TOP SAVJETI

Petra Sever otkrila nam je kako da budemo eko friendly u našim kupaonicama. Ima super savjete

FOTO: Instagram (@petrasever)

U 2019. sve se vrti oko ekologije. Petra zna kako svijest o boljem sutra imati i u svojoj kupaonici

Moderan stil života nedvojbeno uključuje upotrebu raznih kozmetičkih sredstava od kojih je malen broj zaista održiv i ekološki prihvatljiv. Za sve one koji nisu spremni na drastične promjene poput zero-waste pokreta koji sve više jača i u Hrvatskoj, izabrala sam nekoliko malih promjena koje možemo uvesti u svoju beauty rutinu. Njima nećemo narušiti već postojeće navike, a ipak pomažemo u očuvanju našeg okoliša.

Vlastiti piling od samo tri sastojka

Mnogi pilinzi i gelovi za tuširanje sadrže mikrogranule napravljene od plastike za koju znamo da se neće razgraditi još stotinama godina. Iste granule, uz ostali otpad, jedu morske životinje kojima to uzrokuje zdravstvene probleme te kroz njih često ista plastika završava na našem tanjuru. U Velikoj Britaniji i Kanadi su početkom 2018. godine proizvodi s mikrogranulama zabranjeni, a očekuje se da će njihov primjer uskoro slijediti i druge zemlje.

Pripremite svoj piling od maslinovog ulja, šećera i limunovog soka. Ovim sastojcima ujednačit ćete i posvijetliti svoj ten, a kroz vaš odvod u kanalizaciju pušteni su samo prirodni sastojci. “Iako u kozmetici postoji veliki broj prirodnih brandova, malo je onih koji su potpuno prirodni i samim time ekološki prihvatljivi. Kod nekih problematika s kojima se koža može susresti ponekad ćete morati posegnuti za dermatološkim pripravcima, ali neka to bude što kraće moguće.

Koža se najlakše adaptira i najbolje podnosi aktivne tvari iz bilja, baš kao i svi drugi organi. Mnoge pripravke imate i u svojoj kuhinji, pa tako piling lica i tijela koji možete raditi dva puta tjedno, lako napravite sami od maslinovog ulja, smeđeg šećera i malo limunovog soka, koji će uz eksfolijaciju ujednačiti i posvijetliti ten. Kod ovako prirodnih pripravaka jedino na što morate obratiti pozornost jest da svaki put napravite svježu smjesu.“ Jasminka Herceg – vlasnica Bliss Instituta i stručnjakinja za kožu

Štapići za uši od bambusa ili papira

Za simbolično veću cijenu zamijenite plastične štapiće za uši onima od bambusa ili papira. Npr. The Humble Co. donose liječnici koji brinu o vašem zdravlju, okruženju i potrebitoj djeci. Za razliku od “normalnih” plastičnih štapića, Humble štapić ima dršku od 100% biorazgradivog, održivog bambusa – najbrže rastuće biljke na svijetu. Bambus je prirodno antibakterijski te nema potrebe za upotrebom gnojiva ili pesticida tijekom njegovog uzgoja.

Osim što stvaraju proizvode koji su zdravi za nas i naš planet, svaka kupnja Humble proizvoda financira projekte za dobrobit potrebite djece.

“U moru kozmetičkih proizvoda nije mi lako pronaći one koji nisu štetni za zdravlje, životinjskog porijekla ili testirani na životinjama. Uzmemo li u obzir pakiranja, najčešće se radi o plastici koja skoro pa vječno ostaje u okolišu. Na sreću, sve je više proizvođača koji razmišljaju o svim tim stvarima pa proizvode bez štetnih sastojaka, ne testiraju na životinjama i proizvode pakiraju u staklenu ili metalnu (lakše reciklirajuću) ambalažu.

Sve što je potrebno jest da obratimo pažnju i svojim odabirom glasamo za proizvode proizvođača čije su prakse poslovanja u skladu s našim vrijednostima i ekološkom osviješćenošću. Naravno, bilo bi mi najdraže kada bih mogla u istim dućanima s kozmetikom koristiti rinfuzne proizvode i kada bih ambalažu kupila samo jednom te ju nastavila puniti. Osim toga vrlo lako možemo potpuno izbaciti plastične štapiće za uši i zamjeniti ih drvenim, izbaciti jednokratne maramice za skidanje šminke i vatice te uvesti tekstilne koje se odlično ponašaju u toj ulozi,, a pritom reduciramo nepotrebno nakupljanje suvišnog otpada.” Ana Mihalić, freelance fotografkinja.

Pamučne blazinice ili krpice

Perive blazinice ili pamučne krpice održiva su alternativa jednokratnim blazinicama kojima možemo reducirati nakupljanje nepotrebnog otpada. U početku se čine kao skupa investicija radi cijene koja je veća od cijene pakiranja onih jednokratnih. Uzmemo li u obzir njihovu višekratnu upotrebu kroz duži vremenski period osim što stvaramo manje smeća, njima i štedimo novac.

Blazinice od organskog pamuka branda Pure Skin Food proizvode se fair-trade u inkluzivnim radionicama u Peru-u u kojima se se gluhe žene izučavaju za krojačice. Perive su na 40-90 Celzijevih stupnjeva i pogodne su za sušenje u sušilici. “Puno je malih promjena koje možemo napraviti sada, odmah, a da se naša rutina previše ne mijenja. Prvenstveno, zatvarajmo vodu kada ju ne koristimo!

Sve beauty dodatke poput štapića za uši možemo kupiti s drvenom/papirnatom drškom koja je biorazgradiva. Blazinice možemo zamijeniti dugotrajnim krpicama za skidanje šminke koje ćemo prokuhati i ponovno koristiti. Uz bolje informiranje što kupujemo i koristimo neke proizvode moguće je i izraditi kod kuće (npr. čajevi za pranje kose i kože lica). Prirodna kozmetika neće samo poboljšati stanje okoliša, već i zdravlje naše kože. Uz to, stare ambalaže možemo prenamijeniti za nešto novo.” Zara Hrvatin, medicinska kozmetičarka i vizažistica.

Birajte prirodne, višenamjenske proizvode u staklenim pakiranjima

Jedan od meni najdražih brandova kozmetike za njegu kože definitivno je Neal’s Yard Remedies, poznati britanski brand organske kozmetike koji je već više od 30 godina na listi najpopularnijih. Njihovi proizvodi stvaraju se od visokokvalitetnih, prirodnih i certificiranih organskih biljaka, ulja i ekstrakata. Uz holistički pristup samom procesu stvaranja, zalažu se za očuvanje okoliša te posebnu važnost posvećuju pakiranjima svojih proizvoda.

Njihov najprodavaniji proizvod je Wild Rose Beauty Balm koji sam za sebe reducira nepotreban broj proizvoda služeći kao piling, maska, krema, balzam za usne itd.

Informirajte se o tome što kupujete

Neki od najčešće korištenih sastojaka u kozmetičkim proizvodima su parabeni, ftalati, triclosan, fotoprotektivna sredstva i aluminij. Za neke od njih već znamo da utječu na naše zdravlje, no znate li kako utječu na okoliš? Npr. ftalati su najčešće detektirani organski zagađivači . Zapamtite, ne moramo svi raditi sve. Ipak, ako svatko od nas prihvati odgovornost napraviti koliko može pa makar i malo, zajedničkim trudom ostvarit ćemo jako puno.