješila eventualne nedoumice. U konačnici, liječnik treba biti taj koji će stručno odgovoriti na sva vaša pitanja.

Također, neophodno je za liječnika odabrati iskusnog stručnjaka koji će na vašem tijelu raditi bilo kakve tretmane. Nažalost, zadnji niz godina suočeni smo s velikim brojem osoba koje pružaju estetske usluge bez adekvatnog stupnja znanja, edukacije i u krajnjem slučaju “utakmica u nogama’”. Osoba koja će vam pružiti bilo kakav estetski tretman mora imati vrhunsku i dugogodišnju medicinsku edukaciju te značajan broj stručnih edukacija i kliničke prakse.

Prva konzultacija s liječnikom je najvažnija za pacijenta, ali i za liječnika. Predlažem da se uvijek raspitate o edukacijama i iskustvu odabranog liječnika, stvorite svoj individualni dojam i slušate sebe. Ako vam netko ne odgovara, tražite dalje. Najbolji odnos između pacijenata i liječnika je kada međusobno kliknete na prvu. Nakon razgovora, liječnik će analizirati vaše lice, zamoliti vas da se nasmijete, namrštite te da podignete obrve. Iskusan stručnjak u tom području pažljivo će evaluirati prirodne pokrete i crte vašeg lica. Ta procjena je bitna kod apliciranja botoksa s ciljem postizanja prirodnog izgleda i vrhunskog rezultata umjesto umjetnog betoniranog izgleda.

Najčešće nuspojave nakon tretmana

Budući da se botoks tretman aplicira s minijaturnom iglom i špricom, jedan od najčešćih nuspojava su hematomi (modrice) nakon ozljede manjih krvnih žila. Iako općenito bezopasni, hematomi mogu dati ružan izgled u trajanju od nekoliko dana do par tjedana, ali srećom s vremenom nestaju. Hematomi mogu nastati kod bilo koje osobe. Svaka osoba je jedinstvena u smislu razvoja i anatomija krvnih žila te su stoga hematomi neizbježni kod malog broja pacijenata. Ako se hematom pojavi, potrebno je odmah staviti hladnu oblogu u trajanju od 5 do 15 minuta. Potom se lokalno može aplicirati krema protiv hematoma u dogovoru i sa suglasnošću vašeg liječnika.

Lijekovi koji utječu na zgrušavanje krvi kao što su aspirin, ibuprofen, i antikoagulantni lijekovi (često korišteni od srčanih bolesnika) pojačavaju mogućnost nastanka hematoma. Također, preporučuje se do tjedan dana prije tretmana izbjegavati pojedine prehrambene proizvode koje utječu na stijenku krvnih žila te zgrušavanje krvi kao što su riblje ulje, multivitamini, zeleni čaj, cimet, đumbir i alkohol. Ostale i rijetke nuspojave kod tretmana uključuju bol na mjestu uboda, natečenost i glavobolju. Ovi simptomi su u većini slučajeva kratkotrajni i povlače se nakon nekoliko sati.

Kako se ponašati nakon tretmana?

Odmah nakon tretmana preporučuje se na tretirano područje na licu staviti hladni oblog barem 5-10 minuta. Sljedećih 12 do 24 sata ne preporučuje se korištenje šminke u području lica, bavljenje sportom te ležanje na licu. Tako se sprečavaju moguće upale, širenje toksina na okolna područja te slabljenje koncentracije i učinka. Također se ne preporučuje putovati avionom nekoliko dana nakon tretmana zbog promjena u kabinskom tlaku koje mogu utjecati na lokalno širenje toksina.

Kada se vidi efekt botoksa i koliko traje?

Nakon tretmana, prvi vidljivi učinci se javljaju unutar 2 do 4 dana, s maksimalnim učinkom nakon 14 dana. Pošto je svaka osoba različita, efekt koji postignemo s botoksom će u većini slučaja objektivno potrajati 3 do 6 mjeseci. Postepeno se vraća rad mišića, a s time i same bore. Tretman botoksom se tada ponovi, što znači da je za većinu osoba učestalost tretmana oko 2 puta godišnje. Kod velikog broja osoba, botoks je često prvi estetski tretman na koji se odluče te stoga nije čudno zašto je jedan od najpopularnijih u svijetu. Botoks je siguran i učinkovit način za rješavanje bora tamo gdje se najviše i vide, na licu. Njegov učinak se primjećuje unutar prvih par dana, traje do pola godine i nije trajan, što znači da vi odlučujete kada, koliko i što želite.

Svatko od nas se sjeća trenutka kada se pojavila ona prva bora na čelu. Starenje ne mora biti bauk, već samo još jedan predivan prirodni proces u kojem možete uživati. Nemojte dopustiti da starenje vlada vašim izgledom i životom, već tu ulogu preuzmite vi.