Savjeti

Šminkanje na plus 30: Koliko makeupa? Što je in ovog ljeta? Odgovore ima artistica Nina Pejnović

Imamo i savjete dermatologice dr. Klaudije Šebetić o njezi kože ljeti. Znamo kako je njegovati ako je sklona aknama i pigmentaciji

FOTO: Zvonimir Ferina

Imamo i savjete dermatologice dr. Klaudije Šebetić o njezi kože ljeti. Znamo kako je njegovati ako je sklona aknama i pigmentaciji

Visoke temperature i vlaga, kožu stavljaju pred izazov. Pojačano se znojimo, pojačano se luči sebum i onda sve one male nesavršenosti od kojih strepimo, dolaze do izražaja. Zato koži treba pristupiti s posebnom pažnjom, imajući na umu sve njezine karakteristike.

“I suhu i masnu kožu potrebno je pripremiti za ljeto. Prvo treba početi od kozmetičke torbice i pogledati što se u njoj nalazi, imamo li odgovarajuće proizvode za ljeto. Sve što se ljeti koristi, mora biti prilagođeno višim temperaturama i jačem suncu. Čistači lica moraju biti laganije teksture te nikako uljasti ili gusti jer je temeljito i svakodnevno čišćenje lica vrlo bitno i uvod je u samu njegu lica. U njezi kože lica preporučuju se hidratantne kreme, serumi i losioni. Kod masne kože bitno je primjenjivati hidratantne proizvode koji ne zatvaraju pore i ne potiču nastajanje akni. Kod masne kože ljeti je vrlo bitno redovito čišćenje gelom ili micelarnim otopinama namijenjenima masnijoj koži. Potrebno ju je i hidratizirati s proizvodima u obliku seruma, fluida ili skin boostera. Ljudi koji imaju masnu kožu, trebali bi birati proizvode sa zaštitnim faktorom upravo za taj tip kože, koji su inače laganije teksture”, pojašnjava dermatologinja i venerologinja, mr. dr. Klaudija Šebetić.

Dobre i loše strane sunca

Sunce, dodaje naša sugovornica, ima pozitivnih i negativnih utjecaja na naše zdravlje. “Od pozitivnih se mora naglasiti utjecaj na stvaranje vitamina D u koži, potom liječenje određenih kožnih bolesti te njegovo neminovno pozitivno djelovanje na imunitet i na raspoloženje. Loši utjecaji su mnogobrojni i potencirani su neumjerenim i nekontroliranim djelovanjem UVA i UVB zraka na kožu uslijed čega nastaju opekline, alergije na sunce, hiperpigmnetacije, dolazi do preuranjenog starenja kože, ali i malignih tumora kože”,

Kod njege ljeti, posebnu pozornost treba dati proizvodima koji djeluju u tom smjeru, te posebnu pozornost treba obratiti na njihov zaštitni faktor. “Na primjer, Anthelios Age Correct Tinted SPF50 pruža cjelovitu zaštitu kože koja je ugrožena djelovanjem UV zraka i djelovanjem okoliša. Izvrstan je jer pruža cjelovitu zaštitu i ima anti-age učinak. Svojim aktivnim sastojcima kao što su sufragmentirana hijaluronska kiselina, feniletil rezorcinol i niacinamid, pruža cjelodnevnu hidrataciju, a kožu ostavlja svježom, ublažava bore dok su hiperpigmentacije manje izražene. Za kožu sklonu hiperpigmentacijama pak bih preporučila kreme s visokim zaštitnim faktorom koje ujedno djeluju i protiv hiperpigmentacija kao što je to primjerice Anthelios pigmentation. No, moram napomenuti da se krema mora ponavljano nanositi jer znojenje i brisanje ručnikom može ukloniti proizvod i time koža nije zaštićena od djelovanja UV zraka”, upozorava liječnica te pojašnjava kako bi trebala izgledati beauty rutina ljeti.

dr. Klaudija Šebetić, dermatolog i venerolog

Ljetna beauty rutina

“Danju je najvažnija krema sa zaštitnim faktorom, pa sve što smo nanijeli ispod ili iznad takvog proizvoda može umanjiti njezino djelovanje. Vrlo često su kreme s visokim zaštitnim faktorom dovoljno hidratantne pa ujedno i njeguju kožu te ih nije potrebno tijekom dana kombinirati s drugim kremama. No, ako takve proizvode želimo primjenjivati u dnevnoj njezi lica, preporučila bih više serume ili skin boostere i to tako da prvo njih nanesemo na kožu, pa onda proizvod sa zaštitnim faktorom. Koristimo li kreme sa kemijskim zaštitnim faktorom, potrebno je vrijeme da se krema upije i aktivira u koži, pa je stoga potrebno malo pričekati prije nego što se nanese puder. Noćna njega time može biti raznolikija i bogatija u njegujućim sastojcima za kožu kao što su antioksidansi, vitamin C i hijaluronska kiselina”, kaže dr. Šebetić.

Ljeto je, dodaje, potrebno prilagoditi i make up. “Tamna i teška šminka nikako ne dolazi u obzir tijekom dana. U ujednačavanju tena preporučuju se više mineralni puderi u prahu te korektori za podočnjake u olovci. Za postizanje svježine može se koristiti highlighter, a za brončanu put umjesto rumenila bronzer – time će koža lica djelovati preplanulo i osvježeno”, govori, a make up artistica Nina Pejnović kaže:

“Kada pričamo o šminkanju, ne samo ljeti, nego cijele godine vrijedi ona – manje je više. Fraza “manje je više” zapravo bi se uvijek trebala odnositi na podlogu i količinu proizvoda koju stavljamo na lice. Ostatak je individualan i ovisi o osobnim preferencijama. Teškim puderima, korektorima i kremastim proizvodima začepljujemo pore, koje se ljeti i onako začepljuju zbog pojačanog lučenja sebuma i znojenja, što može dovesti do pojave prištića”.

Najvažniji korak svakako je SPF

Ako je za posebnu prigodu potrebna jača, postojanija šminka, ona savjetuje odlazak profesionalnom vizažistu ili ulaganje u dugotrajnije pudere i kompatibilne im kreme ili primere kojima ćemo pripremiti lice za šminku. Osobno, kaže, ljeti nosi malo do nimalo šminke. Većinom to bude vrlo tanak sloj pudera, dopunjavanje obrva i maskara. Budući da većinu klijentica šminka za posebne prigode, to su ipak situacije koje zahtijevaju kompletan makeup i on se radi u skladu sa željama, ali i tipom i stanjem kože klijentice. “Ako se radi o zreloj ili suhoj koži, tonirana krema će biti sasvim dovoljna, a za masnije tipove kože, bolji su izbor dugotrajni puderi mat finiša”, savjetuje Pejnović čiji rad rado pratimo na Instagramu.

I tu ima malih caka koje čine razliku. “Primer se bira nakon inicijalnog razgovora s klijenticom kojim se utvrđuje tip kože, a pravilo je da su silikonski primeri kompatibilni s puderima na bazi silikona, a vodeni s puderima na bazi vode – adekvatna priprema je, u svakom slučaju, iznimo bitna. Osobno, ljeti ne volim pretjerivati s highlighterima budući da lice i samo ima tendenciju zasjajiti se tijekom dana, a bronzer stavljam svima neovisno o dobu godine – osunčan i zdrav ten je nešto čemu se uvijek teži”, govori.

No, budući da je krema sa zaštitnim faktorom korak u beauty rutini koji smo prigrlili tijekom cijele godine, a osobito ljeti, vizažistica kaže da to jedan od prvih koraka u rutini prije samog šminkanja. “Lice se prije ikakve aplikacije treba očistiti od eventualnih nečistoća i sebuma, potom slijedi nanošenje seruma i kreme/primera uz SPF ili SPF sam – ovisno o tipu kože. Kreme sa zaštitnim faktorom nezaobilazan su korak kao zaštita od UV zraka. Budući da neke kreme s SPF-om imaju tendenciju biti masnijih tekstura, mogu se koristiti umjesto klasične kreme za pripremu lica prije podloge. S obzirom na to da je SPF potrebno iznova nanositi tijekom dana, što je sa šminkom na licu nemoguće, dobar izbor su termalne vode sa zaštitnim faktorom koje se poprskaju po licu dok šminka ostaje netaknuta”, otkriva.

Zvonimir Ferina

Neželjene akne i pigmentacijske mrlje

I njezi usnama treba pridati pozornost, a ona se, kaže, uvijek svodi na dvije bitne stvari – jedna je piling, dakle, uklanjanje suhih i mrtvih stanica kože, dok je druga hidratiziranost. “Nakon što su oba koraka obavljena, tekstura samog ruža ovisit će o osobnim afinitetima – matirani ruževi su bolji izbor za trajnost, a kremasti i sjajlila su lakši za eventualne popravke u toku dana”, ističe, komentirajući kako ona uvijek glasa za odlazak na plažu – bez šminke. “Prema mom iskustvu, žene koje se šminkaju za plažu većinom vole staviti maskaru ili nadopuniti obrve, i u tom slučaju predlažem vodootporne maskare i olovke za obrve voskaste teksture koje se neće otopiti u vodi”, savjetuje.

Makeup artistica nam je otkrila i kako se našminkati za party. “Najbolje je ten održati blistavim i osunčanim, bronzerom lagano proći preko obraza, čela i nosa, koristiti breskvasta rumenila i utapkati shimmer na sredinu ili unutarnji kut kapka”, savjetuje dodajući da se definitivno isplati uložiti u vodootpornu maskaru, olovku za oči, primer i ruževe mat finiša. A ima i napomenu za sve one koji vode borbu s aknama. “Budući da se šminkom može učiniti mnogo po pitanju korekcije boje, ali ne i teksture, kod kože sklone aknama, izbjegla bih šminku. Kao osoba koja je i sama imala problem s aknama, nažalost, mogu garantirati da će se one i dalje vidjeti pod šminkom, a nekad će možda izgledati i još gore.”

No, ako je pred vama ipak neka posebna prigoda, rješenje postoji. “Uobičajena metoda za prekrivanje nepravilnosti bila bi da se na cijelo lice nanese tanji sloj pudera laganije ili srednje prekrivnosti i da se svaki prištić ili nepravilnost zasebno prekriva korektorom. No, u slučaju kože s aknama, ta metoda ne djeluje jer bi tako velik dio lica bio prekriven korektorom. U tom je slučaju bolje uzeti puder velike prekrivne moći i nanijeti ga u tankom sloju po problematičnom dijelu lica i potom nadodati korektor na područja gdje je potreban”, ističe.

Artistica ima rješenje i za prekrivanje pigmentacijskih mrlja koje ljeti često izmaknu kontroli. “Ovisno o veličini pigmentacijskih mrlja, potrebno je ili tankim kistom nanositi kamuflažni/visokoprekrivni korektor direktno na samu mrlju ili, u slučaju većih površina, napraviti kolor korekciju adekvatnim korektorom i potom ih prekriti kamuflažnim korektorom.”, priča dodajući kako je ljeti neminovan i sjaj. “Postoje metode za ublažavanje sjaja, počevši od primera koji kontroliraju lučenje sebuma, do pudera mat tekstura i blot papirića kojima se tijekom dana prođe po licu kako bi skupili višak sebuma”, otkriva ističući kako će šminka pritom ostati netaknuta.

Aleksandar Selak

Prema osjetljivosti kože na sunčane opekline, kožu dijelimo na 6 različitih fototipova. Za što sigurnije i bezbrižnije uživanje na ljetovanju, odredite svoj fototip:

  • Fototip 1-koža koja je jako svijetla bez pigmenta poput albino osoba. Za zaštitu od sunca potrebna je primjena proizvoda s vrlo visokom zaštitom od sunca, SPF 50+
  • Fototip 2- osobe koje imaju svijetlu kožu, svijetlu kosu i plave ili zelene oči. Ovaj tip kože nikad ne potamni i uvijek izgori. Za zaštitu od sunca potrebna je primjena proizvoda s vrlo visokom zaštitom od sunca, SPF 50+
  • Fototip 3 – označava svijetlu put sklonu razvoju pjega ljeti i plavu kosu. Pigmentacija je vrlo slaba, pa je koža sklona opeklinama. Za zaštitu od sunca potrebna je primjena proizvoda s visokom do vrlo visokom zaštitom od sunca SPF 30 – SPF 50
  • Fototip 4 – najčešći je tip kože. To su osobe svijetlije kože no s tamnijom kosom i očima. Za zaštitu od sunca potrebna je primjena proizvoda s visokom do vrlo visokom zaštitom od sunca, SPF 30 – SPF 50
  • Fototip 5 – označava mediteranski tip kože kod kojeg je koža tamnija ,kosa također. Za zaštitu od sunca potrebna je primjena proizvoda s viskom zaštitom od sunca, SPF 30
  • Fototip 6 – osobe crne puti koje imaju crnu kosu i jako tamnu kožu. Za zaštitu od sunca dovoljni su proizvod s umjerenom zaštitom od sunca, SPF 2

Kako biste se zaštitili i izbjegli oštećenja kože, koristimo kreme sa zaštitnim faktorom koje pružaju zaštitu od štetnog djelovanja UV zraka. SPF faktor predstavlja stupanj zaštite kože od opeklina. Primjerice, zaštitni faktor 15 označava da se suncu možemo izlagati 15 puta dulje nego što bismo mogli bez zaštite. To znači da ako bez ikakve zaštite na suncu možemo izdržati pola sata bez da izgorimo, koristeći proizvod s faktorom 15 možemo pomnožiti to vrijeme s brojem 15.

Malenima i osjetljivoj koži treba posebna zaštita

Dječja koža je tanka i vrlo osjetljiva na djelovanje sunčevih zraka. Novorođenčad i bebe nije potrebno izlagati suncu. Za djecu sa navršenih šest mjeseci života moguće je oprezno i umjereno izlagati suncu no koža mora biti zaštićena odgovarajućom kremom ili losionom koji su namijenjeni zaštiti kože beba te imaju visok zaštitni faktor. Osjetljivoj dječjoj koži preporučuju se proizvodi za zaštitu od sunca koji sadrže mineralne zaštitne faktore. Oni djeluju reflektirajući jer naneseni na kožu odbijaju UV zrake. Ne upijaju u kožu već ostaju na površini kože. Najčešće sadrže titan dioksid ili cinkov oksid. Čim su naneseni djeluju fotoprotektivno i nije im potrebno vrijeme aktivacije ili upijanja u kožu.

Danas su u odrasloj dobi sve učestalije osjetljivost i alergijske reakcije na sunce koje su vidljive već i u proljeće i mogu uporno nastajati cijelo ljeto. Anthelios Sun Intolerance sa svojim patentiranim sastojcima i teksturom bez mirisa pruža idealnu fotozaštitu upravo koži sklonoj alergiji na sunce kako bi što lakše prebrodilo intenzivno ljetno razdoblje.

Sadržaj nastao u suradnji s La Roche Posay