Nekad je nužno odabrati stranu
Ljubimci

Sezona krpelja i buha je započela. Važno je da svoje ljubimce zaštitite na vrijeme od tih opasnih nametnika

Woman picking a tick on dog fur

Tko god ima psa ili mačku, dolaskom proljeća ima na umu opasnost od krpelja. Sezona tih dosadnih nametnika je počela, a opasnost vreba odsvuda. Ugrizi krpelja za mnoge ljubimce mogu biti pogubni stoga se o zaštiti mora misliti na vrijeme.

Krpelji su maleni paraziti koji se hrane krvlju svojih domaćina. Najaktivniji su u proljeće i jesen, ali se mogu pojaviti u bilo koje vrijeme ukoliko nema mraza. Njihov ugriz nije samo bolan već oni njime mogu prenijeti opasne bolesti na svog domaćina (bilo da se radi o čovjeku ili životinji). Piroplazmoza, monocitna erlihioza, lajmska borelioza, granulocitna anaplazmoza neke su od bolesti kojima krpelji mogu zaraziti pse, a mačke nakon ugriza mogu dobiti hemobartonelozu. Krpelji žive u mnogim vanjskim područjima uključujući šikare, travnjake i parkove, a ljubimac ga može lako pokupiti prilikom doticaja s vegetacijom. Mogu ostati pričvršćeni danima, ali bolesti prenose gotovo odmah. Jedan krpelj može proizvesti do 3000 jaja, do čak i 22 000.

Čime i kako zaštiti psa i macu od krpelja

Na tržištu je mnogo različitih sredstava, od tableta, do ovratnika i ampula. Neki proizvodi ulaze u krvotok ljubimca, a neki ne. Učinak tablete može se vidjeti tek nakon što nametnik počne sisati krv, dok proizvodi za vanjsku upotrebu osim akaricidnog (ovratnici, spot-on otopine) imaju repelentni učinak. Pružaju zaštitu ljubimcu djelujući na površini tijela gdje sprječavaju parazita da se prihvati, sisa krv i time prenese razne bolesti u tijelo životinje. Najbolje je odabrati proizvod koji ima dugotrajno djelovanje (tjednima i mjesecima), poput ovratnika Foresto. Jedna od bitnih prednosti kod primjene Foresto ovratnika je ta da on ima repelentni učinak na krpelje koji dođu u kontakt s psom ili mačkom. To je važno jer s gledišta prijenosa bolesti, jer sprječavanjem krpelja da grizu, možete se smanjiti mogućnost prijenosa bolesti.

Što ako ljubimac „pokupi“ krpelja

  • Najbolje je ukloniti krpelja što je prije moguće.
  • Pomoću pincete za skidanje krpelja uhvatite glavu krpelja na mjestu prihvaćanja što bliže koži.
  • Polaganim, mirnim i čvrstim povlačenjem, izvucite krpelja iz kože. Negdje se preporučuje okretanje pincete prilikom izvlačenja.
  • Ne pritišćite tijelo krpelja jer tada on može injicirati slinu prilikom izvlačenja.
  • Nakon uklanjanja krpelja operite kožu blagim sapunom i vodom.
  • Ako dio krpelja ostane u koži pokušajte ga ukloniti.
  • Promatrajte mjesto gdje se krpelj nalazio nekoliko dana nakon što ga uklonite. Ako se pojave znakovi upale javite se svom veterinaru.

Kako Foresto odbija i ubija krpelje

  • Krpelji pokupe malu količinu djelatnih tvari Foresto ovratnika na svojim nogama dok se kreću po koži i dlaci tretirane životinje.
  • To rezultira pojavom u ponašanju koja se naziva ‘hot foot’ efekt – koji podsjeća na ljude kada hodaju bosi po vrućem pijesku- i krpelji će pokušati pobjeći.
  • Ubrzo nakon toga, krpelj postaje paraliziran, pada s tijela ljubimca i u većini slučajeva ugiba prije nego je dobio priliku da ugrize.
  • Ako ljubimac ima krpelje prije nego mu stavite Foresto ovratnik, preporučuje se da ih ručno uklonite. Nakon stavljanja Foresto ovratnika, ljubimac će postati zaštićen od krpelja u roku 24 do 48 sati.

A što s buhama?

Buhe nisu sezonske već mogu invadirati ljubimce tokom cijele godine a često upravo u razdoblju zime i ljeti kada mnogi vlasnici preskaču korištenje antiparazitskih proizvoda smatrajući da po velikim vrućinama i/ili zimi kada je hladno nema opasnosti od krpelja i/ili buha. Primjećujete da se vaš ljubimac češe? Ako da, pogledajte da li ćete uočiti sitne tamne parazite koji se kreću među dlakom. Možete se koristiti i češljem za buhe. Također možete primijetiti izmet buha (sitne crne točkice koje predstavljaju osušenu krv) na površini kože vašeg ljubimca. Ako niste sigurni kapnite kapljicu vode- izmet buha se pretvara u crvenu mrlju kada je vlažan. Može se dogoditi i da se psećim buhama zarazi cijela obitelj: primjetit ćete svrbež, posebice oko gležnjeva, a mogu se pojaviti i crveni mjehurići koji jako svrbe. Ako je tako, to su simptomi jake zaraze buhama i trebate se obratiti veterinaru. Buhe ne izazivaju samo bol i nelagodu vašem ljubimcu. One ga ugrožavaju i na mnogo više ozbiljnijih načina. Slina buha smatra se izrazito alergenom i može uzrokovati alergiju na ugriz buha. Buhe mogu prenositi ozbiljne, čak fatalne bolesti prilikom ugriza. Prodiru u kožu polako i bezbolno uz pomoć dugog i pilastog usnog organa. Prilikom sisanja krvi prenose uzročnike raznih bolesti kao što su virusi, bakterija i protozoe.

 

Kako se riješiti buha

Prvo što trebate učiniti je ukloniti buhe s ljubimca kako biste spriječili nelagodu koju on osjeća. Uz Foresto, djelovanje protiv buha počinje neposredno nakon stavljanja ovratnika. Zatim, očistite neposredni okoliš ljubimca, primjerice krevetić u kojem spava. Usisavanje i pranje područja u kojima ljubimac najčešće boravi je obavezno. Za optimalni nadzor populacije buha u infestiranim domaćinstvima, neophodno je tretirati okoliš životinja odgovarajućim insekticidom.

Iako Foresto ubija ličinke buha u okolišu tretirane životinje, usisavanje i pranje ležaja, tepiha i deka na kojima ljubimac spava može pomoći bržem rješavanju problema. Ako se dogodi infestacija buhama u vašem domu, morate uzeti u obzir da se jajašca buha mogu nalaziti svuda gdje se ljubimac kretao. To uključuje i tapicirani namještaj, tepihe, pukotine u podu. Čišćenje tepiha usisavačem može olakšati uklanjanje jajašca i ograničit će pononvnu zarazu ljubimaca kada nove buhe izađu iz kukuljica. Nakon usisavanja, važno je ukloniti vrećicu iz usisavača ili njen sadržaj odmah jer će se ličinke buha nastaviti razvijati i mogu ponovno zagaditi dom. Imajte na umu da dok se ne riješite izvora, nove buhe će iznova napadati ljubimce. Osim toga, nije loše ukloniti buhe u dvorištu i vrtu jer čest je slučaj da ih ljubimac svakodnevno iznova unosi unutra. U vrt ih često donesu divlje životinje no i domaće kao što su mačke koje borave vani i skitaju okolo, pa im treba ograničiti pristup. Buhe se mogu razvijati vani u sjenovitom mjestu na vlažnom tlu. Kada tretirate vrt usredotočite se na područja oko grmova, malč i druga vlažna sjenovita mjesta.

Sadržaj donosimo u suradnji s Bayerom