LOOK

Šokiralo nas je da je L.A. tek sada zabranio prodaju krzna. Ovakva je situacija u ostatku svijeta

FOTO: Getty Images

Nama jedan od najdražih trendova je zabrana korištenja životinjskog krzna. Izgleda kako su s time krenule sve veće države pa smo malo istražile kakva je situacija u svijetu po tom pitanju

Da, u 2018. godini smo i pišemo o tome kako je jedan od najurbanijih i najvećih gradova u Americi tek sada zabranio prodaju krzna unutar granica grada. Prvi veliki grad u Americi koji je zabranio krzno bio je San Francisco, a sada je i Los Angeles krenuo u tom smjeru. Zabrana se ne odnosi na kožu ovaca, a one trgovine koje u prodaji imaju krzno, moraju ga se riješiti do 2020. Usput, zabrana stupa na snagu tek početkom iduće godine, ali i to je dobar smjer.

Mnoge modne kuće već su izbacile krzno

Životinjsko krzno odavno već nije u modi pa smo tako nedavno pisale kako je Burberry odlučio okrenuti novi list i rekao da više neće koristiti krzno za svoje kolekcije. Uz to je British Fashion Council koji organizira Tjedan mode u Londonu objavio kako je ove godine pravo krzno zabranjeno na svim revijama i prezentacijama koje će biti prikazane tijekom Tjedna mode.

Krzno su prestali koristiti mnogi modni brendovi kao Michael Kors, Tommy Hilfiger, Vivienne Westwood, Ralph Lauren, Gucci, Calvin Klein, Armani i Stella Mccartney.

U Hrvatskoj je zabrana tek od prošle godine

Dosta me je iznenadila ova informacija, točnije, činjenica da je tako velik grad ovo doživio tek ove godine. S druge strane, sjetila sam se kako u mnogim zemljama pravila oko prodaje i uzgoja životinja radi krzna uopće ne postoje. Istražila sam kakva je situacija u svijetu i kod nas.

U Hrvatskoj, nakon uporne i snažne borbe građana i stručnjaka protiv dopuštanja uzgoja životinja samo radi krzna, napokon je i ta odluka stupila na snagu u siječnju prošle godine. 2006. godine je u Zakonu o zaštiti životinja unesena odluka da se ne smiju uzgajati krznaši. Uzgajivači su željeli srušiti tu zakonsku zabranu, ali su se građani tome oštro usprotivili. Tako je, nakon javne rasprave, odlučeno kako se ovdje radi o etičkoj neprihvatljivosti i onečišćenju okoliša pa je zabranjen uzgoj životinja u svrhu proizvodnje krzna od 1. siječnja 2017. godine.

Neke zemlje još uvijek nemaju regulativu

To što se zabrana u L.A-u dogodila tek sada je dosta porazna činjenica, ali izgleda kako se ni u svijetu nije baš previše udomaćila ta ideja. Prva s praksom zaštite životinja od strane uzgajivača je bila Engleska još 2000. godine, a do danas je tek nekoliko zemalja prihvatilo slične zakone. Nakon Engleske bila je Austrija 2004., Danska 2009., Mađarska 2011., Slovenija 2013., Makedonija 2014., Španjolska 2015. te Japan 2016. Među zemljama koje su potpuno zabranile uzgoj životinja radi krzna nalaze se i Bosna i Hercegovina, Sao Paulo i Srbija, a strogi propisi postoje i u Švedskoj, Švicarskoj, Njemačkoj i Novom Zelandu.

Zabrana uzgoja životinja samo radi krzna ima cilj smanjiti ugrožavanje životinjskog i biljnog svijeta. Proces obrade krzna, osim što je iznimno neetičan, ugrožava okoliš jer je za proizvodnju jakne od umjetnog krzna potrebno samo 1,3 litre nafte, a za proizvodnju jakne od životinjskog krzna potrebne su 83 litre nafte. Svjetska banka smatra obradu krzna jednom od pet najgorih industrija u svijetu. S razlogom.